Budowa Centrum Deyny ruszy w 2024 r.

Centrum Sportowo -Edukacyjne im. Kazimierza Deyny powstanie w miejscu dawnego Hotelu Rekord na stadionie przy ul. Olimpijczyków. Na jego budowę Miasto pozyskało ponad 26 milionów złotych z Polskiego Ładu. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Prezydent podpisał umowę z Wykonawcą.

Koszt budowy Centrum to ponad 31 mln zł. Osiemdziesiąt cztery procent tej wartości pokryje dofinasowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W grudniu 2022 roku Miasto otrzymało promesę na 26,1 mln zł na tę budowę.

Nowoczesność połączona z funkcjonalnością

– Centrum im. Kazimierza Deyny będzie pełniło funkcję muzealno-wystawienniczą i rekreacyjną dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych oraz sportowo-edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Będzie prostym, częściowo przeszklonym budynkiem z efektowną rampą prowadzącą na dach, tarasem widokowym i wewnętrznym ogrodem. Będzie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Starogard Gdańśki Janusz Stankowiak

Podkreślił, że budowa Centrum to kolejny element strategii rozwoju, który ma uczynić nasze miasto bardziej atrakcyjnym.  — To kolejny krok do tego, aby Starogard nie kojarzył się tylko z usługami i przemysłem, ale również z turystyką. Nie tylko dlatego, że jesteśmy stolicą Kociewia i stanowimy bramę do Borów Tucholskich tak chętnie odwiedzanych przez turystów z Polski i świata, ale przede wszystkim z uwagi na to, co sami możemy zaoferować przyjezdnym — dodał Prezydent.

Budową Centrum zajmie się Konsorcjum Firm z Kościerzyny – Zakład Robót Ogólnobudowlanych oraz Przedsiębiorstwo Repiński. Uczyni to w trybie „zaprojektuj i wybuduj” na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego opracowanego przez MC Architekci Marcin Czyżewski ze Szczecina.

Podpisanie umowy na budowę Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie 

Podpisanie umowy na budowę Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim

W czwartek 5 października br. w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby usytuowanej blisko miejsca powstania przyszłego Centrum Prezydent Miasta Janusz Stankowiak podpisał umowę z Wykonawcą. Konsorcjum Firm reprezentowali prezes Stanisław Repiński oraz Radosław Niklas – kierownik budowy. Przy podpisaniu umowy obecni byli również poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński oraz prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski.

— Cieszę się, że ta inwestycja zmierza ku realnemu zakończeniu. Jestem przekonany że Wykonawca zrealizuje ją należycie, w terminie i bez żadnych usterek — powiedział poseł na Sejm RP inicjator pomysłu .

Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński

Dodał, że to nie będzie tylko muzeum poświęcone legendzie piłki nożnej.  — Zadanie ma szeroki zakres, dlatego na jego realizację potrzebne były wielkie pieniądze, które rząd przyznał miastu w programie Polski Ład. Mam nadzieję, że mieszkańcy, sportowcy i turyści skorzystają z tego Centrum, każdy w zakresie jaki go będzie interesował — dodał Kazimierz Smoliński

Podstawową funkcją Centrum będzie pełnienie roli ośrodka szkoleniowo-sportowego dla dzieci i młodzieży. Powstać ma tam Akademia Piłkarska Włókniarz pod honorowym patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

— Kazimierz Deyna i piłka nożna w Starogardzie są ważne. Tu też znajduje się jeden z najlepszych stadionów na Pomorzu, który umożliwia młodym piłkarzom rozwijać swoje umiejętności, a naszemu związkowi ułatwia organizację międzynarodowych spotkań młodzieżowych — powiedział prezes PZPN.

Prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski dziękuje Prezydentowi Starogardu Gdańskiego za współpracę przy organizacji meczu międzynarodowego kobiet Serbia -Ukraina

Przy okazji podziękował Prezydentowi Miasta za współprcę przy organizacji ostatniego meczu kobiet między Serbią a Ukrainą w ramach Ligi Narodów.

Zakres prac budowlanych

Umowa wykonawcza obejmuje przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. Następnie wybudowanie nowego obiektu zgodnie z tym projektem. Budynek ma zapewniać optymalne warunki i wysokie standardy prowadzenia działalności sportowej, edukacyjnej i wystawowej. Zadaniem wykonawcy będzie też zagospodarowanie terenu wokół Centrum.

Wykonawca ma 24 miesiące na realizację zadania od dnia podpisania umowy.

Radosław Niklas kierownik budowy Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny

Zgodnie z założeniami budynek ma mieć trzy kondygnacje, dwie naziemne i jedną podziemną. Ma się w nim znaleźć przede wszystkim wielofunkcyjna sala szkoleniowa umożliwiająca różnorodną aranżację do 100 osób wraz z zapleczem i szatniami. Pojawi się też przestrzeń ekspozycyjna, sala rekreacji i sportu, reprezentacyjny hol z częścią wystawienniczą, pomieszczenia administracyjne oraz klubokawiarnia wraz ze sklepikiem pamiątek sportowych.

Miejsce animacji życia sportowo-edukacyjnego dzieci i młodzieży

Obiekt ma być przede wszystkim miejscem animacji lokalnego życia sportowego, kulturalnego i edukacji sportowej. Nowoczesna i funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń pozwoli na stworzenie kompleksowej i różnorodnej oferty sportowo-edukacyjnej i wystawowej dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych z opiekunami, po seniorów, zarówno dla lokalnych mieszkańców jak i turystów.

Nie bez znaczenia będzie również rola promocyjna poprzez popularyzowanie informacji o życiu i karierze legendy futbolu – Kazimierzu Deyne. Zgodnie z założeniem, w ośrodku działać będzie multimedialne muzeum poświęcone urodzonemu w Starogardzie piłkarzowi.

Od lewek Stanisław Repiński prezes Konsorcjum Firm, Janusz Stankowiak Prezydnet Miasta radni Rady Miasta Marek Jankowski , Jarosław Janaszek, Jan Strzelczyk i wiceprezydent Tadeusz Błędzki

— Cieszę się, że ruszamy z nową ważą inwestycją dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Zależy nam bowiem na młodych sportowcach. Chcemy stworzyć im profesjonalny obiekt, w którym będą mogli szkolić swoje sportowe umiejętności, a jednocześnie który będzie dumą naszego miasta – podsumował prezydent Janusz Stankowiak.

fot. Małgorzata Rogala