Cuda, cuda ogłaszają…

W Dzień Objawienia Pańskiego 6 stycznia, już po raz szósty ulicami Starogardu Gdańskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. W barwnej i rozśpiewanej paradzie ulicznej uczestniczyło tysiące mieszkańców.

Orszak Trzech Króli to największe jasełka na świecie. Niezwykłe wydarzenie religijno-kulturalne pokazujące siłę lokalnej społeczności, które przywraca tradycje i wspiera budowanie lokalnych relacji. 

W tym roku w role Mędrców ze Wschodu wcielili się: prezydent miasta Janusz Stankowiak, który jako król Kacper poprowadził mieszkańców w barwach czerwieni w Orszaku Europejskim, król Bractwa Kurkowego Mariusz Szwarc został Królem Melchiorem i wędrował w Orszaku Zielonym – Azjatyckim, natomiast starosta Powiatu Starogardzkiego Kazimierz Chyła, który jako Król Baltazar, przewodził Niebieskiemu Orszakowi Afrykańskiemu.

Od lewej starosta starogardzki Kazimierz Chyła, prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, oraz Mariusz Szwarc Król Bractwa Kurkowego. 

Kolędnicy z koronami na głowach i śpiewem na ustach ruszyli równocześnie spod sklepu Moto Jack przy ul. Kociewskiej (Orszak Czerwony), Kościoła Miłosierdzia Bożego (Orszak Niebieski) oraz poczty przy ul. Hallera (Orszak Zielony). Spotkali się na Rynku, gdzie czekał na nich Herod, któremu nie udało się nastraszyć mędrców i pokrzyżować planów dotarcia do stajenki. Królowie okazali się sprytniejsi.

Trzy wystrzały z armaty, którą odpalili Bracia Kurkowi, dały sygnał do wymarszu trzem orszakom w kolorach: niebieskim, zielonym i czerwonym, symbolizującym wiarę, nadzieję i miłość. Poprowadzili je trzej królowie, którzy wspólnie z mieszkańcami miasta, dzięki wskazującej im drodze Gwieździe Betlejemskiej udali się w stronę kościoła pw. św. Wojciecha, gdzie znajdował się żłóbek. Tam oddali pokłon Dzieciątku Jezus i złożyli mu swoje dary. W roli Maryi i Józefa wystąpiła rodzina Bielińskich, Katarzyna i Maciej z malutkim Maksymilianem jako Jezusem. Następnie wszyscy udali się do kościoła św. Wojciecha, gdzie wspólnie odśpiewali kolędy.

Kolędowym śpiewem uczestników orszaku powitał zespół Biedronki z parafii pw. św. Wojciecha.                        

Organizacja takiego wydarzenia, które z roku na rok cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, w którego organizację włączyło się wiele instytucji kościelnych i świeckich, jednostki samorządowe, stowarzyszenia oraz przedsiębiorcy. 
W tym roku w radosne obchody Dnia Objawienia Pańskiego włączyły się 872 miejscowości w Polsce i 18 na świecie.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl