Czas odmierza liczbą pociągnięć pędzla

Zofia Sumczyńska – starogardzianka z wyboru – malarka, witrażystka, ilustratorka i bajkopisarska – tworzy od 25 lat. Jubileusz swojej twórczej pracy świętowała 6 maja 2019 roku w Galerii Autorskiej Klubokawiarnia Szafa. Zaproszonym gościom pokazała wybrane obrazy z lat 2012-2016 i podzieliła się swoją miłością do sztuki.

Zofia Sumczyńska – malarka , witrażystka, ilustratorka i bajkopisarka

– Maluję i rysuję od dziecka, a że zwyczajowo działalność twórczą liczy się od pierwszej indywidualnej wystawy,  właśnie mija 25 lat od tamtej chwili. Jest więc powód do świętowania. Te 25 lat twórczej pracy to dla mnie czas wyjątkowy. Przeżyłam w nim wiele pięknych chwil jako artystka – powiedziała Zofia Sumczyńska. – Tworząc, wychodzę z założenia, że obrazy powinny wywoływać pozytywne uczucia estetyczne. Samo malowanie daje mi poczucie nieskrępowanej wolności. Każdy obraz jest dla mnie wyzwaniem. Często długo szukam odpowiedniego motywu, kompozycji, za pomocą których mogę wyrazić to, co chcę. Inspiracji szukam wszędzie, najczęściej w najbliższym otoczeniu, w ogrodzie, tuż za płotem, za zakrętem. Chętnie maluję kwiaty, pejzaże i anioły, które otaczają nie tylko nas, ludzi, ale też pochylają się nad naszymi braćmi mniejszymi. Inspiruje mnie także malarstwo mistrzów renesansu, z którymi od pewnego czasu prowadzę swoisty dialog. Fascynują mnie stare zabawki, ich kolorystyka, historie zaklęte w dziecięcych marzeniach i fantazjach. Właśnie to wszystko możecie Państwo zobaczyć na moich obrazach, do oglądania których serdecznie zapraszam – dodała artystka.

Michał Majewski – mąż Jubilatki – odczytał esej, który napisał o Zosi

– Od wielu lat podglądam Zosię przy pracy, chociaż wiem, że tego nie lubi, jak każdy artysta – Nie lubi, gdy patrzy się jej na ręce –przyznał Michał Majewski. – Zosia ma wielki dar. Jej sztuka jest w stu procentach odzwierciedleniem jej duszy. Jest jak język dziecka, które zobaczyło nagiego króla – szczery, często naiwny, kolorowy, przepełniony ciągłą radością poznawania świata. To niebywałe z jaką lekkością, a jednocześnie wprawą rzuca kolory na płótna. Lubi kolory. Potrafi tak manipulować paletą barw, że odbiorcy jej obrazów „grzeją się” przy nich, tyle mają w sobie ciepła. Można tam zobaczyć własny świat w mikroskali, świat z pradawnego podwórka, z żabiej perspektywy, ukryty w sekretnych miejscach, pośród traw i kamieni, strzeżony przez robaki, ślimaki i smoki. I anioła, który fruwa gdzieś w błękitach – dodał mąż artystki.

Z okazji swojego jubileuszu Zosia Sumczyńska zaprosiła przyjaciół i miłośników sztuki do zaprzyjaźnionej Klubokawiarni Szafa. Gości przywitała wraz z właścicielami kawiarni Justyną i Pawłem Wyborskimi.

Justyna i Paweł Wyborscy gościli Jubilatkę i jej gości w swojej Galerii Sztuki Klubokawiarni Szafa

– Zosia to bardzo zasłużona osoba dla świata artystycznego i lokalnej społeczności. To nie tylko znakomita malarka, ale też doskonała animatorka kultury i sztuki. Od 2012 roku wraz z mężem Michałem Majewskim prowadzi Galerię Autorską 24 B, w której urządza wernisaże, spotkania autorskie i wystawy nie tylko własnych prac, ale też innych artystów – powiedział Paweł Wyborski. – Zosia ma wyjątkowy dar przetwarzania rzeczywistości. Wyróżnia ją umiejętność selektywnego patrzenia na świat od podszewki. W mojej ulubionej serii obrazów, kiedy portretuje mikroświaty, robi to w sposób absolutnie niefotograficzny, natomiast zawsze z wolą wejścia pod skórę tej rzeczywistości. Potrafi dostrzec prawdziwe życie w odkrywanej przestrzeni i wyrazić ją w niezwykłej grze cieni, światła i kolorów – dodał malarz i wielki przyjaciel Jubilatki.

Podziękował jej też za wybór kawiarni Szafa jako miejsca jubileuszowego święta i pogratulował znakomitego dorobku twórczego oraz pełnej sukcesów drogi artystycznej. Życzył też dalszych inspiracji i nowych wyzwań, które z pewnością artystka wkrótce przekuje na kolejne obrazy.

W imieniu prezydenta miast Janusza Stankowiaka gratulacje przekazała Jubilatce – Magdalena Dalecka – rzecznik prasowy prezydenta miasta   /fot. Michał Majewski/

Specjalne gratulacje na ręce Zofii Sumczyńskiej przekazał też prezydent miasta Janusz Stankowiak. Pogratulował artystce talentu i niezwykłego zamiłowania do sztuki, którym od wielu lat ubogaca innych. „Swoją już 25-letnią aktywnością nieprzerwanie udowadnia Pani, że warto robić to, co się kocha, zarażając tą miłością wszystkich wokół siebie.” – napisał w liście gratulacyjnym, w którym życzył malarce  kolejnych, owocnych lat pracy twórczej. List gratulacyjny i kwiaty wręczyła jej Magdalena Dalecka – rzecznik prasowy Prezydenta Miasta.

Przyjaciele ze Sztumu – redaktorzy kwartalnika Prowincja – odczytali wiersz dla Zosi Sumczyńskiej z okazji jej 25-lecia pracy twórczej.

Jubilatka otrzymała mnóstwo kwiatów, gratulacji i podziękowań. Przyjaciele z zespołu redakcyjnego kwartalnika „Prowincja”, przygotowali dla niej nawet wiersz, który wspólnie głośno odczytali.

Wspominkom i rozmowom towarzyszyła wystawa wybranych obrazów Zofii Sumczyńskiej z cyklów: Ogrody z 2012 roku, Dialog z mistrzem z 2014 roku i Sentymentalna z 2016 roku oraz dwa kolaże „Nowy właściciel” i „Skarby hrabiny” z 2015 roku. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu objętego stypendium kulturalnym Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Uwieńczeniem jubileuszowego roku będzie wystawa obrazów Zofii Sumczyńskiej, która odbędzie się 8 listopada 2019 r. w Starogardzkim Centrum Kultury.  Przy tej okazji Jubilatka podziękowała lokalnym władzom za otwartość na artystów i wspieranie ich działań twórczych w Starogardzie Gdański. Jej podziękowania popłynęły też do wielu przyjaciół ze Starogardu, Malborka i Sztumu.

fot. Magdalena Dalecka