Dobra zabawa i sportowy duch

To one towarzyszą od lat seniorom, którzy już po raz XIII spotkali się na Spartakiadzie Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych w Starogardzie Gdańskim. W sobotę 9 września na stadionie im. Kazimierza Deyny rywalizowało ponad 280 emerytów z 11-tu gminnych kół emeryckich i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Seniorzy pokazali, że wiek nie gra roli, gdy w zdrowym ciele – zdrowy duch.

W sobotnie przedpołudnie, 9 września już po raz trzynasty do Starogardu zjechali się emeryci i renciści z sąsiednich gmin, aby powalczyć o medale i tytuł najbardziej usportowionej gminy. Pogoda dopisała podobnie jak humory. Jak powiedziała najstarsza, wieloletnia uczestniczka imprezy Pani Helga Tobieńska z Gminy Osieczna:

Helga Tobieńska

– Spartakiada jest swego rodzaju bodźcem dla nas do tego by ćwiczyć i się ruszać. W naszym wieku potrzebujemy ruchu, ale ten ruch ma nam sprawiać przyjemność i radość. Poza tym to doskonała okazja do spotkania się, wymiany doświadczeń i pomysłów. Wzajemnie się inspirujemy. Od lat obserwuje, jak uczestnicy się zaprzyjaźniają i jak te przyjaźnie pielęgnują.

Pani Helga skończyła 75 lat i od 9 lat uczestniczy w corocznych zawodach sportowych kół emeryckich. Jest dobrym duchem koła w Osiecznej. Aktualnie pracuje nad opisaniem historii gminy do zakończenia II wojny światowej. W tym roku na Spartakiadzie wystąpiła w nietypowej roli widza, kibica i reportera. – Zdrowie nie pozwoliło mi wziąć udziału w konkurencjach, jestem kontuzjowana – przyznała – ale duchem jestem ze wszystkimi startującymi. Podczas sobotniego spotkania otrzymała specjalne życzenia i kwiaty, a wszyscy uczestnicy zawodów wspólnie zaśpiewali dla niej urodzinowe 100 lat.

Starogardzianie najlepsi w kręglach

Jak zawsze największe emocje wzbudziło obieranie jabłka na najdłuższą łupinę. Rywalizacja była bardzo zacięta. Ale to 322 centymetrowa łupinka pani Mirosławy Połajdowicz z gminy Osiek przyniosła jej zwycięstwo. Podczas, gdy obieranie jabłka wymagało cierpliwości, kręgle wręcz sprawnego oka i dużej aktywności. Właśnie w tej dyscyplinie najlepsi okazali się starogardzianie. Wśród pań pierwsze miejsce zajęła Halina Gerigk, a wśród panów nasz były prezydent Edmund Stachowicz.

Kręgle – jedna z najchętniej wybieranych dyscyplin XIII Spartakiady Emerytów

W sumie seniorzy mogli się sprawdzić aż w 14 konkurencjach. Oprócz obierania jabłek i kręgli panie kręciły hula-hop i maszerowały z kijkami, a panowie strzelali gole na bramkę i rywalizowali w piciu napoju z puszki. Wszyscy toczyli oponę na czas, ścigali się na rowerach, rzucali lotką do tarczy i wbijali gwoździe na czas. Były też rzut piłką do kosza i na odległość oraz strzelanie z wiatrówki. Każdy uczestnik mógł wybrać dwie konkurencje indywidualne i jedną grę zespołową.

Złoto dla Zblewa

Zwycięskie Koło ze Zblewa

Sportowy duch rywalizacji towarzyszył wszystkim zawodnikom, ale ostatecznie w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce wywalczyła prawie 70-osobowa reprezentacja gminy Zblewo. To oni zdobyli tytuł najbardziej sportowego koła emeryckiego, jednocześnie broniąc zeszłorocznego tytułu. Zaraz za nimi na drugim miejscu uplasowało się Smętowo Graniczne a trzecie miejsce zajęła gmina Osiek. Kolejne miejsce zajęły gminy: Starogard Gdański, Osieczna, Pinczyn, Borzechowo, Szlachta, Skórcz, MOPS i Skarszewy.

Jak na prawdziwej olimpiadzie

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się uroczystym przemarszem uczestników Spartakiady, którzy w olimpijskim szyku z uśmiechami na twarzach zaprezentowali swoje drużyny władzom samorządowym i organizatorom.

Jan Brdak przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim wita uczestników XIII Spartakiady

Uczestników powitał Jan Brdak przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim. – Potraktujcie te zawody na wesoło – powiedział. – Wygramy wszyscy.

Wspaniałej zabawy życzył uczestnikom prezydent Janusz Stankowiak. Witając sportowców-seniorów, powiedział : – Jest mi niezmiernie przyjemnie, że już po raz trzeci mogę Państwa witać. Jestem pod wrażeniem tego, jak uśmiechnięci jesteście. Życzę wam jak najlepszych wyników, ale jak powiedział prezes nie wynik jest najważniejszy, ale to, że możecie się spotkać i pokazać jak bardzo jesteście aktywni. Patrząc na was, tym mocniej przekonuję się do słów,  że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Przy okazji podziękował organizatorom Janowi Brdakowi oraz pracownikom Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim, którzy z dużym zaangażowaniem towarzyszą seniorom w każdej konkurencji.

Dobrej zabawy życzył seniorom również Patryk Gabriel – członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego i wójt gminy Zblewo Artur Herold. Zaś szczególne podziękowania do swojej wychowawczyni ze Zblewa Ewy Ossowskiej skierował Grzegorz Piwowarczyk. Notabene Pani Ewa zdobyła aż dwa medale w jeździe na rowerze i kręceniu hula – hop, wpisując się do grona nielicznych podwójnych zwycięzców Spartakiady.

Słodki finisz Spartakiady

Halina i Józef Gerigk w zwycięskim tańcu- walcu angielskim

Po indywidualnych konkurencjach rozemocjonowani sportowo uczestnicy mogli ochłonąć przy kawie i herbacie oraz czymś słodkim, o co zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kleszczewa. Organizatorzy zapewnili też wszystkim uczestnikom posiłek, a cale zawody zakończyły się wspólną zabawą. Od wielu lat taniec cieszy się największą popularnością wśród seniorów. Przed rywalizacją par tanecznych, uczestników spartakiady w radosny nastrój wprowadzili reprezentanci gminy Osiek, którzy przygotowali na tę okazję kilka piosenek, dowcipów i skeczy. Szesnaście par rywalizowało o mistrzostwo parkietu w dwóch kategoriach – taniec dowolny i walc angielski. Józef i Halina Gerigk ze Starogardu wywalczyli złoto w walcu, a w tańcu dowolnym na najwyższym podium stanęli Bożena Langowska  i Jerzy Piórek ze Smętowa Granicznego.

Emerycka olimpiada zakończyła się tradycyjnie rozdaniem medali i nagród indywidualnych.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Impreza była współfinansowana ze środków Gminy Miejskiej Starogard Gdański.

fot. Magdalena Dalecka