Dla Boga i Ojczyzny. 95-lecie Męskiego Chóru przy parafii św. Mateusza

Powstał 2 sierpnia 1925 r. Utworzono go prawdopodobnie z woli parafian starogardzkiej fary, którymi byli również rajcowie miasta. 8 sierpnia Męski Chór im. Serca Jezusowego przy parafii pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim świętował jubileusz 95-lecia istnienia.

Obchody tej wyjątkowej rocznicy rozpoczęła msza św., na której oczywiście jubilaci zaśpiewali. Tuż po jej zakończeniu odbył się koncert pieśni religijnych i patriotycznych w ich wykonaniu. Gościnnie wystąpił także Kwartet Amoroso, który tym razem śpiewał w sekstecie.

Kwartet Wokalny Amoroso tym razem w sekstecie.

Podziękowania za wieloletnią aktywność nie tylko w parafii pw. św. Mateusza, ale także podczas wszelkich uroczystości patriotycznych i miejskich złożył Chórowi Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. – Działalność Męskiego Chóru im. Serca Jezusowego najlepiej podsumować chyba słowami Johanna Wolfganga Goethego: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serce mają. Źli ludzie, wierz mi, ci nigdy nie śpiewają”. Panowie, to co przez te 95 lat robiliście i nadal robicie dla Starogardu Gdańskiego jest naprawdę godne uwagi, a wręcz podziwu. Śmiało mogę powiedzieć, że jesteście chórem nie tylko parafialnym, ale miejskim. Już za 5 lat świętować będziecie 100-lecie istnienia, z którego wszyscy starogardzianie cieszyć będą się razem z Wami – mówił prezydent Starogardu Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak także otrzymał podziękowania za pomoc i wsparcie Chóru. 

Prezes chóru Lech Mazurkiewicz dziękował wszystkim zaangażowanym w jego działalność, osobom i instytucjom, które go wspierają. Wyróżnił także najdłużej śpiewających chórzystów oraz dotychczasowych dyrygentów, wśród których znaleźli się: Dominik Kłos, Ryszard Cieśniewski, Mateusz Pizuński oraz ks. Dawid Rożek.

Męski Chór im. Serca Jezusowego przy parafii pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl