Ćwierć wieku starogardzkiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Działają od 25 lat. Kultywują blisko siedemsetletnią tradycję polskich bractw kurkowych. Promują przy tym miasto i powiat w kraju i za granicą. W weekend 15-17 czerwca Bracia Kurkowi ze Starogardu hucznie obchodzili swój jubileusz. Uświetnił je XXII Krajowy Turniej o Złoty i Srebrne Pierścienie Św. Katarzyny oraz rodzinny festyn dla mieszkańców miasta.

Lech Magnuszewski – prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckeigo w Starogadzie Gdańskim

– Ktoś może pomyśleć – ćwierć wieku to niewiele, ale tak naprawdę bractwo kurkowe ma prawie 700-letnią tradycję – powiedział prezes KBS w Starogardzie Gd. Lech Magnuszewski. – Powstało w 1351 roku. Nasi poprzednicy bronili murów przy Kościele św. Mateusza. Do Fary chodzili się modlić. Oni walczyli o to, aby Starogard nie uległ najeźdźcom. To, że jesteśmy dzisiaj w tym miejscu prawdopodobnie zawdzięczamy właśnie tym braciom. Dzisiaj nasze Bractwo przede wszystkim kultywuje tradycję i nie pozwala zapomnieć o tych wszystkich ludziach, którzy wieki temu działali ku chwale Ojczyzny i miasta Starogardu. Tak jest też obecnie – zakończył prezes Bractwa.

Nieprzypadkowo więc Bracia Kurkowi rozpoczęli trzydniowe obchody 25-lecia reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim po wojnie uroczystą mszą świętą w kościele św. Mateusza. Na spotkanie przyjechały bractwa kurkowe z całej Polski, w szczególności z Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu, służb mundurowych, spółek, stowarzyszeń i organizacji oraz wielu przyjaciół i sympatyków Bractwa. Po mszy wspólnym korowodem ze sztandarami w dłoniach przy dźwiękach orkiestry Bracia i Siostry wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali ulicami miasta do Starogardzkiego Centrum Kultury. Uroczysta akademia, która się tam odbyła, była okazją do wspomnień oraz wręczenia odznaczeń i pamiątek.

Barwna parada z okazji 25-lecia reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim

Wśród wyróżnionych przez prezydenta miasta Janusza Stankowiaka znaleźli się Lech Magnuszewski – prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim oraz cały Zarząd Bractwa – Zbigniew Bona, Bogdan Bonk, Kazimierz Dawicki i Krzysztof Tyda. Dodatkowo Lech Magnuszewski otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Starogard Gdański „Bene Meritus” co znaczy dobrze zasłużony miastu i całemu regionowi. W podziękowaniu prezydent podarował braciom kurkowym ze Starogardu akwarelę, przedstawiającą starogardzką Strzelnice z 1907 roku.

Prezydent Janusz Stankowiak w podziękowaniu za 25 lat działalności podarował braciom kurkowym KBS Starogard Gdański akwarele ze Strzelnicą z 1907 roku, która od niedawna stałą się własnością Bractwa.

– Strzelnica od niedawna jest własnością Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim. Wierzę, że dzięki temu to miejsce i ten budynek powróci do swojej dawnej świetności. Tego Wam życzę – powiedział prezydent Stankowiak.

Sam odebrał Krzyż Komandorski z mieczami – Order Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent odbiera Order Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej.

Za 25 lat wspólnej pracy Braciom podziękował Jarosław Czyżewski – przewodniczący Rady Miasta i zasłużony brat kurkowy. – Dziękuję za to, że przez 25 lat udaje się nam wspólnie podtrzymywać tradycje polskich bractw kurkowych, za radość wspólnych spotkań, gościnność i wytrwałość – powiedział. – Cieszę się, że przez tyle lat bracia właściwie i w sposób prawidłowy współpracują z władzami miasta.

Jarosław Czyżewski -przewodniczący rady Miasta i zasłużony Brat Kurkowy dziękuje braciom za 25 lat pracy.

Szczególne podziękowania KBS złożyli też Kazimierz Chyła wicestarosta i prezes Stowarzyszenia Kociewskiego oraz Stanisław Połom wójt Gminy Starogard Gdański wraz z naczelnikiem Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Gminy Tomaszem Rogalskim.

Wójt Gminy Starogard Gdański Stanisław Połom i Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Gminy Tomasz Rogalski składają na ręce prezesa KBS Lecha Magnuszewskiego  podziękowania

– Trwajcie i róbcie to, co robicie dalej – powiedział Kazimierz Chyła –– Jesteście ludźmi o wielkim dorobku – zawodowym, gospodarczym i osobistym. Jesteście profesjonalistami, którzy oddając swój czas i serce, kontynuują wielkie polskie tradycje. Nie ustawajcie w tym i działajcie jak najdłużej – dodał.

Część oficjalną zakończył koncert Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury.

Orkiestra Dęta ze Starogardzkiego Centrum Kultura uświetniła akademię z okazji 25-lecia reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim

Sobotnie uroczystości wypełnił XXII Krajowy Turniej o Złoty i Srebrne Pierścienie Św. Katarzyny. Rozpoczęła go salwa z armaty z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileuszowego Kura zestrzelił Andrzej Pawłowski z KBS w Rawiczu. Zaszczytny tytuł Króla Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP wywalczył Kazimierz Dawicki – król KBS w Starogardzie Gd., a Mistrzem Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP został Kazimierz Laskowski. Złoty pierścień św. Katarzyny trafił do Zbigniewa Bony, srebrny do Jacka Gilewskiego z Bractwa w Poniecku, a brązowy wywalczył Mariusz Szwarc.

Zwycięzcy XXII Krajowego Turnieju Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim
Kazimierz Dawicki – Król  KBS w Starogardzie Gd. z małżonką

– Jestem niezmiernie zaszczycony tym, że udało mi się wywalczyć tytuł Króla Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP – powiedział Kazimierz Dawicki. – Cieszę się, że ten tytuł pozostanie w naszym Bractwie. Obecnie królem jest Jarosław Czyżewski, który w styczniu przekaże mi ten zaszczyt.

Król starogardzkiego Bractwa podkreślił, że Bractwo Strzeleckie to nie tylko pasja, ale też swego rodzaju misja. – KBS nie żyje tylko dla siebie, żyje dla całej lokalnej społeczności. Organizujemy wiele turniejów strzeleckich dla studentów, harcerzy, dzieci i młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadimnazjanych. Wiele organizacji pozabrackich przyjeżdża do nas strzelać. My również, gdziekolwiek jesteśmy w kraju czy zagranicą, nie zapominamy o naszym regionie i promujemy piękną ziemię kociewską i miasto Starogard – dodał Król Zgodny.

Dowodem tego był finał I Międzyszkolnej Olimpiady Strzeleckiej Szkół Ponadgimnazjalnych pod patronatem Prezydenta Miasta i Starosty Powiatu, który odbył się w brackiej Strzelnicy w ostatni dzień obchodów 25-lecia reaktywowania KBS (17 czerwca 2018r.). Trzyosobowe reprezentacje wystawiło 8 szkół z powiatu starogardzkiego. I miejsce wywalczyła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim, drugie – Zespół Szkół Zawodowych, a trzecie – Zespół Szkół Rolniczych Bolesławowo. Najlepszymi młodymi strzelcami okazali się Tymoteusz Góralczyk, Aleksander Stopikowski i Tobiasz Góralczyk. Wśród pań najlepsza była Marta Ambroziak.

Uczestniczy finału I Międzyszkolnej Olimpiady Strzeleckiej Szkół Ponadgimnazjalnych pod patronatem Prezydenta Miasta i Starosty Powiatu

– Bardzo się cieszymy z tej wygranej – powiedział Aleksander Stopikowski. – To nie są nasze pierwsze zawody. – Trenujemy dwa razy w tygodniu pod okiem pana Marka Kroplewskiego , który nas zachęcił do strzelania – dodała Aleksandra Bruska – Strzelanie to bardzo przydatny sport. Poza tym, że towarzyszy mu adrenalina, można ćwiczyć koncentracje i skupienie, co się przydaje potem w nauce – zakończył Michał Porożyńsk. Cała trójka ze zwycięskiej drużyny II LO w Starogardzie Gdańskim.

Podczas Turnieju czas wszystkim umilał koncert zespołu Dwa Plus Dwa oraz przygotowany przez Braci poczęstunek. Młodzież za sprawą Starogardzkiego Klubu Łączności SP2KFD mogła poznać historię radia i telewizji, posłuchać starych płyt na gramofonie czy zobaczyć, jak wygląda łączność za pomocą amatorskiej radiostacji.

fot. Magdalena Dalecka

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl