Czas zadumy i wspomnień. Pamiętajmy o zmarłych

Przełom października i listopada to okres wypełniony wspomnieniami o bliskich, którzy odeszli. Skłania nas do refleksji nad mijającym czasem. Z okazji zbliżającego się Dnia Zadusznego zastępca Prezydenta Miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki odwiedził grób śp. Stanisława Karbowskiego – Prezydenta Miasta Starogard Gdański w latach 1998-2006.

Śp. Stanisław Karbowski – Prezydent Miasta Starogard Gdański w latach 1998-2006

Stanisław Karbowski urodził się 5 stycznia w 1946 r. Samorządowiec, pedagog, muzyk. Wybory prezydenckie wygrał w roku 1998. Rządził dwie kadencje. Kandydując na prezydenta kierował się dobrem człowieka oraz całego miasta. Dbał o rozwój działalności kulturalnej i sportowej.

W czasie, gdy sprawował urząd Prezydenta Miasta ruszyła modernizacja Ośrodka Sportu i Rekreacji, budowano Halę Miejską im. Andrzeja Grubby, wybudowano „małą obwodnicę”. Ruszyły także przygotowania  do budowy Zakładu Utylizacji Odpadów w Starym Lesie.

W 2000 r. Stanisław Karbowski otrzymał srebrny Krzyż Zasługi, a pięć lat później, w roku 2005 – Złoty.

Nie tylko samorządowiec

W roku 1969 Stanisław Karbowski ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II Stopnia w Gdańsku – Wrzeszczu w klasie klarnetu. W latach 1969-1992 pracował jako muzyk w gdyńskim Teatrze Muzycznym oraz w Filharmonii Bałtyckiej. Od 1977 r. uczył w szkole muzycznej, w której został dyrektorem. Dzięki staraniom Stanisława Karbowskiego Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Starogardzie Gdańskim otrzymała imię Witolda Lutosławskiego.

Przez 20 lat swojego życia prowadził także lokalną Orkiestrę Dętą, której był dyrygentem. Sam grał na saksofonie i klarnecie. 

Po ciężkiej i długiej chorobie zmarł 25 grudnia 2011 r., w wieku 65 lat.

Tadeusz Błędzki – zastępca Prezydenta Miasta ds. techniczno-inwestycyjnych składa kwiaty na grobie śp. Stanisława Karbowskiego – Prezydenta Miasta w latach 1998-2006