By lepiej widzieć – 30.finał WOŚP za nami

Ponad 206 tys. zł zebrali starogardzianie w 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 15 tys. więcej niż w 2021 roku. Na ulicach miasta kwestowało prawie 250 wolontariuszy. W całej Polsce było ich blisko 120 tysięcy. Wszyscy grali dla Orkiestry pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Już po raz 30 Starogard grał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, która od lat jednoczy Polaków na całym świecie. 120 tys. wolontariuszy z ponad 1600 sztabów w kraju i zagranicą kwestowało w tym roku na rzecz Fundacji. Pod hasłem „Przejrzyj na oczy” zbierali pieniądze na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Podobnie jak w ubiegłym roku Finał odbył się w okowach galopującej pandemii. Nie pomagała też pogoda. Silny wiatr i deszcz ze śniegiem uniemożliwiły organizację wielu koncertów i występów na świeżym powietrzu. To jednak nie zahamowało dobroci serc, które jak co roku szeroko się otworzyły.

Starogardzki sztab nr 4233  koordynowany przez szefową Paulinę Burczyk  z Ośrodka Sportu i Rekreacji

Bezpiecznie bez wychodzenia z domu

Nie trzeba było bowiem wychodzić z domu, aby podzielić się dobrem. Z myślą o osobach przebywających w izolacji i na kwarantannie, seniorach oraz wszystkich obawiających się ewentualnego zakażenie podobnie jak w ubiegłym roku, pieniądze można było wpłacić do eSkarbonki czyli tzw. „wirtualnej puszki”. Miał ją starogardzki sztab #4322, mieli też indywidualni wolontariusze. Nasze miasto uzbierało w ten sposób ponad 27 tys. zł., o 8 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Michał Hinc – wolontariusz w punkcie Punkt DriveThru na Rynku w Starogardzie Gdańskim 

Szybko i bezpiecznie można było też wpłacać pieniądze przejeżdżając przez Rynek. Zatrzymując się w punkcie „DriveThru” kierowcy, bez wychodzenia z aut, mogli dokonać symbolicznych wpłat na konto fundacji Jurka Owsiaka za pomocą terminala lub po prostu wrzucić datek do puszki.

152 618,70 zł z w gotówce

Mimo epidemii i niesprzyjającej pogody, które nie zachęcały do niedzielnego spaceru, z 263 orkiestrowych puszek pracownicy Banku Spółdzielczego wyciągnęli łącznie ponad 152 tys. zł co stanowi 74 % zebranej sumy. W bezpośrednią zbiórkę pieniędzy w Starogardzie, Kokoszkowach, Lubichowie, Godziszewie, Osieku i Bobowie włączyło się prawie 250 wolontariuszy. Można ich było spotkać w dwu lub więcej osobowych grupach na terenie miasta i gmin. Nie straszny był im wiatr ani deszcz. Niektórzy, aby zebrać więcej pieniędzy zastosowali fantazyjne przebierania, inni w zamian za datki oprócz serc oferowali upieczone przez siebie ciasteczka lub inne słodkości. Rekordziści w swoich skarbonkach mieli ponad 2 tys. zł.

Z 263 puszek na konto Fundacji Jurka Owsiaka trafiło 152 618,70 zł

Licytacje i atrakcje

Ze względu na pogodę tegoroczne centrum orkiestrowych wydarzeń skupiło się w Galerii NEPTUN. Za drobny datek w punkcie starogardzkiego sztabu można było zjeść domowej roboty ciasto i napić się grzańca. Można było kupić orkiestrową maseczkę i inne gadżety. Członkowie Klubu Moto Kociewie STG zbierali pieniądze, ucząc przechodniów pierwszej pomocy. Swoich sił przy resuscytacji spróbował sam prezydent miasta.

Moto Kociewie STG w zamian za datki na WOŚP uczyło mieszkańców pierwszej pomocy

W Galerii odbyła się też część licytacji. Nie wszystkie przedmioty trafiły bowiem na aukcje internetowe na allegro. Mieszkańcy mogli „na żywo” wylicytować między innymi sofę i fotel od firmy Fenix, auto na weekend od Grupy Gołębiewski, zdjęcie Justyny Steczkowskiej z autografem, vouchery na pobyt w Rezydencji Live Okole, fotel ogrodowy od Mrówki, hulajnogę, rolki, obrazy, zabawki, karnety i mnóstwo innych rzeczy. Licytacje przeplatały występy laureatów konkursu „Utalentowani” oraz pokazy taneczne dzieci z grupy Dejka Fit Studio. Do licytowania zachęcali pracownicy Starogardzkiego Centrum Kultury, którzy do puszki zebrali w ten sposób ponad 12 tys. zł. W sumie w Starogardzie Gdańskim z licytacji na konto Orkiestry wpłynęła rekordowa jak dotąd kwota ponad 36 tyś. zł.

Pracownicy Starogardzkiego Centrum Kultury z licytacji uzbierali ponad 12 tys. zł.

Jak co roku najwięcej emocji towarzyszyło aukcji internetowej 4 godzin pracy prezydenta miasta. Walka o tego wyjątkowego pracownika trwała do ostatniej minuty, podnosząc wszystkim ciśnienie i przyspieszając bicie serca. Ostatecznie zwyciężył DONER KING KEBAB, która zasilił konto Fundacji rekordową sumą 7 310 zł.

Jubileuszowy tort i Światełko do Nieba

Jubileuszowy tort 30. Finału WOŚP dla Banku Spółdzielczego w podziękowaniu za zaangażowanie w WOŚP

Pieczę nad wszystkim jak zawsze od 30 lat sprawował Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wspierał go Bank Spółdzielczy, który od 19 lat towarzyszy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. To, jak bardzo zaangażowani są pracownicy starogardzkiego banku pod wodzą prezesa Zenona Błańskiego, nie podlega dyskusji. Bez ich pomocy trudno byłoby tak szybko zliczyć zebrane pieniądze. W podziękowaniu za ich pracę pracownicy OSiR przygotowali jubileuszowy tort, który zastępca dyrektora Iwona Trocha wraz z prezydentem miasta wręczyli prezesowi Błańskiemu. Wcześniej sprzed siedziby Banku do Nieba pofrunęło tradycyjne orkiestrowe Światełko. Nie było fajerwerków. Mieszkańcy zapalili pochodnie i sztuczne ognie, by uczcić zakończenie jubileuszowego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Światełko do Nieba na zakończenie 30. Finału WOŚP

Przy tej okazji Prezydent Miasta Janusz Stankowiak podziękował wszystkim darczyńcom im za hojność i gorące serca. Podziękował też wszystkim wolontariuszom, którzy dziarsko stawili czoła pogodzie i ruszyli w miasto kwestować na rzecz pomocy dzieciom. Słowa uznania trafiły również do pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji i Banku Spółdzielczego, którzy jak zawsze z wielką pasją i energią zaangażowali się w organizację akcji.

– Dziękuję za Wasze hojne serca i za tę niesamowitą energię, która przetoczyła się dzisiaj przez nasze miasto – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Starogard po raz kolejny udowodnił, że tkwi w nim potężna siła – siła dobroci gorących serc. Zagrał z jeszcze większą mocą, zbierają o 15 tys. zł więcej niż w 2021 roku.  – To był dzień pełen uśmiechu, radości i pozytywnych wibracji. Dziękuję – podsumował 30.finał WOŚP prezydent. 

Nieoficjalnie na konto Fundacji ze Starogardu Gdańskiego popłynęło 206 082,72 złotych. Prawdopodobnie suma wzrośnie o kilkaset złotych po tym jak zakończą się wszystkie internetowe aukcje. 

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl