Poetycki wieczór z Dorotą Landowską i Mariuszem Bonaszewskim

Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Bernarda Sychty oraz Starogardzkie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki mają zaszczyt zaprosić na „Wieczór z poezją”, podczas którego znakomici aktorzy Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski przeczytają fragmenty dialogu Wisławy Szymborskiej z Kornelem Filipowiczem z książki „Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy” oraz kilka wybranych wierszy starogardzkich poetów.

Spotkanie odbędzie się 21 maja 2018 r. o godzinie 17:00 w Czytelni Popularnonaukowej na drugim piętrze w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Paderewskiego 1 w Starogardzie Gdańskim.

Dorota Landowska jest uznaną i popularną aktorką. Urodziła się w Starogardzie Gdańskim, gdzie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jest absolwentką PWST w Warszawie (1992). Występowała na scenie Teatru Powszechnego w latach 1992–1999, a od 1999 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Zagrała w wielu znakomitych filmach i serialach takich, jak m.in. „Patrzę na Ciebie, Marysiu”, „Daleko od okna”, „Defekt”, „Zwerbowana miłość”, „Święty interes”, „Krew z krwi”, czy „Prawo Agaty”. Na koncie ma też role dubbingowe. Aktorka zdobyła też wiele prestiżowych nagród. Jedne z ostatnich to nagroda „Glinianego Lwa” dla największej osobowości XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2000 r. oraz nagroda „Wielki Splendor” za wybitne osiągnięcia aktorskie w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

W Starogardzie Gdańskim podczas „Wieczoru z poezją” Dorocie Landowskiej towarzyszył będzie jej mąż Mariusz Bonaszewski. Ten znakomity aktor filmowy, teatralny, radiowy, serialowy i dubbingowy pochodzi z Koszalina. Ukończył PWST w Warszawie. Na swoim koncie ma naprawdę imponującą ilość ról. Mariusz Bonaszewski należy do aktorów, którzy skupiają się raczej na karierze teatralnej. W filmie zadebiutował w roku 1986 niewielką rolą w „Maskaradzie”Janusza Kijowskiego. Współpracował m. in. z takimi reżyserami, jak Teresa Kotlarczyk, Władysław Pasikowski, Andrzej Trzos-Rastawiecki. Do jego ważniejszych ról filmowych można zaliczyć Anda w „Świetle odbitym”, Świra w „Zakładzie”, Kostka w „Gnojach” i Jozuego w „Metanoi”. Popularność przyniosła mu rola profesora medycyny, nauczyciela akademickiego, Jana Sarapaty w serialu „Na dobre i na złe”. W „Glinie” Pasikowskiego również wcielił się w rolę lekarza Krzysztofa, tym razem jednak bohatera zdecydowanie negatywnego. Warta uwagi była też kreacja Lutera w serialu „Krew z krwi” oraz niedawna rola Józefa Piłsudskiego w filmie „Marszałek”.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl