Dawny Starogard w ceramice

Tak zatytułowana jest wystawa Marka Zagórskiego, który przy jej tworzeniu inspirował się albumami „Dawny Starogard” oraz „Pozdrowienia z Kociewia”. Ekspozycję oglądać można od 2 października do końca listopada 2017 r. w budynku Ratusza przy ul. Rynek 1.

– Marek Zagórski znany jest przede wszystkim z tego, że rzeźbi w drewnie. Wykonywał z tego materiału co się tylko dało, a więc zarówno sztukę sakralną, jak i ludową, czy też meble gdańskie. Rzeźbił na przykład stacje Drogi Krzyżowej w Trąbkach Wielkich. Jest autorem wielu wystaw pokazywanych w kraju i na świecie. Tworzenie w ceramice z pewnością jest dla niego nowym wyzwaniem. Ja znam go już od ponad trzydziestu lat, ale szczerze mówiąc ta wystawa nieco mnie zaskoczyła. Mogę powiedzieć, że odkryłem tego artystę na nowo – powiedział Zbigniew Potocki, adiunkt Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Marek Zagórski to artysta, dla którego aktywność twórcza jest sposobem na życie. W swoim środowisku jest cenionym regionalistą i animatorem kultury. Współpracował między innymi przy organizacji kociewskich plenerów oraz wystaw poplenerowych malarstwa i rzeźby. Współtworzył Galerię N, promującą lokalnych artystów.

Autor wystawy „Dawny Starogard w ceramice” urodził się w Starogardzie Gdańskim. Od 30 lat z powodzeniem prowadzi pracownię zajmującą się rzemiosłem artystycznym. Na zamówienie wykonuje prace rzeźbiarskie, repliki mebli gdańskich, a także zegarów. Specjalizuje się w sztuce sakralnej. Teraz postanowił pokazać nam nasze miasto sprzed lat i to w dodatku w ceramice. Jak mu wyszło? Przekonajcie się Państwo sami. Do końca listopada wystawę można zobaczyć w Ratuszu na Rynku Staromiejskim. Bilety w cenie 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy) do nabycia w Muzeum Ziemi Kociewskiej przy ul. Bocznej 2.

Na wystawę zapraszają dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim Andrzej Błażyński oraz autor ekspozycji Marek Zagórski.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl