Dla Powstańców Warszawy

Mieszkańcy Starogardu wspólnie z prezydentem Januszem Stankowiakiem, przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Czyżewskim oraz harcerzami uczcili pamięć poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku. Na pamiątkę sierpniowych wydarzeń zaśpiewali „Pałacyk Michla”,  „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, a także harcerską „Pieśń pożegnalną”.

1 sierpnia w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego punktualnie o godz. 17:00 w tzw. godzinę „W” w naszym mieście zawyły syreny. Prezydent Starogardu Gdańskiego oraz przewodniczący Rady Miasta pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych Harcerzy zapalili znicz.

– Kiedyś tutaj w ogóle nie pamiętano o wybuchu Powstania Warszawskiego. Pewnego 1 sierpnia po prostu pożyczyliśmy syrenę i włączyliśmy ją punktualnie o godz. 17:00. Z czasem razem z nami pamięć poległych zaczęło czcić tego dnia coraz więcej osób – powiedział Maciej Bryja.

– Chcemy, aby te rocznice nie były przygnębające. Wolimy, aby mimo wszystko, napawały optymizmem. Z tego powodu co roku obchodzimy je śpiewająco – dodał pan Maciej.

Fot. Małgorzata Rogala 

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl