„Biegusy” trafiły do starogardzkich przedszkoli

Przedszkolaki otrzymały dziś pięć rowerków biegowych. Mają one ułatwić im i przyspieszyć naukę jazdy na klasycznym rowerze. Podarunek Polskiej Unii Mobilności Aktywnej PUMA 9 czerwca wręczył dzieciom prezydent Janusz Stankowiak.

Miejskie Przedszkola Publiczne nr 3, 4 i 8 otrzymały pięć nowych rowerków biegowych. Dzieci mogą używać „biegusów” zarówno podczas zajęć w przedszkolu, jak i w drodze z i do niego. Dzięki temu będą mogły szlifować swoją formę i umiejętności utrzymania równowagi, niezbędnej podczas jazdy na tradycyjnym rowerze.

Rowerki biegowe trafiły do przedszkoli w związku z prowadzoną w całej Polsce kampanią „Moje pierwsze dwa kółka”. Organizatorem kampanii jest stowarzyszenie Polskiej Unii Mobilności Aktywnej PUMA. Starogard jako członek Stowarzyszenia uczestniczy w tym przedsięwzięciu. Akcja ma na celu promocję aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Chodzi o upowszechnienie środków transportu, które wykorzystują naturalną ludzką energię – takich jak chodzenie pieszo czy jazda na rowerze.

Motywacją do realizacji projektu była chęć przełamania stereotypów związanych z nauką jazdy na rowerze. Typowy schemat nauczania zakłada rozpoczęcie jazdy w wieku ok. 5 lat na rowerze wyposażonym w boczne kółka. Takie kółka wywołują jednak niekorzystne skutki- utrudniają dziecku rozwój zmysłu samodzielnego utrzymywania równowagi.

Alternatywą takiego sposobu nauki mają być rowerki biegowe. Radość z łatwej jazdy nimi powoduje, że po opanowaniu prostych odruchów jazda na rowerze dwukołowym nie sprawia dzieciom żadnego kłopotu.

Wizyta prezydenta, podarunek oraz słodkości, którymi obdarował maluchy wywołały u dzieci wiele radości. Przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania prezydenta i aktywnie uczestniczyły w rozwiązywaniu zadań z zakresu bezpieczeństwa na drodze i codziennym życiu. Dzieci od razu wypróbowały nowe rowerki, urządzając krótkie wyścigi po swojej sali.

Kampanię „Moje pierwsze dwa kółka” wspiera Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza, wolontariusze z Pomorskiego oddziału PGNiG w Gdańsku oraz Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, który objął projekt honorowym patronatem.

Akcja została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu ABC Multimodal finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Południowego Bałtyku 2007 – 2013.

W niedzielę, 12 czerwca w Parku Regana w Gdańsku, odbędą się największe i jedyne w Polsce wyścigi na rowerkach biegowych dla maluchów „TUPU-TAP MP2K CUP”. Najmłodszych czeka świetna zabawa, emocje i rywalizacja. Zawody organizowane dla dzieci w wieku 1,8-2,5 roku. Więcej na:  www.mp2k.pl

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl