Daj Dziecku Siłę. W Starogardzie powstaje nowy mural

W tym roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę obchodzi 30-lecie istnienia. Ze względu na pandemię nie udało się zorganizować hucznych obchodów, ale działająca przy zarządzie głównym grupa inicjatywna wpadła na pomysł stworzenia w każdym mieście, w którym istnieje Centrum Pomocy Dzieciom muralu. Jeden z nich powstaje właśnie na os. Kopernika.

– Kiedy dowiedziałam się, że jest taka inicjatywa, nie wyobrażałam sobie, żeby w naszym mieście mural z okazji 30-lecia Fundacji się nie pojawił. Idea jest taka, że wszędzie projekty są inne. Nie ma dwóch identycznych. Dlatego wydźwięk jest lokalny. Zaprosiliśmy do współpracy znakomitych artystów, czyli Magdalenę i Adama Harasów oraz Józefa Olszynkę, którzy nie tylko mają doświadczenie w tworzeniu murali, ale przede wszystkim własną wizję i pomysły – powiedziała koordynator Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim Aurelia Jankowska.

Magdalena Haras

– Fundacja zajmuje się trudnymi tematami, które niełatwo jest pokazać na muralu, bo z założenia ta forma ma być pozytywna. Zdobi przecież miasto przez lata. Zależało mi, żeby projekt nie epatował cierpieniem, zbyt negatywnymi emocjami. Do jego stworzenia zainspirowało mnie zdjęcie Anny Onopiuk sprzed 15 lat. Za jej zgodą do znanego wielu osobom szarego, przygnębiającego zdjęcia promującego działania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dodałam kolorowe skrzydła i kwietną łąkę. Symbolizują one to, że dzięki pomocy drugiego człowieka możemy zmienić swoje życie na lepsze. Nasz świat może stać się bardziej wartościowy. Czasem jedna wyciągnięta ręka daje nam właśnie tę siłę, która sprawia, że możemy wszystko. Nieco szarości jednak zostało, bo tragedie, problemy, przez jakie kiedyś przechodziliśmy, z jakimi musieliśmy się zmagać pozostają w nas na zawsze. Niesiemy je w dalszą drogę, która jednak dzięki uzyskanej pomocy może być piękna – tak o swoim pomyśle opowiadała autorka projektu muralu Magdalena Haras.

Adam Jakub Haras

– Często odwiedzam różne instytucje i firmy z prośbą o wsparcie finansowe naszych przedsięwzięć, ale chyba jeszcze nigdy tak szybko nie udało mi się jej uzyskać. Korzystając z okazji, bardzo dziękuję za pomoc Gminie Miejskiej Starogard Gdański, Zakładom Farmaceutycznym Polpharma, Firmom Broker, Eurobud, BR RK Roma Kamrowska oraz P.U.Vibo Wojciech Bogucki – dodała koordynator starogardzkiego CPD Aurelia Jankowska.

Józef Olszynka

Efekt trwających właśnie na bloku 36 na os. Kopernika prac zobaczymy już w połowie sierpnia.

Fot. Joanna Jaśkowiak

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl