Cztery medale Karoliny

Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich w pływaniu, które odbyły się w dniach 13-15 lipca w Oświęcimiu to ostatnia impreza podsumowująca miniony sezon. W zawodach wzięło udział 509 zawodników ze 135 klubów. Starogardzki klub UKS „Ósemka” reprezentowała jego najlepsza juniorka Karolina Urban. Z zawodów przywiozła 4 medale. Sukces cieszy tym bardziej, że w naszym mieście na medale rangi Mistrzostw Polski czekaliśmy 9 lat.

– Mistrzostwa rozpoczęły się od startu eliminacyjnego na 100 mot., w którym Karolina zajęła 5. pozycję zachowując świadomie rezerwy sił, ponieważ niecałe 40 minut później czekał ją kolejny start. Tym razem 200 dow. Tutaj także poradziła sobie doskonale. Z 4. czasem dostała się do finału. W sesji popołudniowej wszystko poszło zgodnie z planem. Pierwszy medal, brązowy to start finałowy na 100 mot. Krążek dodał Karolinie skrzydeł. 15 minut później cieszyła się już z drugiego medalu. Tym razem srebrnego na 200 dow. Wymarzony początek zawodów – opowiada trener dziewczyny Krzysztof Korczak.

Karolina Urban

Drugiego dnia Mistrzostw Karolina Urban stanęła przed trudnym zadaniem znaleźć się w pierwszej trójce na 400 dow. – W eliminacjach ostrożnie, ale pewnie weszła do finału z 4. czasem. W sesji finałowej, niepozbawionej dramatycznego przebiegu, udało jej się zdobyć brązowy medal z czasem 4:28.80, co jest jej nowym rekordem życiowym. Do srebra zabrakło zaledwie 0,07 sekundy. Karolina musiała uznać wyższość jedynie bardzo uzdolnionych zawodniczek Aleksandry Knop z UKS 190 Łódź i Marty Klimek z Unii Oświęcim – mówi Krzysztof Korczak.

Trzeciego dnia, zgodnie z planem, z 4. czasem Karolina weszła do finału na chyba najtrudniejszym z wyścigów 200 mot. W finale jej celem był srebrny medal. Udało się. Na ostatnich 50 metrach, dzięki dobremu rozkładowi tempa z szóstej pozycji Karolina przesunęła się na drugą i już jej nie oddała. Zwyciężczyni Daria Zielińska z Polonii Warszawa była poza zasięgiem.

Karolina Urban miniony sezon 2017/2018 pod okiem trenera Krzysztofa Korczaka przepracowała niezwykle sumiennie. W sezonie zimowym na Mistrzostwach Okręgu Pomorskiego pokazała swoją siłę, zdobywając 7 medali. Wygrała Ligę województwa pomorskiego. Na Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców startowała w finale A na 200 mot., zajmując 5. miejsce.

Młoda pływaczka sezon zakończyła Letnimi Mistrzostwami Polski Juniorów 15-letnich z dorobkiem 4 medali. Jak twierdzi trener Krzysztof Korczak, sukces udało się osiągnąć dzięki poprawieniu systemu szkolenia, zaangażowaniu w treningi, umiejętności pogodzenia nauki ze sportem wyczynowym oraz dzięki wsparciu rodziny i najbliższych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl