Ciepłe i bezpieczne szkoły w Starogardzie

Przedsiębiorstwo Handlowe STELLA ze Starogardu Gdańskiego w dwa lata dociepli trzy starogardzkie szkoły podstawowe. Od nowego roku szkolnego uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Żabnie i Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 będą się uczyć w cieplejszych i bezpieczniejszych klasach. Dotyczyć to będzie również uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 ( dawnego Gimnazjum Nr 1), która docieplona zostanie rok później. W czwartek, 9 marca prezydent miasta podpisał z  prezesem Andrzejem Stellą umowy na realizację wszystkich trzech inwestycji.

 

Firma STELLA wygrała przetarg na wykonanie „Termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła i energii” w Starogardzie Gdańskim. Na zaprojektowanie i wykonanie docieplenia dwóch pierwszych szkół ma 7 miesięcy. Prawdopodobnie do wakacji uzyska stosowne pozwolenia na budowę, zgodnie z wcześniej przygotowanym i zatwierdzonym przez miasto projektem. Roboty budowlane mogą ruszyć już w czerwcu, jednak ich większość zostanie wykonana podczas wakacji, gdy w szkołach nie będzie dzieci. Trzeci obiekt – budynek obecnego PG1 wykonawca dociepli do 16 października 2018 roku. Termomodernizację tej szkoły planuje się połączyć z innym zadaniem związanym z budową nowej hali sportowej. 

Publiczne Gimnazjum Nr 1 przyszła Publiczna Szkołą Podstawowa Nr 8 zostanie ocieplona w 2018 roku. Termomodernizację budynku planuje się połączyć z budowa hali sportowej.

Termomodernizacja trzech szkół będzie kosztować ponad 3 mln zł. Miasto zapłaci niecałe 500 tys. zł, resztę ponad 2,5 mln zł dopłacić Unia Europejska, która dofinansowuje zadanie w maksymalnej wysokości 85%.

Sala gimnastyczna przy Zespole Szkół Publicznych w Żabnie podobnie jak cały budynek szkoły zostanie ocieplona do 16 października 2017 r

To oznacza, że od nowego roku szkolnego 2017/2018 szkoły w Starogardzie będą cieplejsze, bezpieczniejsze i uzyskają ładniejszy wygląd. Ocieplone zostaną wszystkie ściany zewnętrzne budynków oraz sal gimnastycznych, a także stropy i stropodachy. Wymionie zostaną wszystkie dotąd niewymienione okna oraz stare żarówki, które zastąpią energooszczędne typu LED, czyniąc przestrzeń szkoły bardziej bezpieczną i przyjazną dla uczniów. Na dachach budynków wykonawca zamontuje nowoczesną instalację fotowoltaiczną, czyli panele słoneczne, dzięki którym ogrzewanie wody w szkołach będzie możliwe bez uruchamiania kotła lub węzła ciepłowniczego. Sprawdzone zostaną też systemy ogrzewania pod kątem ich modernizacji. Wszystko po to, aby dzieci i młodzież mogły uczyć się w bardziej komfortowych warunkach, a utrzymanie placówek było tańsze i bardziej ekonomiczne dla miasta.

W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 przy Alei Jana Pawła II, podobnie jak w trzech pozostałych, wszystkie stare żarówki zostaną wymienione na nowoczesne- energooszczędne typu LED

Całą inwestycja zakłada termomodernizację 26 budynków użyteczności publicznej na terenie czterech samorządów. Liderem projektu pn. „Termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła i energii”, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, jest Powiat Starogardzki. Jego partnerami są Gmina Miejska Starogard Gdański, Gmina Starogard Gdański i Gmina Bobowo. Zadanie ma być realizowane w latach 2016 – 2020. Całkowity koszt inwestycji to ponad 18 mln. zł

Zapisz

Zapisz

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl