Charytatywnie dla Ninki

Dokładnie 6 232 zł i 45 gr udało się zebrać podczas akcji charytatywnej „Uszyj z nami misia”, która odbyła się 10 czerwca w Osiedlowym Domu Kultury. Dochód przeznaczony zostanie na zakup nowych protez dla 6,5-letniej Niny Żylińskiej.

Dziewczynka urodziła się z wadą serca (Tetralogia Fallota) i wadą kończyn dolnych (brak kości piszczelowych, stawów skokowych i kolanowych). – Cały czas zbieramy pieniądze głównie na protezy. Tak, jak innym dzieciom, trzeba kupować nowe buty, bo wyrastają ze starych, tak Nina potrzebuje nowych protez. Zdarzyło się, że wymienialiśmy je trzy razy w ciągu roku. Teraz było trochę lżej, bo obecne protezy wymieniamy po ośmiu miesiącach. Oprócz tego potrzebne są nam też środki na rehabilitację. Codziennie pokonujemy 120 km, żeby dojechać na zajęcia. Z racji tego, że mieszkamy na trzecim piętrze, musimy zamontować windę krzesełkową, ale tutaj mamy nadzieję na zwrot kosztów z PFRON-u. Nie jest to jednak takie pewne – mówi mama Ninki Anna Żylińska.

Poruszone historią dziewczynki Dorota Bury i Sandra Domachowska, które na Facebooku prowadzą stronę „Żeby Ci się chciało” postanowiły zorganizować dla niej akcję charytatywną. Jej motywem przewodnim było szycie misiów, które trafiły do Komendy Powiatowej Policji i które mają wspierać biorące udział w interwencjach dzieci.

– Bardzo się cieszę, bo podczas jednego popołudnia udało się nam uszyć 50 misiów. Wszystkie są piękne. Na pewno będą wspierały maluchy. Pomagamy w takich akcjach, bo wiemy jak ważne jest wsparcie zarówno dzieci, które z różnych powodów musiały znaleźć się na policyjnej komendzie, jak i rodziców wychowujących chore dziecko. Doskonale wiem jak to jest, bo sama mam syna dotkniętego chorobą – mówiła Izabela Szynicka z Fundacji Pomimo Wszystko.

Oprócz szycia misia, można było też wziąć udział w licytacjach prowadzonych przez Łukasza Rocławskiego. Licytowano m. in. piłkę z podpisami piłkarskiej reprezentacji Polski, która niedługo zagra na Mistrzostwach Świata w Rosji; karnet na cały sezon koszykarzy Polpharmy; karnet na cały sezon do strefy VIP na mecze KP Starogard; wejściówki rodzinne do Aquaparku Reda; czy też kolację z prezydentem Starogardu Gdańskiego Januszem Stankowiakiem, który objął patronat nad całą akcją.

Poza tym była również Zumba Kids z Anią Biernat ze szkoły Esta Fiesta; tor przeszkód dla dzieci przygotowany przez Paulę Piotrzkowską z klubu fitness PUMA; trening dla rodzica z dzieckiem. Nie zabrakło pysznej kawy z kawiarni „Dzienna Dawka” ani słodyczy.

Organizatorami akcji „Uszyj z nami misia” były: społeczność „Żeby Ci się chciało”, Fundacja „Pomimo Wszystko”. Współorganizatorem był Osiedlowy Dom Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków inicjatywy lokalnej. Patronat medialny objął nad nim portal 24starogard.pl oraz magazyn Verizane.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl