Bon inwestycyjny dla miasta

Prawie 5 mln zł otrzyma Starogard Gdański z funduszu inwestycji dla samorządów na rozwój miejskiej infrastruktury. W sumie do powiatu starogardzkiego trafi 17,5 mln zł. Oprócz naszego miasta pieniądze otrzyma 13 gmin.

Rząd polski przeznaczył ok. 5 mld zł  dla gmin i 1 mld zł dla powiatów. Środki zostały rozdzielane według ściśle określonego algorytmu. Samorządy otrzymają je na wniosek w formie bonu inwestycyjnego.

W czwartek 25 czerwca Jan Kilian przekazał prezydentowi Januszowi Stankowiakowi symboliczny czek na kwotę 4 880 918 zł.

Taki zastrzyk gotówki na pewno podreperuje miejski budżet. Co więcej pozwoli zrealizować te inwestycje, które na skutek epidemii koronairusa zostały przesunięte na przyszły rok. Miasto dalej będzie się rozwijać z korzyścią dla lokalnej społeczności, bo z tego co wybudujemy za te pieniądze będą korzystać wszyscy mieszkańcy miasta – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Podczas spotkania z byłym posłem prezydent przedstawił trzy inwestycje, które Miasto planuje zrealizować z otrzymanych  pieniedzy. Będą to:

  • Przebudowa mostu na ulicy Tczewskiej oraz rozpoczęcie modernizacji ulicy Sobieskiego
  • Renowacja Ratusza i modernizacja terenu wokół
  • Dokończenie zadań związanych z Parkiem Nowe Oblicze

Z pomysłem takiej formy pomocy dla samorządów wyszedł Związek Gmin Wiejskich RP. Bon inwestycyjny miał być systemowym rozwiązaniem, które miało zminimalizować skutki nadchodzącego kryzysu gospodarczego. Jego celem miało być pobudzenie inwestycji w gminach i powiatach.

Fundusz inwestycji lokalnych to propozycja rządu w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, tzw. tarcza antykryzysowa 4.0. Rząd chce, by pieniądze trafiły do gmin i powiatów już we wrześniu br. Wybór inwestycji pozostawia do decyzji wójta, burmistrza, prezydenta czy zarządu powiatu.

 – Samorządy same zadecydują, które z zaplanowanych inwestycji zrealizują, czy to będzie remont drogi, czy budowa mostu, czy szkoły, czy jeszcze inna inwestycja. Środki będzie można łączyć z innymi funduszami, np. na wkłady własne na realizację inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych albo do projektów europejskich. Chodzi o to, aby lokalni przedsiębiorcy uzyskali dodatkowe środki na  realizację zadań inwestycyjnych we współpracy z gminami i powiatami. Samorządy będą mogły je wykorzystać do końca 2022 roku – poinformował Jan Kilian.