W ciąży zero alkoholu! Starogard powiedział STOP FAS

W sobotę 10 września Starogard mówił głośno STOP FAS (Alkoholowemu Zespołowi Płodowemu). Pod hasłem „Mamusiu nie częstuj mnie alkoholem” organizatorzy festynu rodzinnego zwracali uwagę na problem, jakim jest spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne. Tego dnia tysiące mieszkańców przewinęło się przez Rynek, włączając w III Pomorskie Obchody Światowego Dnia Fas.

– Ciąża to okres, gdy kobieta powinna o siebie dbać z największą starannością – powiedziała prezes Fundacji „Trzeźwość” z Gdyni – Grażyna Rymaszewska – inicjatorka kampanii „Stop Fas”. – Przez 9 miesięcy pod żadnym pretekstem kobiecie nie wolno sięgać choćby po kieliszek wina. Niestety z badań ogólnopolskich oraz przeprowadzonych w województwie pomorskim wynika, że co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol. Spotykamy się tu, aby porozmawiać o problemach dzieci, których mamy często nieświadome zagrożeń, piły alkohol w ciąży. Chcemy temu zaradzić poprzez zwiększenie świadomość społecznej na temat skali tych zagrożeń i skutków picia alkoholu przez kobiety w ciąży – zakończyła.

Grażyna Rybaszewska z Fundacji "Trzeżwość" oraz Ewa Sala z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
Grażyna Rymaszewska z Fundacji „Trzeźwość” oraz Ewa Sala ze Starostwa Powiatowego

Nawet symboliczny kieliszek wina, może spowodować nieodwracalne zmiany w prawidłowym rozwoju płodu. Często słyszy się „jeden kieliszek ci nie zaszkodzi”. Matce nie zaszkodzi, ale dziecku zaszkodzić może bardzo! Wyjątkowo niebezpieczne jest picie alkoholu w pierwszych dniach po zapłodnieniu. To znaczy w czasie, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Alkohol wypity między 3 a 5 tygodniem ciąży może spowodować zarówno uszkodzenia mózgu, jak i układu nerwowego. Alkohol wypity w ostatnim trymestrze ciąży może spowolnić rozwój dziecka i przyspieszyć poród. Wcześniaki urodzone z brakami, których przyczyną stały się procenty, w przeciwieństwie do wcześniaków matek niepijących, nigdy tych braków nie nadrobią. Jednym z najpoważniejszych skutków jest FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Stanowi on obecnie najczęstszą przyczynę upośledzenia umysłowego u dzieci.

– Trzeba o tym mówić, aby uświadomić jak najwięcej przyszłych mam i to od najmłodszych lat – apelowała Ewa Sala ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim  – Być może dzięki tej właśnie akcji, któraś z nich w przyszłości zastanowi się dwa razy, zanim sięgnie po przysłowiowy kieliszek wina.

Od najmłodszych lat uświadamiamy kobiety aby nie piły alkoholu w ciąży.
Od najmłodszych lat uświadamiamy kobiety aby nie piły alkoholu w ciąży.

Światowy Dzień FAS obchodzony jest na świecie od 1999 roku. W Polsce od 2014 roku. Pierwsze obchody miały miejsce w powiecie kartuskim w Chmielnie, potem było Wejherowo, teraz przyszedł czas na stolicę Kociewia. Specjalnie na tę okazję organizatorzy zaprosili członków Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Embriologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z opiekunem – dr n. med. Małgorzatą Wachulską. Goście przygotowali szereg informacji o zagrożeniach, wynikających z picia alkoholu w czasie ciąży. W namiocie embriologów można było obejrzeć zdjęcia, wizualizacje oraz film przedstawiający rozwój człowieka w łonie matki i to, jakie spustoszenia w organizmie dziecka czyni pity przez nią alkohol. Mieszkańcy otrzymywali ulotki, foldery, plakaty i zakładki. Uczestniczyli w quizach, konkursach i pokazach pierwszej pomocy. Na najmłodszych czekało mnóstwo ciekawych atrakcji – malowanki, krzyżówki, układanie puzzli, alko- i narkogogle, jazda strażackim wysięgnikiem w górę, bańki mydlane, wata cukrowa, malowanie twarzy i oczywiście dobra zabawa w rytmach Zumby .

Ratownicy Kociewskiego Centrum Zdrowia uczą udzielania pierwszej pomocy pomocy
Ratownicy Kociewskiego Centrum Zdrowia uczą udzielania pierwszej pomocy

Podczas festynu prezydent Janusz Stankowiak oraz Patryk Gabriel etatowy członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu, który odbywał się pod hasłem „STOP FAS”. Nagrodzone prace można było podziwiać przez cały czas trwania imprezy.

Prezydent Janusz Stankowiak i Patryk Gabriel etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego wręczają nagrody laureatom konkursu plastycznego "Sto Fas".
Prezydent Janusz Stankowiak i Patryk Gabriel etatowy członek Zarządu  Powiatu Starogardzkiego wręczają nagrody laureatom konkursu plastycznego

Spotkaniom i rozmowom towarzyszyła radosna atmosfera zabawy i relaksu. Festyn uświetniły występy muzyczno-taneczne przedszkolaków oraz koncert starogardzkiego zespołu The Safety Pin. Całą imprezę poprowadził znany z programu „Od Przedszkola do Opola” prezenter telewizyjny Michał Juszczakiewicz.

Organizatorami III Pomorskich Obchodów Światowego Dnia Fas byli: Starostwo Powiatowe,Fundacja „Trzeźwość” z Gdyn, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Kociewskie Centrum Zdrowia, Ognisko Pracy Pozaszkolnej, i, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz inni.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl