Dodatkowe kursy miejskich autobusów

W czasie epidemii COVID – 19 komunikacja miejska w Starogardzie Gdańskim działa w sposób ograniczony aż do odwołania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów w związku z wprowadzeniem I etapu znoszenia obostrzeń, Miejski Zakład Komunikacji uruchomił dodatkowe autobusy na najczęściej używanych trasach.

Od 21 marca wprowadzone zostały ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Autobusy miejskie w Starogardzie Gdańskim w dni powszednie od poniedziałku do piątku oraz w soboty kursują według sobotniego rozkładu jazdy, natomiast w niedziele i święta komunikacja miejska została całkowicie zawieszona – autobusy nie kursują.

Dodatkowo, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów jak i obsługi, w autobusach wydzielona została strefa przedniego pomostu przy kierowcy, poprzez wyłączenie przednich drzwi pojazdu i braku możliwości zakupu biletu u kierowcy.

Od 25 marca 2020 roku, zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa, w którym ograniczono liczbę osób przemieszczających się środkami publicznego transportu zbiorowego – autobusy przewożą, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących, co w przypadku starogardzkiej komunikacji przekłada się na następującą liczbę pasażerów:
• 11 osób dla autobusu m-ki Autosan,
• 12 osób dla autobusu m-ki Mercedes Citaro,
• 13 osób dla autobusów m-ki Mercedes Conecto.

20 kwietnia rozpoczął się I etap łagodzenie ograniczeń w związku z COVID-19. Otwarto sklepy, kościoły oraz dopuszczono możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Niestety pozostawienie bez zmian ograniczeń dotyczących liczby przewożonych osób środkami komunikacji miejskiej oraz dostępności przejazdów poprzez zmniejszenie częstotliwości kurowania autobusów, powoduje niekorzystne sytuacje zarówno dla pasażerów jak i operatora komunikacji miejskiej.

Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, MZK wprowadziło dodatkowe autobusy dla obsługi poszczególnych linii w kursach, gdzie liczba pasażerów przekraczała dopuszczalne limity:

– 12 na kierunku Koteże – Przylesie – PKP o godz. 5:15,
– 19 na kierunku kierunek Szkoła nr – Żabno o godz. 5:19 i 6:19,
– 19 na kierunku kierunek Żabno – Szkoła nr o godz. 5:19 ,
– 28 na kierunku Kościuszki – Linowiec o godz. 5:25,
– 19 na kierunku kierunek Żabno – Szkoła nr o godz. 9:28
– 19 na kierunku kierunek Szkoła nr – Żabno o godz. 11:19
– 19 na kierunku kierunek Szkoła nr – Żabno o godz. 12:39
– 14 na kierunku PKP – Hermanowo o godz. 14:11
– 19 na kierunku kierunek Żabno – Szkoła nr o godz. 14:12
– 28 na kierunku Linowiec – Kościuszki o godz. 14:15,
– 14 na kierunku PKP – Hermanowo o godz. 15:11,
– 12 na kierunku PKP – Koteże o godz. 15:23

– Przy utrzymywaniu tak rygorystycznych ograniczeń i rosnącej liczbie pasażerów, tabor którym dysponujemy nie jest wystarczający, aby uruchamiać w tej chwili dodatkowe autobusy dla każdego kursu. Sposób funkcjonowania komunikacji miejskiej w ograniczonym zakresie rozkładu jazdy, jaki obowiązuje w obecnym układzie, jest optymalnie dostosowany do obecnego popytu z zachowaniem obowiązujących zasad i procedur, którymi obciążony został publiczny transport zbiorowy – wyjaśnił dyrektor MZK Wojciech Szambowski.