Budowa Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny – konferencja prasowa

Starogard Gdański otrzymał ponowną promesę na kwotę 26,1 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. Po zmianie zadania Miasto przeznaczy te pieniądze na budowę Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny. Inwestycja była tematem konferencji prasowej zorganizowanej 3 lutego.

– Z niezwykłą przyjemnością, ale też olbrzymią satysfakcją przyjąłem fakt, iż 26,1 mln zł, które pozyskaliśmy wcześniej na budowę Centrum Kulturalnego KOCIEWIE pozostaje w Starogardzie. Te środki zostaną wykorzystane również na budowę Centrum. Będzie to Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny. Wprawdzie kolejność miała być inna, ale z satysfakcją mogę powiedzieć, że ta inwestycja ujrzy światło dzienne i stanie się nie tylko symbolem Starogardu, a takim miejscem, do którego będą przyjeżdżali nie tylko mieszkańcy miasta, czy Kociewia, ale również miłośnicy, fani znakomitego, legendarnego piłkarza – Kazimierza Deyny – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

– Centrum Sportowo-Edukacyjne to nie tylko część muzealna, w której będziemy pokazywać kim był i co osiągnął Kazimierz Deyna, ale też, a może przede wszystkim centrum aktywności dzieci i młodzieży. Znajdą się tam sale, gdzie będzie można w praktyce pokazywać, to co dzieje się w piłce nożnej, ale też w bezpośredni sposób brać udział w organizowanych zajęciach. Pojawią się także sale konferencyjne, w których będziemy mogli organizować spotkania dotyczące sportu w ogóle, ale przede wszystkim dotyczące piłki nożnej – kontynuował prezydent Starogardu Gdańskiego.

Wizualizacja Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim – projekt autorstwa MC Architekci Marcin Czyżewski Szczecin

– Od słów do czynów. Od pomysłu do realizacji. To dzieje się w Starogardzie na naszych oczach. W zeszłym roku mówiliśmy o pomyśle, a w tym roku będzie realizacja. Gratuluję władzom miasta, gratuluję mieszkańcom, że będą mieli tak wspaniały obiekt, który niewątpliwie będzie mógł być dumą miasta. Niejedni pewnie będą zazdrościli wspaniałego Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny, który tutaj nie tylko się urodził, ale również był zawodnikiem do osiągnięcia pełnoletności. Wielu go pamięta – mówił poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński.

Do końca lutego powstaje koncepcja funkcjonalno-użytkowa Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny. Na bazie tej koncepcji, w marcu ogłoszony zostanie przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Po wyłonieniu wykonawcy, rozpoczną się prace. Termin ich zakończenia planowany jest na grudzień 2024 r. Całość inwestycji kosztować będzie ok. 29 mln zł, z czego 26,1 mln zł pozyskaliśmy z Rządowego Funduszu Polski Ład, Programu Inwestycji Strategicznych.

Podczas konferencji Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak podziękował posłowi na Sejm RP Kazimierzowi Smolińskiemu za wielkie zaangażowanie w to, by takie wyjątkowe miejsce mogło w Starogardzie Gdańskim powstać.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski zapowiedział powstanie Akademii Piłkarskiej „Włókniarz” im. Kazimierza Deyny.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski zapowiedział, że decyzją Prezydenta Miasta w przyszłym roku w Starogardzie powstanie Akademia Piłkarska „Włókniarz” im. Kazimierza Deyny. – Mam zaszczyt powiedzieć, że w tej chwili w Warszawie trwa posiedzenie zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej i prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski poinformował mnie, że zarząd pozytywnie zaopiniował naszą prośbę o patronat nad wspomnianą Akademią. Docelowo w Akademii będzie mogło trenować około 300 dzieci – mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański Marek Jankowski.

Fot. Małgorzata Rogala