Celtowie z Olsztyna zagrają w Starogardzie

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Jazzowej „Jazz Fun Club” zaprasza na wyjątkowe muzyczne wydarzenie. W środę 18 marca o godz. 20:00 w Kościele św. Katarzyny wystąpi Zespół Shannon – jedna z najpopularniejszych grup muzyki celtyckiej w Polsce. Wstęp wolny!

Zespół SHANNON założył Marcin Rumiński w 1994 roku w Olszynie. Impulsem do jego powstania była fascynacja muzyką do filmu „Robin Hood”, którą wykonał zespół „Clanned”. Dzisiaj grupa, składająca się z sześciu muzyków, należy do czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.

Do tej pory wydała dziewięć albumów, m.in. „Loch Ness”, „Shannon” „Psychofolk”, „Celtification” i ostatni z 2016 „Crowded Head”.

„Zespół niestrudzenie, na przekór modom i trendom, kroczy ścieżką wytyczoną od samego początku własnej kariery. Olsztynianie po raz kolejny eksplorują i przedstawiają nam perełki tradycyjnej, irlandzkiej muzyki folkowej. Trzeba jednak z pełnym naciskiem zaznaczyć, że Shannon nie ogranicza się do Zielonej Wyspy, lecz także sięga po dźwięki rodem z Bretanii i Skandynawii, przedstawiając na Crowded Head swoisty tygiel dźwięków, melodii i inspiracji, które powinny z całą pewnością zadowolić już zaprawionego w bojach fana zespołu, ale również należy podkreślić, że płyta okazuje się doskonałą wizytówką Shannon i idealnie nadaje się na „pierwszy raz” z muzyką formacji. ”   – napisął w recenzji płyty Crowded Head  – Jakub Pożarowszczyk. 

Muzycy z Shannon współpracowali ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Grzegorzem Turnauem czy Szamanem z Tuvy – Gendosem (†2015). Uczestniczyli w „Jazz Campingu -Kalatówki”oraz licznych międzynarodowych festiwalach muzyki World i Celtyckiej, m.in.:
-Rainforest World Music Festiwal [ Borneo-Malezja ]
-Celtica [ Włochy ]
-Celtie d’Oc [ Francja ]
-Przystanek Woodstock
-Nowa Aria Festival [ Włochy ]

W 2014 roku Zespół Shannon otrzymał Nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt twórczości.

Grupa łączy nurty muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej,bretońskiej) i world z rockiem, jazzem, czy popem. Ich styl jest rozpoznawalny.

Na czele zespołu stoi małżeństwo Marcin Rumiński (wokalista, tradycyjne instrumenty dęte,strunowe i perkusyjne) i Maria Rumińska (córka Zbigniewa Namysłowskiego – wokalistka, instrumenty klawiszowe). Do zespołu należą też Patrycja Betley (multiinstrumentalistka), Marcin Drabik (skrzypce)  oraz Jacek Fedkowicz (kontrabas, gitara).

Gościem specjalnym środowego koncertu będzie  irlandzki muzyk – Oisin Dillon (gitara akustyczna).

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl