Budowa węzłów integracyjnych w Starogardzie, Malborku i Kwidzynie potwierdzona umowami

12 grudnia w budynku starogardzkiego dworca PKP władze Starogardu, Malborka i Kwidzyna podpisały z zarządem województwa umowy o dofinansowanie budowy integracyjnych węzłów komunikacyjnych. Starogardzka inwestycja ma kosztować 42,5 mln zł, z czego 33,5 mln zapłaci Unia Europejska. Do końca 2018 roku w okolicy Dworca PKP powstanie węzeł transportu zbiorowego, dworzec zostanie odnowiony, a Aleja Wojska Polskiego zmodernizowana.

12 grudnia do stolicy Kociewia przyjechali przedstawiciele władz województwa pomorskiego – marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Ryszard Świlski oraz burmistrzowie Malborka i Kwidzyna. Spotkali się na Dworcu PKP z władzami Starogardu, aby podpisać trzy umowy o dofinansowanie budowy integracyjnych węzłów komunikacyjnych.

Miejsce podpisania umów wybrano nieprzypadkowo. Jak powiedział marszałek Mieczysław Struk – wybraliśmy starogardzki dworzec, aby nie tylko podkreślić znaczenie projektu, ale żeby zwrócić uwagę na stan tego budynku, który dzięki unijnemu wsparciu za dwa lata będzie całkowicie odmieniony.

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

– Zależy nam wszystkim na tym, aby komunikacja była przyjazna dla pasażerów i żeby dawała im możliwość łączenia różnych środków transportu – mówił marszałek. – Jesteśmy pierwszym regionem w Polsce, który w tak szybkim tempie podpisuje umowy na te istotne dla rozwoju województwa przedsięwzięcia. Dzisiaj rano podobne umowy podpisaliśmy z Kościerzyną, Chojnicami i Człuchowem. To świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu naszych miast i gmin do współdziałania w Miejskich Obszarach Funkcjonalnych.

Prezydent Janusz Stankowiak podziękował marszałkowi i całemu zarządowi województwa pomorskiego za niezwykłe wsparcie, które w Starogardzie jest mocno odczuwalne.

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak

– W takiej chwili można śmiało powiedzieć, że chce się żyć i pracować – mówił prezydent. – Olbrzymie środki, które spływają do Starogardu to ważna rzecz nie tylko dla rozwoju regionu, ale przede wszystkim dla społeczności lokalnej. To mieszkańcy miast będą głównymi beneficjentami tych działań, które dla każdego projektu będą prowadzone. Mam nadzieję, że ta umowa, którą właśnie podpisaliśmy nie jest ostatnią i że ta współpraca będzie się dalej pozytywnie rozwijać.

Podczas spotkania każde z miast zaprezentowało pozostałym swój projekt, w którym pokazało przede wszystkim stan obecny modernizowanych budynków i ulic oraz to, jak będą wyglądać po zakończeniu inwestycji. Starogardzką prezentacje przedstawił zastępca prezydenta do spraw technicznych Przemysław Biesek –Talewski.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl