Dbajmy o własne bezpieczeństwo

Na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu wpływ może mieć każdy. Reagujmy na zagrożenia, a spostrzeżeniami dzielmy się z Policją! Umożliwia to strona internetowa z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. To łatwa w obsłudze aplikacja służąca do wymiany informacji między Policją a społeczeństwem.

Akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie lub oznakowanie drogi, niszczenie zieleni, używanie środków odurzających, czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym to tylko część zagrożeń, jakie można zgłaszać Policji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To innowacyjne narzędzie przypadło już do gustu sporej liczbie osób, które za pośrednictwem Internetu nanoszą na wirtualną mapę wspomniane wcześniej zagrożenia. Te pojedyncze sygnały napływające od ludzi, którzy chcą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w okolicy swojego zamieszkania są dodatkowym źródłem informacji dla policjantów pełniących służbę w terenie. Nawet z pozoru błahe sprawy mogą doprowadzić do popełnienia poważnych przestępstw, dlatego nie powinniśmy być bierni wobec osób łamiących prawo.

Z mapy skorzystać może każdy, kto odwiedzi stronę internetową Policji. Jest ona intuicyjna, więc bardzo łatwa w użyciu. Wystarczy zaznaczyć na niej miejsce i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nieprawidłowe parkowanie”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych.

Każde ze zgłoszeń traktowane jest poważnie i weryfikowane przez Policję. Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach trzeba dzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997.

Z aplikacji korzystać należy odpowiedzialnie. Naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Uwagi i spostrzeżenia dotyczące jej funkcjonowania kierować można na adres: kmzb@policja.gov.pl

 

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl