Czuj, czuj, czuwaj

Ten harcerski okrzyk rozlega się nie tylko po lesie, ale tym razem po Wyspie Sobieszewskiej. Od 6 do 16 sierpnia trwa tam bowiem Zlot ZHP Gdańsk 2018. Zorganizowano go na 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego i odzyskania przez Polskę Niepodległości. Towarzyszy mu hasło „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. Starogard Gdański reprezentuje liczna grupa harcerzy z naszego Hufca ZHP. 13 sierpnia odwiedzili ich przedstawiciele władz miasta i powiatu.

– Ogólnopolski Zlot Związku Harcerstwa Polskiego to nie tylko czas zabawy, zdobywania wiedzy, nowych umiejętności, czy poznawania Gdańska i Pomorza, ale również służby lokalnym społecznościom, u których uczestnicy goszczą – powiedział Wojciech Mokwa ze starogardzkiego Hufca ZHP.

Sercem imprezy jest utworzone niemal na 100 ha Wyspy Sobieszewskiej miasteczko zlotowe z całą potrzebną infrastrukturą. Centrum logistyczne wydarzenia ulokowano z kolei w kompleksie targowym Amber Expo. Codzienne na trasie między Letnicą a Wyspą oraz na zajęcia w różnych częściach województwa harcerzy wozi 85 autokarów. W sumie na Wyspie znajduje się obecnie około 15 tys. osób.

Harcerze opowiadają jak wygląda Ogólnopolski Zlot ZHP Gdańsk 2018.

– Na program zlotu składa się siedem modułów m. in. edukacyjny, ekologiczny oraz służby. Harcerze biorą udział w grach miejskich, zajęciach wodnych, żeglarskich, czy na terenie lasów i rezerwatów na Wyspie Sobieszewskiej. Bezpłatnie mogą zwiedzać najważniejsze gdańskie muzea, jak również poznawać atrakcje turystyczne regionu. Uczestnicy zlotu m. in. budują budki lęgowe dla ptaków, które zostaną powieszone w lesie na Wyspie Sobieszewskiej, wykonują ławki z europalet, które staną w przestrzeni publicznej Wyspy. Rozmaite społeczne działania harcerze podejmują także w innych miejscach województwa, które odwiedzają – tłumaczy harcmistrz Artur Glebko z Komendy Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Gości harcerze zapraszają do siebie wieczorami. Codziennie na zlotowej scenie odbywają się koncerty oraz spotkania z ciekawymi osobistościami, jak na przykład z pisarką Katarzyną Bondą, czy podróżnikiem Aleksandrem Dobą. – Dzisiaj czeka nas koncert zespołu Cisza jak ta. Prawdziwe szaleństwo szykuje się jutro. Wszyscy chcą być na koncercie grupy Accantus – powiedział komendant starogardzkiego Hufca ZHP podharcmistrz Michał Hinc.

Starogardzcy harcerze bardzo ucieszyli się z wizyty prezydenta miasta.

– Ogromne zainteresowanie wzbudził podczas Zlotu Dzień Regionów, który odbył się 11 sierpnia. Wówczas każda chorągiew miała okazję zaprezentować kulturę, historię, czy kuchnię tej części kraju, z której przyjechała – mówił harcmistrz Artur Glebko.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, jego zastępca ds. techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek-Talewski oraz członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego Patryk Gabriel zwiedzili niemal całe miasteczko zlotowe na Wyspie Sobieszewskiej. Najwięcej emocji wzbudziło oczywiście spotkanie z harcerzami ze Starogardu Gdańskiego. Nasi przedstawiciele na Zlocie ZHP nie kryli radości z odwiedzin. Prosili nawet o autografy. Chcieli mieć pamiątkę. Chętnie opowiadali o swoich przygodach.

Ogólnopolski Zlot ZHP Gdańsk 2018 to preludium do europejskiego zjazdu skautów Jamboree, którego Wyspa Sobieszewska będzie gospodarzem już w 2020 r. Wówczas ma na nią zjechać aż ok. 25 tys. osób.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl