Co, gdzie i jak długo? Inwestycje drogowe w mieście

Ulica Czosków już przebudowana, a ul. Kościuszki w trakcie przebudowy. Kończy się II etap jej modernizacji. Na ulicy Droga Nowowiejska powstaje nowe rondo, stacja benzynowa i restauracja typu drive. Do końca roku przebudowane zostaną ulice Bp. I. Krasickiego, droga dojazdowa przy ul. M. Skłodowskiej oraz drogi wewnętrzne na osiedlu 800-lecia i przy ul. Kopernika. Tak wyglądają plany inwestycyjne dotyczące dróg na ten rok w Starogardzie Gdańskim.

Już od prawie miesiąca mieszkańcy ul. Rodziny Czosków cieszą się nową ulicą. Firma Ekomel z Chojnic zakończyła jej utwardzanie pod koniec IMG_5742czerwca. Ulica została poszerzona do 5,5 metra i wzbogacona o ścieżkę rowerową. Do końca roku miasto planuje jeszcze m.in. przebudowę ul. Bp. I. Krasickiego (700 tys. zł), drogi dojazdowej przy ul. M. Skłodowskiej (180 tys. zł) oraz budowę dróg wewnętrznych na osiedlu 800-lecia (235 tys. zł) i przy ul. Kopernika – etap I, który będzie kosztować 450 tys. zł.

III etap przebudowy ul. Kościuszki już w sierpniu

Od marca trwa też przebudowa ul. Kościuszki. Pierwszy etap modernizacji został już praktycznie zakończony. Pozostały jedynie ułożenie ostatniej warstwy asfaltu, elementy wykończeniowe, ustawienie znaków drogowych i uporządkowanie terenu. Obecnie dobiega końca przebudowa odcinka między aleją Jana Pawła II a ul. Paderewskiego. Plan zakładał zakończenie modernizacji w połowie lipca, ale prace przedłużyły się na skutek nieprzewidzianych okoliczności. Roboty spowolniły kolizje z istniejącym uzbrojeniem podziemnym oraz konieczność przeprowadzenia badań archeologicznych w rejonie skrzyżowania Kościuszki i Alei Jana Pawła II.

IMG_5725

– W pierwszej połowie sierpnia planujemy kolejną zmianę organizacji ruchu – mówi wiceprezydent Przemysław Biesek – Talewski. Z ruchu zostanie wyłączony odcinek ulicy Kościuszki od od ulicy Paderewskiego do ul. Jana Sobieskiego. O szczegółach będziemy informować na stronie internetowej miasta.

Zmiany na Drodze Nowowiejskiej

Intensywne prace budowlane trwają też na ul. Droga Nowowiejska. Powstaje tam nowe rondo, które połączy ul. Magazynową i Piaskową z Drogą Nowowiejską oraz dodatkowe pasy ruchu dla samochodów, które ułatwią dojazd do nowej stacji paliw i restauracji typu drive. Prace na tym odcinku zakończą się w sierpniu. Inwestorem jest firma Nalepa Capital Trust z Poznania, która finansuje całość przedsięwzięcia.

Dodatkowo na zlecenie i koszt miasta Przedsiębiorstwo Budowy Dróg SA ze Starogardu Gd. przebudowuje prawie kilometrowy odcinek ul. Droga Nowowiejska od Osiedla Konstytucji do Osiedla Piastów.  Firma Energa Oświetlenie zainstalowała już nowe słupy oświetleniowe, zaś PBD wymieni krawężniki, ułoży dodatkową warstwę ścieralną z betonu asfaltowego oraz dobuduje brakujący odcinek ścieżki rowerowej. Dzięki temu rowerzyści będą mogli swobodnie jeździć z zachodniej części miasta do samego centrum. Wszystkie te prace będą kosztować miasto prawie 500 tys. zł.

Dla ulic Bp. I. Krasickiego, M. Skłodowskiej oraz Kopernika dobiegają końca prace projektowe. Wykonanie robót budowlanych planowane jest na jesień tego roku.