Bliżej społeczeństwa obywatelskiego. NGO podpisały porozumienie

Centrum Organizacji Pozarządowych i Fundusz Wkładów Własnych mają powstać w Starogardzie Gdańskim do 2018 roku. Taki cel postawiły sobie i miejskim władzom organizacje pozarządowe na najbliższe dwa lata. 15 grudnia 2016 roku prezydent podpisał ze Starogardzką Radą Organizacji Pozarządowych porozumienie na rzecz rozwoju starogardzkiego społeczeństwa obywatelskiego na lata 2017-2018.

– Porozumienie wynikło z potrzeby nawiązania szerszego i głębszego dialogu mieszkańców zrzeszonych w organizacjach z przedstawicielami władz samorządowych – powiedziała pełnomocnik prezydenta miasta ds. organizacji pozarządowych Sylwia Ossowska. – To efekt rocznej pracy SROP, długich i żmudnych rozmów i kompromisów. Ma ono stworzyć organizacjom przestrzeń do wzajemnego poznawania się, współpracy i rozwoju oraz uzyskania w każdym momencie niezbędnej pomocy ze strony urzędników.

Świąteczne spotkanie podsumowujące starogardzkich organizacji pozarządowych (NGO)

Obie strony porozumienia zadeklarowały ścisłą współpracę opartą na przejrzystych działaniach, partnerstwie i rozmowie. Dotyczyć to ma zarówno pogłębiania i zacieśniania relacji na linii samorząd – Starogardzka Rada Organizacji Pozarządowych (SROP), jak również budowania więzi i porozumienia wewnątrz samych organizacji.

Marcin Kaszubowski Przewodniczący Starogardzkiej Rady Organizacji Pozarządowych

– W Starogardzie działa aktywnie blisko 100 zrzeszeń, federacji, stowarzyszeń i fundacji – powiedział Marcin Kaszubowski przewodniczący SROP. – Centrum Organizacji Pozarządowym ma być swego rodzaju domem dla nich. Chcemy być rodziną. Chcemy, żeby organizacjom w Starogardzie żyło się łatwiej, prościej i żeby się nie bały przyjść do Urzędu czy SROP i poprosić o wsparcie, pomoc i radę. Razem zawsze możemy więcej – zakończył.

W ramach podpisanego porozumienia ma powstać wieloletni program współpracy Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz starogardzkich organizacji pozarządowych. W programie znajdą się m.in. takie przedsięwzięcia jak stworzenie Funduszu Wkładów Własnych do projektów finansowanych ze środków zewnętrznych oraz powołanie Centrum Organizacji Pozarządowych. – O powstanie COP od lat postulowało całe środowisko organizacji – informowała pełnomocnik prezydenta. – Zrobimy wszystko, aby ten proces budowy COP rozpoczął się jak najszybciej. Wiemy jak Centrum ma wyglądać, jakie Rada ma wobec niego oczekiwania, nie wiem jak ma funkcjonować dla Państwa. Potrzeba nam jest wiedza, jakie są Państwa oczekiwania względem Centrum. Dlatego najbliższe pół roku prawdopodobnie wykorzystamy na zalezienie części wspólnej dla tych oczekiwań. Liczymy na Państwa pomoc i współpracę – podsumował Sylwia Ossowska.

Czwartkowe spotkanie 15 grudnia w Starogardzkim Centrum Kultury było też okazją do podsumowania rocznej pracy Starogardzkiej Rady Organizacji Pozarządowych. Przewodniczący Marcin Kaszubowski podziękował wszystkim za cały rok pracy, szczególnie członkom Rady oraz władzom miasta. – Dziękuję prezydentowi oraz całej Radzie Miasta za otwartość i wolę współpracy z organizacjami. Przychylność radnych i porozumienie z prezydentem to dla nas bodziec do jeszcze większej pracy dla dobra wszystkich starogardzian. – powiedział.

Prezydent, dziękując i życząc wszystkim zdrowych i spokojnych świąt, powiedział – To co robicie dla mieszkańców miasta jest ogromnie ważne. Różnica między nami urzędnikami a wami polega na tym, że niczego nie musicie. To co robicie, czynicie wyłącznie z potrzeby serca i chęci działania. Wierze, że wspólnie stanowić będziemy potężną siłę, która będzie decydować o przyszłości naszego miasta.

Jarosław Czyżewski przewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański

Z kolei Jarosław Czyżewski przewodniczący Rady Miasta ponowił zaproszenie dla organizacji, które jeszcze nie pokazały się radnym, do prezentacji swojej działalności podczas sesji Rady Miasta. Przy okazji podziękował za dotychczasową współpracę.

– Jestem dumny z tego, że mieszkam w Starogardzie – powiedział przewodniczący Rady Miasta – Porównując organizację starogardzkich imprez z innymi miastami, wierzcie mi, najmniejszego kompleksu nie możemy mieć nawet do takich miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Wszystkie imprezy przygotowane były zawsze na najwyższym poziomie z zapałem i zaangażowaniem. Bardzo Wam za to dziękuję – dodał Jarosław Czyżewski. Na koniec życzył wszystkim również udanych świat.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl