Co słychać na starogardzkich budowach? Przegląd inwestycji

Aktualnie w Starogardzie prowadzone jest 5 dużych inwestycji za prawie 40 mln zł. W poniedziałek 3 lipca władze miasta sprawdziły w terenie, jak przebiegają prace i na jakim są etapie. Odwiedziły m.in Dworzec PKP, Aleję Wojska Polskiego, Szkołę Podstawowa nr 1, Park Nowe Oblicze i ulice Kopernika oraz Kościuszki.

W poniedziałek 3 lipca prezydent Janusz Stankowiak i jego zastępca do spraw techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek-Talewski objechali wszystkie prowadzone w mieście budowy, sprawdzając na jakim etapie są prace. Zaczęli od największej i najbardziej wymagającej pn. „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim”. Inwestycję za blisko 30 mln zł prowadzi firma Strabag z Pruszkowa. Kierownik robót Andrzej Zieliński oprowadził włodarzy po terenie dworca PKP, informując o postępie prac. – Tak naprawdę ze starego dworca zostały tylko mury. Właśnie zakończyliśmy prace rozbiórkowe. W tej chwili umacniamy ściany i budujemy klatki schodowe. Planujemy w tym roku zakończyć remont dworca i przystąpić do budowy węzła przesiadkowego – powiedział Zieliński.

Dworzec PKP po rozbiórce.

Inwestycja obejmuje też przebudowę całego układu komunikacyjnego dróg wokół, m.in. ulicę M.Hillar, ul. Kolejową, część ul. Gdańskiej i przede wszystkim Aleję Wojska Polskiego. Obecnie trwa budowa kanalizacji deszczowej na ulicy Kolejowej od ul. Skarszewskiej do Alei Wojska Polskiego oraz na Alei Wojska Polskiego od ul. Gdańskiej do ul. Wybickiego. Oba odcinki są zamknięte dla ruchu kołowego. Zakończenie całej inwestycji zgodnie z umową zaplanowane jest na koniec sierpnia 2018 r.

Ulica Kolejowa w trakcie przebudowy

Kolejnym placem budowy, który prezydenci odwiedzili, była budowa 6 mieszkań na ulicy Magazynowej. Na razie włodarze zobaczyli tylko fundamenty, ale według umowy lokale na wynajem mają być oddane w październiku tego roku. Inwestycja kosztuje 1 mln zł, z czego Bank Gospodarstwa Krajowego finansuje 45 % kosztów, tj. 468 101,59 zł.

Przy ulicy Magazynowej powstanie budynek z trzema mieszkaniami socjalnymi i trzema komunalnymi.

Z BGK miasto podpisze wkrótce drugą umowę na dofinansowanie budowy 24 mieszkań komunalnych przy ul. Kopernika. Koszt inwestycji szacuje się na kwotę ok. 3,4 mln zł. Prezydenci w drodze do Parku Nowe Oblicze nie omieszkali zobaczyć działki, na której do czerwca 2019 roku powstanie nowy blok mieszkalny.

Działka przy ul. Kopernika, na której do czerwca 2019 roku ma powstać blok mieszkalny

Spore wrażenie na wizytujących zrobił prawie ukończony Park Nowe Oblicze. – Jeszcze do połowy lipca potrwają prace wykończeniowe – poinformował prezydentów wykonawca Adam Kowalczyk. Podczas dyskusji ustalili wiele szczegółów, jak np. ustawienie regulaminu użytkowania parku oraz kwestię utrzymania i zabezpieczenia zieleni. Prezydent zaproponował dostawienie kilku urządzeń do istniejącej tam siłowni pod chmurką. Pojawiły się też nowe pomysły na udoskonalenie ciekawie zapowiadającej się przestrzeni miejskiej. Miedzy innymi być może w przyszłym roku, gdy trawa się mocno zawiąże, na trawnikach pojawią się leżaki i dmuchany ekran, na którym w letnie wieczory będzie można obejrzeć film pod chmurką. W każdy razie na pewno będzie to miejsce zachęcające całe rodzinny do pikników na kocach i odpoczynku przy fontannie.

Park Nowe Oblicze przy Starogardzkim Centrum Kultury

Wakacje w tym roku są również pracowite dla trzech szkół podstawowych w mieście – PSP 1, PSP 4 i ZSP w Żabnie. Do końca października wszystkie będą docieplone. Koszt inwestycji to ponad 3 mln zł, z czego 2,5 mln zł zapłaci Unia Europejska. Termomodernizacja, którą wykonuje firma SMOK, rozpoczęła się w największej w mieście szkole przy ul. Zblewskiej. To właśnie ten budynek odwiedzili w poniedziałkowe popołudnie prezydenci. – Roboty idą pełną parą – poinformował władze kierownik administracji Adam Przeniewski.  – Równocześnie pracują hydraulicy, elektrycy, wymieniane są okna, a na dachach montowane ogniwa fotowoltaiczne. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz szkoły trwa remont. Jak się zakończy nasz budynek będzie piękną wizytówką miasta – dodał Przeniewski. Prezydenci dyskutowali też nad przebudową chodnika i zagospodarowaniem terenów przyległych do szkoły, dopytując kierownika o szczegóły.

Kierownik administracji PSP 1 Adam Przeniewski informuje władze miasta o postępie prac termomodernizacyjnych w szkole.

Ostatnie dwie budowy na liście prowadzonych inwestycji w mieście, które odwiedzili prezydenci, to przebudowa dróg wewnętrznych na osiedlu przy ul. Kopernika oraz przebudowa ul. Kościuszki (II etap).

Nowe chodniki i jezdnia wewnątrz osiedla przy ul. Kopernika mają być gotowe do końca sierpnia. Wykonuje je firma WNORTEX z Owidza za ponad 0,5 mln zł. Kierownik budowy Radosław Wnorowski poinformował szczegółowo władze miasta o postępie prac. – Kanalizację deszczową wykonaliśmy w 90%, roboty rozbiórkowe w 80%, a ziemne w 50%. 11-12 lipca będziemy kłaść nową nawierzchnię, a ok. 20 lipca montować oświetlenie, tak że do końca lipca cała inwestycja będzie zrealizowana w 80%.

Remont dróg wewnętrznych na osiedlu przy ul. Kopernika

Z kolei przebudowa II etapu ulicy Kościuszki obejmuje odcinek o długości ok. 0,7 km, od skrzyżowania z ulicą Pelplińską do ronda Pitagorasa, w tym dwa skrzyżowania z ulicą Pelplińską oraz z ul. Przejezdną. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu rozpoczęło inwestycję od środkowego odcinka ulicy, tj. od skrzyżowania z ul. Pelplińską do ul. Przejezdnej (bez obszaru skrzyżowań). Obecnie przebudowują kanalizację sanitarną.

Przebudowa kanalizacji sanitarnej na ul. Kościuszki

Prace potrwają tu do końca października tego roku. Remont drugiego odcina ul. Kościuszki kosztuje 3 793 933,27 zł. 50% kosztów przebudowy zwróci Gminie Urząd Województwa Pomorskiego jako dofinansowanie z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.

© m.dalecka/starogard.pl