Dostali wymarzone prezenty

W poniedziałkowe popołudnie 9 grudnia 60 dzieci z Akademii Małego Człowieka spotkało się przy wigilijnym stole w restauracji „Ogródek”. Połowie towarzyszyli rodzice, dziadkowie lub opiekunowie. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Można Inaczej”. W ramach akcji „I Ty możesz zostać „Świętym Mikołajem” każde dziecko otrzymało gwiazdowy prezent swoich marzeń. Był to wieczór pełen niespodzianek i radości.

Tutaj każdy mógł zostać św. Mikołajem i podarować prezent marzeń dzieciom z Akademii Małego Człowieka. Podopieczni Stowarzyszenia „Można Inaczej” to dzieci z różnych rodzin, które na co dzień borykają się z wieloma problemami. Podczas popołudniowych zajęć w świetlicy środowiskowej każde z nich napisało bardzo szczery list do Gwiazdora, w których opisało siebie, swoje pasje, marzenia i postanowienia na Nowy Rok. Wielu z nich obiecało pomagać rodzicom i rodzeństwu oraz że będą grzeczni. Wszystkie listy trafiły do darczyńców o otwartych sercach w ramach akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”.

Podopieczni Stowarzyszenia Można Inaczej podziękowali swoim opiekunom za cały wspólnie spędzony rok. Specjalne podziękowania odebrała prezes Dorota Dorau

– Listy pisały też dzieci, wskazane przez szkolnych pedagogów. Dzieci, które ich zdaniem są wyjątkowe i zasługują na prezenty z marzeń. W sumie darczyńcy zrobili 80 paczek. Niektórzy rezygnowali z własnych upominków, po to tylko, by obdarować nimi innych – powiedziała Dorota Dorau prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej”. – Uczymy dzieci, by listy nie zaczynały się od słów „chcę” w kontekście „mi się należy”. Uczymy dobra i dzielenia się nim z innymi. W listach dzieci wyrażały różne marzenia. Pisało dziecko, które najbardziej pragnie przytulić się do mamy, inne – pójść z tatą do kina, jeszcze inne poprosiło o zabawkę, ale też o blender dla mamy, bo uwielbia z nią gotować, marzeniem jeszcze innego była tylko i wyłącznie zwykła piłka. Piękne w tych listach było to, że dzieci coraz częściej myślą nie tylko o sobie, ale o swoim rodzeństwie, rodzicach czy dziadkach. Ta akcja trwa już jedenaście lat. Od trzech lat prowadzimy księgę listów, która powstaje każdego roku. Darczyńca czyli „św. Mikołaj” otrzymuje oryginał listu, a kopia trafia do księgi. Wracamy do nich. To nas wzmacnia i motywuje do działania – dodała prezes Stowarzyszenia.

Blisko 100 osób uczestniczyło w 11 spotkaniu wigilijnym podopiecznych Stowarzyszenia Można Inaczej

Wigilijne spotkanie odbyło się zgodnie z polską tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci zasiadły do stołu, na którym pojawiły się wszystkie wigilijne potrawy. Nie zabrakło barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, ryb, tradycyjnej sałatki i pierników. Była wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem i polskie kolędy.

Od lewej: ks. dziekan Józef Pick, Pełnomocnik Prezydenta ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Anna Kochanowska oraz prezes Stowarzyszenia Można Inaczej Dorota Dorau

W imieniu prezydenta miasta oraz swoim życzenia dzieciom złożyła Anna Kochanowska Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. – Życzę wam zdrowia, błogosławieństwa bożego i żebyście przez cały następny rok byli tak uśmiechnięci, jak dzisiaj – powiedziała.

Zanim przyszedł św. Mikołaj dzieci zaprezentowały trzy scenki teatralne, w których podkreśliły, jak ważne jest dobro i dzielenie się nim. Wspólnie z pozostałymi uczestnikami spotkania odśpiewały też trzy świąteczne piosenki.

Pojawienie się św. Mikołaja sprawiło dzieciom wiele radości

Najwięcej radości wywołało jednak pojawienie się na sali św. Mikołaja. Dzieci z miejsca otoczyły go kołem i serdecznie się z nim witały. Mikołaj zapraszał po kolej do siebie najmłodszych gości i obdarowywał wymarzonymi prezentami.

Organizatorem Wigilii Akademii Małego Człowieka było Stowarzyszenie „Można Inaczej”, a do akcji „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” włączyło się wiele prywatnych osób, organizacji i jednostki samorządowe, m.in. Gmina Miejska Starogard Gdański, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Biuro Rachunkowe Roma Kamrowska, Orange, Restauracja „Ogródek” i trzy klasy z II Liceum Ogólnokształcącego.

Świąteczne spotkanie zostało wsparte ze środków Miasta w ramach projektu Pozytywne Wsparcie, Stowarzyszenia Można Inaczej, darczyńców oraz właścicieli Restauracji Ogródek.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl