Biznes z pasją

W upalne dni częściej myślimy o urlopie niż o pracy. Zapracowani na co dzień uśmiechamy się na samą myśl „urlop”. Są pewnie wśród nas i tacy szczęśliwcy, którzy nie odliczają dni do przerwy, dlatego, że praca nie jest dla nich ani przykrym obowiązkiem, ani tylko formą zarabiania pieniędzy na życie, ani codzienną rutyną. Są wśród nas tacy, którzy łączą pracę ze swym hobby, zainteresowaniami i talentami, słowem praca jest ich pasją.

W pracy spędzamy często pół życia, zatem całkiem rozsądna wydaje się idea zarabiania pieniędzy w taki sposób, który da nam satysfakcję, radość i zadowolenie. Pytanie tylko jak to zrobić? Właśnie w związku z tymi dylematem już po raz drugi odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starogardzie Gdańskim spotkanie „Biznes z pasją”, adresowane do wszystkich, którzy szukają swojej zawodowej ścieżki. Do osób, które stoją przed dylematem zmiany pracy, do tych, którzy noszą się z zamiarem prowadzenia własnej działalności gospodarczej, ale także do młodych, którzy wkraczając na rynek pracy chcą to zrobić świadomie. Świadomie, czyli w zgodzie z własnymi potrzebami, kwalifikacjami, wartościami i zainteresowaniami.

Tym razem pochylono się nad tematem „Biznes jest sztuką”, a zaproszeni goście i organizatorzy poprowadzili zebranych przez:

  • sztukę pomagania, o działalności Stowarzyszenia Pozytywni polegającej na wspieraniu lokalnych imprez i inicjatyw opowiadały wolontariuszki Kinga Kosidowska i Wiktoria Sakowska
  • Marzena Dembicka, wykorzystując afrykańskie metafory i zdjęcia z ostatniej podróży stworzyła opowieść o sztuce budowania relacji w biznesie. Jako Master Reiss Motivation Profile podkreśliła istotność dokonywania wyborów zgodnie z wewnętrznymi potrzebami.
  • Historię sukcesów i porażek usłyszeliśmy od Agnieszki Kawuli, dokonującej wielokrotnie, na swojej zawodowej drodze, sztuki wyboru. Dzisiaj jest masującą pisarką z zamiarem dalszego rozwoju i wykorzystywania zawodów i doświadczeń, które w swoim barwnym życiu zdobyła.
  • Anna Sakowicz, mieszkająca w Starogardzie pisarka, autorka wydanych już 9 książek, podzieliła się wspomnieniem początków swojej działalności oraz trudami sztuki znajdowania własnej ścieżki. Pokazała ścieżkę, którą przeszła, aby móc dzisiaj z pasją wykonywać zawód zgodny ze swoimi talentami i potrzebami.
  • Wady i zalety pracy w trzech sektorach zebrał dla nas Marcin Karwowski – doktor nauk humanistycznych, dyplomowany infobroker, coach i trener, członek Stowarzyszenia MENSA Polska. Pokazując matrycę zawodów, przekonał nas, że sztuka odnalezienia się w biznesie będzie wymagała od osób rozpoczynających dzisiaj karierę zawodową, kilkukrotnego przebranżowienia lub zmiany zawodu, aby w przyszłości utrzymać się na rynku pracy.

– Metodą World Caffe przećwiczyliśmy sztukę aktywnego słuchania, rozpoznawania emocji, komunikacji niewerbalnej i weryfikacji informacji. Wspólnie wykonany kolaż zobaczycie na III spotkaniu w listopadzie. Istotnym momentem naszych spotkań jest indywidualna refleksja nad rozpoznaniem swoich indywidualnych motywatorów i predyspozycji. Świadomość ta znacznie zwiększa szansę na zarabianie pieniędzy w zgodzie ze sobą i dodatkowo włączenie w to elementów dobrej zabawy – mówi Marzena Dembicka.

I jeszcze jedna ważna rzecz – na odważny krok ku robieniu czegoś, co się kocha i co jest zgodne z naszymi potrzebami nigdy nie jest za późno. Warto się nad swoimi motywatorami, kompetencjami i kwalifikacjami zatrzymać właśnie teraz, gdy rynek pracy przestał być rynkiem pracodawcy, a coraz częściej pozwala pracownikom dokonywać świadomych i przemyślanych wyborów.

– Chcesz poczuć smak i atmosferę spotkania? Jesteś gotowy dołączyć do nas? Zapraszamy w listopadzie na III spotkanie „Biznes z pasją” – zachęca Marzena Dembicka.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl