Cieplej i bezpieczniej w szkole na Żabnie

Od nowego roku szkolnego w szkole na Żabnie będzie cieplej i bezpieczniej. W środę 6 kwietnia prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał z Albertem Krajewskim oraz Januszem Sus z Zarządu Starogardzkiego Przedsiębiorstwa Budowlanego S-Bud S.A. umowę na wykonanie termomodernizacji Zespołu Szkół Publicznych w Starogardzie Gdańskim. Prace zostaną wykonane w wakacje. Koszt inwestycji wyniesie ponad 700 tys. zł.

Dzieci, które uczęszczają do Szkoły Podstawowej Nr 6 i Gimnazjum Nr 4, czyli Zespołu Szkół Publicznych w Żabnie, od przyszłego roku szkolnego będą się uczyć w cieplejszych pomieszczeniach. Firma S-Bud ma 5 miesięcy na zaprojektowanie i wykonanie termomodernizacji budynku ZSP w Starogardzie Gdańskim. Roboty budowlane ruszą w lipcu. Do końca sierpnia docieplone zostaną ściany zewnętrzne budynku głównego szkoły, sala gimnastyczna oraz łącznik, a także stropodachy i strop poddasza. Razem ponad 1600 m2 powierzchni. Firma wymieni też oświetlenie w całej szkole, a na dachu budynku zamontuje instalację fotowoltaiczną, czyli panele słoneczne, dzięki którym ogrzewanie wody w szkole będzie możliwe bez uruchamiania kotła gazowego.

– Zmiany, jakie czekają naszą szkołę w wakacje, od nowego roku szkolnego przyniosą dużo korzyści – mówi Ryszard Hapoński dyrektor szkoły. – Dzieci i nauczyciele będą się uczyć i pracować w cieplejszych i bezpieczniejszych pomieszczeniach, natomiast dyrekcja szkoły zaoszczędzi na kosztach energii i ciepła. Szkoła jest ogrzewana gazem – wyjaśnia dyrektor, który jest drogi i w efekcie zimą w pomieszczeniach na najwyższym piętrze temperatura sięga minimalnych 18 stopni wymaganych, żeby mogły odbywać się lekcje. Liczymy, że docieplenie ścian i stropów to zmieni i zapobiegnie nadmiernemu ulatnianiu się ciepłego powietrza. Cieszy nas też, że w całej szkole przestarzałe świetlówki, zostaną wymienione na bezpieczne energooszczędne żarówki ledowe. Oszczędności przyniesie też nowoczesna instalacja na dachu, która wykorzystując naturalne źródło energii, jakim jest słońce, pozwoli na całoroczne ogrzewanie wody bez używania kotła gazowego. Na pewno dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze podczas wakacji, gdy w naszej szkole mieszkają studenci medyczni z Warszawy, praktykujący w starogardzkim szpitalu. Ostatecznie poprawi się też estetyka i wygląd budynku szkoły, która nie była remontowana od ponad dwudziestu lat – zakończył Ryszard Hapoński.

Zespół Szkół Publicznych w Żabnie to jedna z czterech szkół, które zostaną docieplone w wyniku realizacji zadania „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła i energii”. Oprócz ZSP ocieplone zostaną Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 oraz Publiczne Gimnazjum Nr 1. Kolejna termomodernizacja, która obejmie PSP Nr 1, planowana jest na 2017 rok.

Cała inwestycja zakłada termomodernizację ok. 30 budynków użyteczności publicznej na terenie czterech samorządów. Liderem projektu, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, jest Powiat Starogardzki, a jego partnerami Gmina Miejska Starogard Gdański, Gmina Starogard Gdański i Gmina Bobowo. Zadanie ma być realizowane w latach 2016 – 2020. Jego koszt to ponad 20 mln. zł. Inwestycje w Starogardzie będą kosztowały łącznie około 7,6 mln zł. Znaczną część tych wydatków pokryje Unia Europejska. Ile – okaże się po rozstrzygnięciu konkursu i podjęciu decyzji przez Zarząd Województwa.

Zapisz

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl