Dla Małego Wojownika

Oluś Lewandowski z Czarnej Wody cierpi na SMA, rdzeniowy zanik mięśni typu 2. Pomóc może mu tylko terapia genowa, której koszt wynosi 9,5 mln zł. Już ponad 1 mln zł udało się zebrać na portalu siepomaga.pl. Żeby zwiększyć szansę chłopca na normalne życie 8 sierpnia w Starogardzie Gdańskim zorganizowany został festyn charytatywny.

Wydarzenie w Parku Nowe Oblicze rozpoczęło Boże Błogosławieństwo. Tata Olka Michał Lewandowski opowiedział jak wygląda codzienne życie 1,5 rocznego malucha i na czym polega leczenie, na które rodzina zbiera środki. – W imieniu Oleczka bardzo dziękuję za okazaną pomoc. Zawsze będziemy wdzięczni każdemu, kto choć w najmniejszym stopniu zaangażował się, by nas wesprzeć. Przy tym festynie pracowało bardzo dużo osób. Dopięcie takiego wydarzenia na ostatni guzik nie jest rzeczą łatwą. Miło nam widzieć Was dzisiaj tutaj razem z nami – mówił Michał Lewandowski.

– Starogardzianie i mieszkańcy Kociewia to jedna wielka rodzina. Jeżeli komuś z nas dzieje się krzywda, to jak na rodzinę przystało, stawiamy się, żeby pomóc. Tak jest teraz i tak będzie zawsze. Dzisiaj walczymy o Olka, ale być może jutro będziemy musieli zawalczyć o kogoś innego. Pamiętajcie, że zawsze możemy na siebie liczyć – otwierając festyn powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Wspólnie z prezydentem Starogardu imprezę otwierali wójt gminy Starogard Magdalena Forc-Cherek, burmistrz Czarnej Wody Arkadiusz Gliniecki oraz kierownik Referatu Społecznego i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Pelplin Tomasz Czerwiński.

Od samej godz. 11:00, o której rozpoczęła się zabawa, atrakcji nie brakowało. Na najmłodszych czekały dmuchańce, malowanie buziek, przygotowana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Strefa Smyka. Na starszych czekał poczęstunek od Kół Gospodyń Wiejskich oraz przepyszne dania z grilla. Podziwiać można było pokazy walk rycerskich, sprawność i spryt psów policyjnych, a także zabytkowe pojazdy, które prezentowali członkowie Klubu Motocykli Dawnych. Pasjonaci historycznej motoryzacji nie poprzestali na samej prezentacji swoich „cudeniek”. Specjalnie dla Oleczka wozili chętnych po Starogardzie.

O atrakcje dla dzieci zadbał Ośrodek Sportu i Rekreacji, fot. OSiR

Wydarzenie zgromadziło ludzi o wielkich sercach. Zdecydowana większość z nich wszystkie zarobione podczas festynu pieniądze postanowiła przeznaczyć na leczenie Olusia. Uczestnicy imprezy przynosili nakrętki oraz brali udział w licytacjach, z których dochód także przeznaczony jest na terapię dla Małego Wojownika. Do wylicytowania była m.in. kolacja z włodarzami kociewskich miejscowości, piłka z podpisami piłkarzy reprezentacji Polski, koszulka z autografami koszykarzy Polpharmy, rozkładana sofa od firmy Feniks, olbrzymi miś, obraz przekazany przez prezydenta Starogardu, różowa gitara od Muzeum Ziemi Kociewskiej z podpisem Stashki, która dodatkowo ją nastroiła.

Iga i Kinga sprzedały swoje maskotki, a dochód przeznaczyły na leczenie Olusia, fot. Aleksandra Wysiecka 

Pięcioletnie bliźniaczki Kinga i Iga postanowiły sprzedać swoje maskotki. – Zrobiłyśmy porządek w pokoju. Chciałam wydać te pluszaki gdziekolwiek, a moja mama rano rzuciła hasło, by może zrobić „stanowisko” dla Olusia i sprzedać za wolne datki. Uzbierałyśmy 300 zł, które na scenie wrzuciłyśmy do dużej puszki. W ten sposób dorzuciłyśmy swoją cegiełkę. Dziewczynki są z tego powodu bardzo zadowolone, a ja dumna – powiedziała mama pięciolatek Aleksandra Wysiecka.

Wszystkim czas umilali m.in. Dariusz Szymański oraz DJ, który miksował hity ostatnich lat. Posłuchać można było także Blue MC, czyli podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański, którzy wykonali piosenkę „Przybij pionę” oraz premierowy utwór „Przebij mury ograniczeń”.

Olusiowi Lewndowskiemu najwygodniej było na miejskim leżaku.

Gwiazdami wydarzenia byli Stashka i Antek Smykiewicz. Oboje poznali Oleczka i bardzo zaangażowali się w pomoc dla niego. – Jestem tu już od kilku godzin i parę razy słyszałem, że jestem gwiazdą tego spotkania. Chciałbym to zdementować. Dzisiaj największą gwiazdą jest Oluś. To dla niego tutaj wszyscy jesteśmy. Oleczek jest wspaniałym dzieckiem. Tak uroczo się uśmiecha, tak chętnie rozgląda się dookoła. Na pewno z wielką radością biegałby tutaj z innymi dziećmi w swoimi wieku. Pomóżmy mu, żeby mógł w pełni cieszyć się życiem. Proszę Was, zmobilizujcie rodzinę, przyjaciół, znajomych, których tu z nami nie ma. Niech każdy wpłaci na zbiórkę tyle, ile może i przekaże tę prośbę dalej. Naprawdę gorąco wierzę, że jeśli zmobilizujemy siły, może się udać – ze sceny zachęcał Antek Smykiewicz.

Oleczek z rodzicami i Antkiem Smykiewiczem

Zbiórka pieniędzy dla Olusia trwa cały czas. Dołączyć można do niej pod adresem: https://www.siepomaga.pl/olus-sma

Bądźcie z Olkiem na bieżąco poprzez fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/OleczekPokonaSMA/ Możecie pomóc również biorąc udział w licytacjach https://www.facebook.com/groups/270652217486884/

Festyn charytatywny dla Oleczka oraz licytacje brawurowo prowadzili Łukasz Rocławski i Michał Hinc z SCK. Głównymi organizatorami byli przyjaciele rodziny Łukasz Kruszyński i Patryk Oksentowicz. Współorganizatorzy: Urząd Miasta Starogard Gdański, Starogardzkie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji. Honorowym patronatem objęli je Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek. Partnerem imprezy był MT Events Management.

Fot. Joanna Jaśkowiak/Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl