Co nas czeka podczas tegorocznej Nocy Muzeów?

W nocy z 19 na 20 maja drzwi dla zwiedzających otworzy bezpłatnie wiele muzeów w całej Polsce. Starogard przygotował własną mapę miejsc, do których warto będzie w tym czasie zajrzeć. Na odwiedzających czekają m.in. muzea, galerie, biblioteka, a w nich pokazy filmowe, koncerty oraz wystawy. Każdy, kto odwiedzi wszystkie miejsca na starogardzkiej mapie Nocy Muzeów ma szansę na nagrodę.

Mapa starogardzkiej Nocy Muzeów ma w tym roku 8 przystanków. Wszyscy, którzy do godz. 21:40 dostarczą do SCK ulotkę z ośmioma pieczątkami, o godz. 22:00 wezmą udział w losowaniu nagród. Ulotki będą czekały we wszystkich otwartych tej nocy punktach. W dniach 14-18 maja dostępne będą też w Urzędzie Miasta przy ul. Gdańskiej 6.

W sobotę 19 maja od godz. 18:00 w swoje progi zaprasza Galeria Autorska 24B przy ul. Kopernika, gdzie obejrzeć będzie można wystawę malarstwa Jana Miśka pt. „Koty”. Stamtąd warto udać się do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Paderewskiego 1, by na ekspozycji „Księga, książka, książeczka” zobaczyć nietypowe formaty publikacji w bibliotece. Jeśli będziemy już na Rynku, koniecznie trzeba wstąpić do Klubokawiarni „Szafa” przy ul. Kilińskiego 11. Właściciel Paweł Wyborski zaprasza na wystawę instalacji malarskiej pn. „Całun”, która została zrealizowana w ramach stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Starogard Gdański.

Stamtąd niedaleko już do Muzeum Ziemi Kociewskiej, które do dyspozycji zwiedzających oddaje bogactwo historii i historyjek. Ciekawe opowieści dotyczą również niecodziennie prezentowanych eksponatów, które po raz pierwszy trafią w przeszklone ściany gablot. Ponadto na dzieci czekają gry i zabawy. Będzie można też obejrzeć film „Starigrod 1197”, a w budynku Ratusza na Rynku rozwiązać krzyżówkę o tematyce numizmatycznej.

Z Muzeum Ziemi Kociewskiej można szybko przemieścić się do Muzeum 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy ul. Sobieskiego 14. Tam na odwiedzających będzie czekał przewodnik, który oprowadzi każdego po stałej ekspozycji. Będziemy mieli okazję przenieść się do przedwojennego Starogardu i posłuchać pieśni patriotycznych oraz obejrzeć oryginalny przedwojenny film ze Święta Pułkowego z 1939 r.

SCK zaprasza na występy wokalistów Starogardzkiego Centrum Edukacji Muzycznej oraz rewię piosenki polskiej „Piosenka jest dobra na wszystko” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego „HALS”.

Ośrodek Sportu i Rekreacji bezpłatnie udostępnia wejście na ściankę wspinaczkową w godz. 13:00 – 20:00.

Dopełnieniem starogardzkiej Nocy Muzeów będzie szereg atrakcji przygotowanych przez Grodzisko Owidz. Już o godz. 14:00 posłuchać będzie można wykładu popularnonaukowego pt. „Stan badań archeologicznych stanowisk wczesnośredniowiecznych na Kociewiu, ze szczególnym uwzględnieniem Grodziska Owidz”. Będzie można obejrzeć wystawę prac plastycznych inspirowanych demonologią słowiańską Łukasza Stańca. Czekają na nas także: gra planszowa STWORZE, cykl animacyjny „Bajanki Słowianki”, warsztaty ceramiczne, bezpłatny wstęp do Muzeum Mitologii Słowiańsiej, obchody Zielonych Świątków oraz słowiańskie baśnie, czyli niesamowita „Karawana Opowieści”.

Zaplanujcie swoją trasę!