Borysław miastem partnerskim Starogardu

11 sierpnia Miasto Starogard Gdański zawarło umowę o partnerstwie i współpracy z Miastem Borysław w Ukrainie. Umowę podpisali Mer Miasta Borysław Ihor Jaworski i Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. Wydarzenie miało niezwykle podniosły charakter. Poza delegacją z Borysławia, radnymi Rady Miasta i kadrą kierowniczą Urzędu Miasta, gospodarz spotkania – Prezydent Starogardu zaprosił na nie również przedstawicieli starogardzkich instytucji, organizacji i firm wyjątkowo zaangażowanych w pomoc objętej wojną Ukrainie.

Od 30 czerwca 2010 r. Starogard Gdański jest członkiem KONWENTU Współpracy Samorządowej Polska – Ukraina. Jego głównym celem jest inspirowanie i wymiana doświadczeń samorządów obu państw. Za pośrednictwem Konwentu miasto Starogard Gdański nawiązało kontakt z miastem Borysław w Ukrainie. W czerwcu 2019 r. podczas uroczystego otwarcia III Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Kultury w Truskawcu przedstawiciele Starogardu Gdańskiego i miasta Borysław podpisali list intencyjny, który zapoczątkował relacje partnerskie miast.

Wystąpienie Mera Miasta Borysław Ihora Jaworskiego przyjęto oklaskami na stojąco.

2 marca 2022 r. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie podjęcia międzynarodowej współpracy partnerskiej z miastem Borysław na Ukrainie oraz wyrażenia zgody na zawarcie umowy partnerstwa.

– Nasze miasta przyjaźnią się już od kilku lat. Dzisiaj ta przyjaźń nabierze innego, jeszcze bardziej konkretnego wymiaru. To bardzo ważna dla Starogardu Gdańskiego chwila. Cieszę się, że gościmy delegację z Ukrainy, wspaniałego bohaterskiego państwa. Nie boję się użyć tak wielkich słów, bo mieszkający tam ludzie każdego dnia, każdej nocy walczą o wolność. Walczą nie tylko za siebie, ale też za nas. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co by się działo, gdyby Rosja doszła do granic Polski. Dziękujemy za Wasz heroizm. Osoby, które pojawiły się na tym spotkaniu nie znalazły się tutaj przypadkowo. To przedstawiciele starogardzkich organizacji, instytucji oraz przedsiębiorstw wyjątkowo zaangażowanych w pomoc Ukraińcom. Osób, które pomagały było zdecydowanie więcej. Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie serca – powiedział Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

– W Ukrainie trwa bardzo trudny czas. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się tutaj dzisiaj być. Dziękuję Wam za wszelką okazaną pomoc. Byliście jednymi z pierwszych, którzy wyciągnęli do nas pomocną dłoń. Zrobiliście to właściwie na samym początku wojny. Przekazana przez Was pomoc humanitarna bardzo nam pomogła. Do Borysławia przyjechało wielu uchodźców, którzy uciekali z miast, gdzie trwały walki. Bez wsparcia trudno byłoby ich przygarnąć Jesteście prawdziwymi przyjaciółmi. Wiem, że zawsze możemy na Was liczyć. Dziękujemy Wam za to z całego serca. Ta wojna kiedyś się skończy. Musi się skończyć i wtedy serdecznie zapraszamy Was do naszego miasta – mówił Mer Miasta Borysław Ihor Jaworski.

Symboliczny uścisk dłoni tuż po podpisaniu umowy o partnerstwie pomiędzy Miastem Starogard Gdański a Miastem Borysław. Po lewej: Mer Miasta Borysław Ihor Jaworski, po prawej Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Umowa o partnerstwie

Podczas wizyty w Starogardzie włodarzowi Borysławia towarzyszyli: Kierujący Sprawami Komitetu Wykonawczego Rady Miejskiej Miasta Borysław Ihor Kobylecki, Kierownik Służby Zarządzania Personelem Rady Miejskiej Miasta Borysław Alona Chomycz oraz Kierownik Działu Ekonomicznego Miasta Borysław Lew Popel.

Podpisana przez Mera Miasta Borysław Ihora Jaworskiego i Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusza Stankowiaka umowa o partnerstwie pomiędzy miastami obejmuje współpracę w zakresie wzajemnej promocji i rozwoju w takich dziedzinach, jak: gospodarka, handel, nauka i technika, kultura, edukacja, sport oraz zdrowie.

Niezwykle podniosły moment przekazywania wykonanych własnoręcznie przez ukraińskie dzieci prezentów.

Spotkanie było pełne wzruszeń i podziękowań. Trudno było powstrzymać łzy, kiedy Mer Miasta Borysław przekazywał Prezydentowi Starogardu piękne, symboliczne prezenty, przygotowane własnoręcznie przez wdzięczne za okazaną pomoc dzieci z Ukrainy. Każdy z włodarzy opowiedział o swoim mieście podczas prezentacji multimedialnej.

Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników spotkania

Spacer po mieście

Po oficjalnej części spotkania delegacja z Borysławia miała okazję zapoznać się z ofertą kulturalną i sportową Starogardu oraz obejrzeć wybrane inwestycje. Nasi goście odwiedzili dworzec PKP, al. Wojska Polskiego, kompleks Basenów Letnich, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Park Miejski, Park Nowe Oblicze, Starogardzkie Centrum Kultury. Na Rynku Staromiejskim ponownie spotkali się z Prezydentem Miasta Januszem Stankowiakiem oraz Wiceprezydentem ds. Społecznych Maciejem Kalinowskim.

Spotkanie na Rynku Staromiejskim. Od lewej: Kierujący Sprawami Komitetu Wykonawczego Rady Miejskiej Miasta Borysław Ihor Kobylecki, Kierownik Służby Zarządzania Personelem Rady Miejskiej Miasta Borysław Alona Chomycz, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Mer Miasta Borysław Ihor Jaworski, Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. Społecznych Maciej Kalinowski oraz Kierownik Działu Ekonomicznego Miasta Borysław Lew Popel.

Delegacja z Borysławia odwiedziła także założony z myślą o uchodźcach z Ukrainy sklep społeczny. Mieli tam okazję porozmawiać z jego współzałożycielką Anną Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030 oraz pracującymi tam Ukrainkami Oksaną Isaienko i Tetianą Dzhurą. Podczas wycieczki w każdym miejscu naszym gościom towarzyszyli naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta Renata Połomska i naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego UM Janusz Karczyński. O swoich instytucjach opowiedziały dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzena Klein.

Fot. Małgorzata Rogala/Magdalena Nowak