Cisi lokalni bohaterowie

Magdalena Armatorska, Radosław Janicki i Anna Cejrowska-Ramel to najlepsi wolontariusze roku 2018. Osobowością Wolontariacką została Katarzyna Szulc. 17 grudnia odebrali nagrody. Kapituła przyznała także wyróżnienia. Otrzymali je ludzie o otwartych sercach, dla których najważniejsza jest pomoc drugiemu człowiekowi. Tegoroczna Gala Wolontariatu zbiegła się z jubileuszem 15–lecia działalności Stowarzyszenia Można Inaczej. Specjalne gratulacje odebrała Paulina Szulc – Najfajniejszy Wolontariusz Szlachetnej Paczki w Polsce.

17 grudnia w audytorium Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A nagrody odebrali najlepsi wolontariusze z miasta i powiatu. Doceniono ludzi, którzy w minionym roku z pasją i zaangażowaniem, a przy tym całkowicie bezinteresownie, pomagali innym.

Gala Wolontariatu 2018

I nagrodę i tytuł „Wolontariusza Roku 2018” Gminy Miejskiej Starogard Gdański otrzymała Magdalena Armatorska.

– Pomaganie drugiemu człowiekowi jest moją pasją. Wolontariat to całe moje życie – powiedziała Wolontariuszka Roku 2018. – Tę pasję zaszczepiła we mnie koordynatorka naszego lokalnego zespołu Caritas przy parafii św. Wojciecha – Beata Małka. Myślę, że gdyby nie Caritas i ludzie, których tam poznałam, byłabym całkiem innym człowiekiem. To jaka jestem dzisiaj, zawdzięczam właśnie wolontariatowi – zakończyła.

Magdalena Armatowska – Wolontariusz Roku 2018 Gminy Miejskiej Starogard Gdański

Magdalena Armatorska została wyróżniona za wszechstronną działalność w Zespole Caritas parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim i bycie na 100% dla drugiego człowieka. Przyjaciele mówią o niej, że to dziewczyna o złotym sercu i głowie pełnej pomysłów. Jej darem jest umiejętność integrowania środowisk wolontariackich w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, poprzez pomysłowe animacje dla młodzieży.

I nagroda Wolontariusza Roku 2018 Powiatu Starogardzkiego trafiła do Radosława Janickiego, a II nagroda Wolontariusza Roku 2018 Gminy Miejskiej Starogard Gdański do – Anna Cejrowskiej-Ramel.

Radosław Janicki jest nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie podobnie jak w wolontariacie, zawsze daje z siebie 100%. Na zajęciach pozalekcyjnych uczy dzieci i młodzież szycia! Od wielu lat działała w Fundacji Dr Clowna. Z ogromnym zaangażowaniem wspiera małych pacjentów Kociewskiego Centrum Zdrowia, inicjując dla nich pomysłowe działania poprzez śmiechoterapię.

Radosław Janicki – Wolontariusz Roku 2018 Powiatu Starogardzkiego

– Wolontariat jest dla mnie wielką przygodą, a jednocześnie pozwala na robienie rzeczy, na które pewnie w innej sytuacji nigdy bym się nie zdecydował. W Fundacji Dr Clown zakładam czerwony nos i mogę być kimkolwiek zechcę, mogę szaleć i się wygłupiać. Cudowne jest to, że sprawiam przy tym radość innym – powiedział Wolontariusz Powiatu Starogardzkiego 2018.

Z kolei dla Anny Cejrowskiej-Ramel pomaganie innym to jak codzienny chleb. Pomaga z radością, poszukując niekonwencjonalnych rozwiązań. Od wielu lat zaangażowana jest w pomoc na rzecz Afryki oraz dzieci krzywdzonych.

Anna Cejrowska-Ramel – II Wolontariusz Roku 2018 Gminy Miejskiej Starogard Gdański

– Nigdy nie zastanawiałam się nad sensem pomagania, po prostu pomagam. Zwykle jest tak, że gdy już podejmuję wyzwanie, opatrzność stawia mi na drodze takich ludzi, którzy pomagają mi znaleźć właściwe rozwiązania. Często to co się później dzieje przerasta moje wyobrażenia. Uważam, że siła tkwi w grupie, w drużynie, dlatego wszystkie moje akcje, to dzieło bardzo wielu osób, za co bardzo im dziękuję. Pomagając konfrontujemy się z ogromnym uczuciem smutku, bo często podchodzimy bardzo blisko czyjegoś nieszczęścia, ale z drugiej strony osobiście nie znoszę być bezradna i bezwolna wobec ludzkiego nieszczęścia. Radość, którą widzę potem na twarzach tych, którym pomagamy, to bezcenny dar – największy. Trzeba pamiętać, że los bywa przewrotny. Może być tak, że jednego dnia my pomagamy, innego będziemy tej pomocy potrzebować – powiedziała Anna Cejrowska-Ramel.

Wyróżnieni Wolontariusze Roku 2018

Kapituła konkursowa specjalnymi wyróżnieniami uhonorowała dodatkowo dziesięciu wolontariuszy, którzy z równie wielkim zapałem codziennie nieśli pomoc chorym, starszym i potrzebującym. Rozweselali smutnych, pocieszali samotnych i poświęcali wiele godzin swojego wolnego czasu w różnorodnych akcjach społecznych. Otrzymali je: Elżbieta Pietrasiak, Agata Włoch, Małgorzata Rusińska, Lokalny Wolontariat Opiekuńczy (reprezentowany przez Ilonę Walendziak, Aleksandrę Formela i Paulinę Czyżewską), Daniel Paprzycki, Marzena Partyka, Ks. Tomasz Dawid oraz najmłodsza spośród nominowanych – Paulina Chybowska.

Po raz kolejny prezydent miasta wyróżnił Osobowość Wolontariacką 2018 roku. Została nią Katarzyna Szulc, nominowana przez Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z problemami onkologicznymi „AMAZONKA”

Katarzyna Szulc odbiera nagrodę z rąk dyrektor MOPS Urszuli Ossowskiej za Osobowość Wolontariacka 2018 roku

Wyróżnienie otrzymała za prowadzenie profilaktyki prozdrowotnej raka piersi, za wspieranie kobiet i ich rodzin, za radość życia mimo trudności, za wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka i siłę walki, gdy pojawiają się przeciwności losu.

Dla wszystkich laureatów, którzy odbierali z rąk władz samorządowych nagrody i wyróżnienia, to był bardzo wzruszający wieczór. W podziękowaniu nagrodzeni podkreślali, że najważniejszy w tej pracy jest uśmiech drugiego człowieka, satysfakcja i poczucie, że to co robią ma sens i niesie radość.

Tegoroczna starogardzka Gala Wolontariatu 2018 zbiegła się z obchodami jubileuszu 15–lecia działalności Stowarzyszenia Można Inaczej. Jubileusz przywołał wiele wspomnień i wywołał sporo wzruszeń.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak gratuluje prezes Stowarzyszenia Można Inaczej Dorocie Dorau jubileuszu 15-lecia działalności Stowarzyszenia

– Są trzy ważne powody, dla których spotkaliśmy się dzisiaj – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Po pierwsze Wy – wolontariusze – nasi cisi lokali bohaterowie, którzy podejmujecie w swoim życiu trudną aczkolwiek ważną misję. Wiecie wszyscy, że jestem zwolennikiem budowania społeczeństwa obywatelskiego. Dla mnie wolontariat to właśnie cecha dojrzałych społeczności. Dlatego tak bardzo cieszy mnie fakt, że zarówno w mieście jak i w powiecie przybywa wolontariuszy. To znak, że nasze społeczeństwo dojrzewa do bycia społeczeństwem obywatelskim, które wzajemnie sobie pomaga. Bardzo wam za to dziękuję. Dziękuję w imieniu swoim i całej lokalnej społeczności.

Drugą ważną kwestią, o której wspomniał prezydent był oczywiście jubileusz 15-lecia działalności Stowarzyszenia Można Inaczej. Z życzeniami kolejnych wspaniałych 15 lat przekazał na ręce prezes Stowarzyszenia Doroty Dorau bukiet kwiatów i list gratulacyjny.

– Chyba wszystko, co powinno zostać powiedziane z tej okazji, wybrzmiało w laudacjach, które przed chwilą usłyszeliśmy. Powtórzę tylko jedno zdanie, które mi utkwiło w pamięci – „Nie wyobrażam sobie Miasta bez Stowarzyszenia”. Życzę wam kolejnych 15 lat wypełnionych dobrem wzajemnym, abyście nadal czerpali radość z tego co robicie i dzielili się nią z innymi.

Prezydent pogratulował również Paulinie Szulc, która w niedzielę, 16 grudnia otrzymała tytuł Najfajniejszej Wolontariuszki Szlachetnej Paczki w Polsce.

Paulina Szulc – Najfajniejszy Wolontariusz Szlachetnej Paczki w Polsce odbiera podziękowania od prezydenta Janusza Stankowiaka

– Jesteśmy dumni z Pani i bardzo dziękujemy. Wielką przyjemnością było zobaczyć starogardziankę na Gali Szlachetnej Paczki w Warszawie, która w dodatku otrzymała tak zaszczytny w Polsce tytuł. Jeszcze raz bardzo dziękuję – powiedział prezydent.

Gala Wolontariatu 2017 była pełna niespodzianek i wzruszeń. Podziękowania za wieloletnią współpracę otrzymali dyrektor MOPS Urszula Ossowska oraz była Pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i uzależnień – Patrycja Dziewiątkowska – Dudek, która obecnie pełni funkcję dyrektor Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera. Anioły życzliwości trafiły również do przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert, Pełnomocnika Prezydenta ds organizacji pozarządowych . dzieci i młodzieży Sylwii Ossowskiej oraz dwóch nowych pań Pełnomocnik Prezydenta – Anny Kochanowskiej i Ewy Życzyńskiej. Specjalny Anioł trafił też do byłej prezes Stowarzyszenia Można Inaczej – Krystyny Lamparskiej.

Za wieloletnią współpracę ze Stowarzyszeniem Można Inaczej podziękowania otrzymały dyrektor MOPS Urszula Ossowska i była Pełnomocnik Prezydenta Patrycja Dziewiątkowska-Dudek

Organizatorem miejskiej i powiatowej gali po raz czternasty było Stowarzyszenie „Można Inaczej”. Gala odbyła się przy współpracy Zakładów Farmaceutycznych „Polpharma” oraz wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Starogard Gdański i Starostwa Powiatowego, a także różnych fundatorów nagród indywidualnych.

Wieczór umilił wszystkim występ dzieci z Akademii Małego Człowieka oraz koncert chóru „Na cały głos” Radia Głos z Pelplina.

Fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl