Czas do szkół i przedszkoli! Wyremontowane pomieszczenia czekają na uczniów

Już 1 września uczniowie pojawią się w szkolnych murach. Jak co roku, letnią przerwę w zajęciach lekcyjnych wykorzystano na przygotowania do nowego roku szkolnego, m.in. na przeprowadzenie niezbędnych remontów. W sumie na bieżące remonty w placówkach oświatowych wydano ponad milion złotych.

W środę 2 września zabrzmi pierwszy dzwonek. Tego dnia naukę w starogardzkich szkołach podstawowych rozpocznie ponad 4295 uczniów, a w miejskich przedszkolach 2690 maluchów. Jak co roku, miasto wykorzystuje letnią przerwę w nauce na remonty obiektów oświatowych. Są szkoły, gdzie zakres prowadzonych prac polegał na odmalowaniu szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych, ale są także placówki, w których dokonano poważniejszych remontów, np. roboty blacharsko-dekarskie, wymianę instalacji elektrycznej, czy zakup i montaż alarmów. Gotowość szkół na przyjęcie uczniów sprawdzili osobiście prezydenci Janusz Stankowiak, Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Agnieszka Buczyńska.

Największą inwestycją był remont budynku przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, w którym znajduje się teraz  Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2. Inwestycja wyniosła 600.000 zł.

Wyremontowana sala gimnastyczna w PSP 2.

W PSP 1 zaadaptowano pomieszczenia po bibliotece pedagogicznej na sale lekcyjne i pomieszczenia dla biblioteki szkolnej. Remontu doczekała się także jedna z sal, która została przekształcona na potrzeby sali komputerowej. Ponadto przygotowano projekt budowlany „Remont zaplecza basenowego.” Koszt inwestycji wyniósł 49.519 zł.

326.738 zł pochłonęły remonty w PSP 4, gdzie wykonano izolację pionową i poziomą ścian fundamentowych oraz na nowo utwardzono teren. Remont przeszła kanalizacja deszczowa. Wymalowano pomieszczenia m.in. klatki schodowej, szatni dla uczniów, gabinetów. Wyremontowano też dwie łazienki.

W PSP 4 wymieniono nawierzchnię na szkolnym placu.

W PSP 6 zaadaptowano pomieszczenia szkolne na oddział przedszkolny. Pomalowano boisko oraz pomieszczenia szkoły, m.in. czytelni i świetlicy. Remont przeszła szatnia zajęć wychowania fizycznego. W szkole zamontowano alarmy. Wciąż trwają prace malowania i konserwacji ogrodzenia szkoły. Termin ich zakończenia planowany jest na koniec grudnia. Łączny koszt inwestycji wyniesie 108.384 zł.

Pomieszczenia PSP 6 są gotowe na przyjęcie uczniów.

W PSP 8 dostosowano sale lekcyjne dla uczniów klas I-III. Dokonano drobnych prac w gabinetach i salach lekcyjnych. A także założono instalację alarmową. Dokonano prac konserwatorskich parkingu przed budynkiem szkoły i przygotowano szkolną kuchnię do podłączenia sprzętów. Koszt inwestycji 27.000 zł.

Prace remontowe w budynkach PSP 3 przy ul. Wybickiego oraz Traugutta obejmowały malowanie pomieszczeń, naprawę elementów dachu, czyszczenie i konserwację tarkettu w salach lekcyjnych i na holach. Dokonano naprawy skarpy na kompleksie ORLIK. Wszystko to za kwotę 1400 zł.

Ekipy remontowe pracowały również w większości starogardzkich przedszkoli. Do końca września trwają prace blacharsko-dekarskie na dachu Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 4, gdzie wymieniane są belki dachowe, rynny i rury spustowe. W przedszkolnej piwnicy dokonano wymiany instalacji elektrycznej. Koszt przedsięwzięcia wyniósł  99.651 zł.

Inwestycje o łącznej wartości 26.205 zł w MPP 10 objęły: remont sali, wymianę drzwi, cyklinowanie i lakierowanie parkietu. Malowanie przeszły pomieszczenia: sali, kuchni, pokoju nauczycielskiego, kancelarii i zmywalni, a także ogrodzenia przy przedszkolu i placu zabaw.

W MPP 2 wyremontowano dach, sanitariaty. Trwały  prace hydrauliczne w dwóch przedszkolnych łazienkach. Naprawiono także schody przy bocznym wejściu do placówki. Inwestycja kosztowała 9.656 zł.

Na koniec września w MPP 6 planowane jest zakończenie robót blacharsko-dekarskich (wymiana rynien oraz montaż i obróbka blacharska), których łączny koszt wyniesie 15.000 zł.

Mniejsze prace remontowe przeszło MPP 8 – modernizacja domofonów za kwotę 4500 zł oraz MPP 5 – wymiana kuchennych rur kanalizacyjnych (2000 zł).

Jak podają w raportach dyrektorzy placówek oświatowych w Starogardzie Gdańskim, wszystkie instytucje gotowe są na rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl