Starogard czyta dzieciom – Cała Polska czyta dzieciom

Od 15 lat trwa akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzisiaj, 10 czerwca 2016 roku w Starogardzie dzieciom czytali prezydenci, radni, ludzie kultury i mediów, dyrektorzy przedszkoli i instytucji. Przez 20 minut uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 słuchali baśni, przygód ulubionych bohaterów, a nawet poezji. Była to też okazja do porozmawiania ze znanymi osobami o książkach, pasjach i marzeniach.

Fundacja „ABCXXI – cała Polska czyta dzieciom” od 15 lat przekonuje, że codzienne czytanie dziecku uczy je poprawnego wysławiania się i myślenia, zaspokaja  potrzeby emocjonalne dziecka, ćwiczy pamięć i poprawia koncentrację, uczy odróżniać dobro od zła i chroni przed zagrożeniami popkultury oraz uzależnieniami.  Język jest podstawowym narzędziem myślenia, porozumiewania się i zdobywania wiedzy. Umożliwia czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci poprawnej mowy i nieustannie wzbogacać ich słownictwo. W dzisiejszym świecie, zdominowanym przez obrazkowy przekaz informacji, dzieci coraz gorzej mówią i piszą. Zapracowani rodzice nie znajdują czasu na rozmowę ze swymi pociechami, o czytaniu nie wspominając.

Dlatego Szkoła Podstawowa Nr 4 w Starogardzie Gdańskim, chcąc zachęcić do czytania,  włączyła się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. 10 czerwca Iwona Lewandowska dyrektor SP nr 4 wraz z nauczycielami języka polskiego zaprosiła do szkoły kilkanaście osób, które przez 20 minut czytały dzieciom fragmenty różnych książek. Wśród zaproszonych gości znaleźli się prezydent Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, ich małżonki, były prezydent Edmund Stachowicz, Wioleta Strzemkowska –Konkolewska radna Rady Miasta, Ewa Roman – dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury, animatorzy kultury Jan Radzewicz i Ireneusz Ciecholewski, Magdalena Cholewa dyrektor Grodziska Owidz, Krystyna Giełdon redaktorka Gazety Kociewskiej, Grzegorz Oller z Ośrodka Pracy Pozaszkolnej, Alina Jeleń ze Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia, Alicja Prokopów dyrektor przedszkola „Tęczą malowane”, Emilia Poziemska zastępca dyrektorki przedszkola „Słoneczna kraina”, a nawet ksiądz proboszcz Parafii św. Wojciecha Janusz Lipski.

Goście nie tylko czytali, spotkanie w klasach było też okazją do rozmowy o książkach, o tym czy czytanie może być pasją we współczesnym świecie i dlaczego warto czytać. Dzieci były też ciekawe jak zmieni się Starogard w najbliższym czasie, czy będzie jeszcze więcej placów zabaw i kiedy będzie McDonalds. W niejednej klasie dyskusja trwała do samego dzwonka. Na zakończenie każdy gość otrzymał specjalne podziękowanie za udział w XV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom.