Bieg Tropem Wilczym 2017 – pobiegli, aby oddać hołd Żołnierzom Wyklętym

Prawie 300 biegaczy uczestniczyło w pierwszym Biegu „Tropem Wilczym” w Starogardzie. Nasze miasto przyłączyło się do 240 polskich miastach, które w ten sposób oddały hołd żołnierzom wyklętym, działającym w powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym. W kategorii mężczyzn najlepszy był Mateusz Niemczyk z Kociewskiego Klubu Biegacza. Wśród kobiet pierwsza na mecie pojawiła się Małgorzata Tuwalska z LKS Zantyr Sztum.

Starogard w tym roku po raz pierwszy przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pierwsza grupa ponad 130 młodych biegaczy wystartowała punktualnie o godz. 12.00 z ulicy Kanałowej. Ulicami miasta przebiegli symboliczne 1963 metry. Długość tego dystansu jest nieprzypadkowa, bowiem w 1963 roku zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. W tym biegu nie liczył się wynik tylko udział. Dla kilku biegaczy była to też swego rodzaju rozgrzewka przed drugim biegiem na dystansie 6400 metry, w którym wzięło udział kolejne 165 osób. Zawodnicy podobnie jak w pierwszym biegu wystartowali z ulicy Kanałowej.

„Samotny wilk” w biegu „Tropem Wilczym”

Mateusz Niemczyk „samotny wilk” z Kociewskiego Klubu Biegacza

Pierwszy na metę, ustawioną na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny, przybiegł Mateusz Niemczyk z Kociewskiego Klubu Biegacza. Trasę prawie 7 km pokonał w niecałe 20 minut. Niczym „samotny wilk” prowadził przez cały bieg, zostawiając pozostałych zawodników daleko w tyle. Jako drugi na mecie z czasem 22:07 pojawił się Dariusz Guzowski z Trzebielina. Zaraz za nim był Robert Burczyk z Kociewskiego Klubu Biegacza.

Wśród pań najlepsza była Małgorzata Tuwalska ze Sztumu. Trasę pokonała w 25 minut i 11 sekund. Druga była jej siostra Elżbieta Suwalska, a trzecia Monika Dubiella z Lubichowa.

– Biegło mi się fantastycznie – powiedziała zwyciężczyni wśród pań Małgorzata Tuwalska. –

Małgorzata Tuwalska pobiegła w obu biegach na 1963 i na 6600 metrów

Bardzo przyjemna trasa. Moim zdaniem każdy mógł spróbować swoich sił w tym biegu, nawet ci, którzy nie trenują na co dzień, ale lubią biegać dla zdrowia. Wspaniała organizacja i świetna atmosfera.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Nagrody rzeczowe dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych wręczyli poseł na sejm RP Jan Kilian, prezydent miasta Janusz Stankowiak, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski, Andrzej Jaworski prezes zarządu Fundacji PZU oraz major Stefan Scharmach z II Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Wyniki Biegu tutaj : http://www.osir.com.pl/2017/pdf17/tropem-wilczym-wyniki.pdf

Pokaz broni, umundurowania i czołg Renault FT atrakcjami biegu

Mimo zimna na dworze, atmosfera podczas biegu była bardzo gorąca. Uśmiechy na twarzach kolejnych zawodników, przybiegających na metę i doping kibiców potwierdziły tylko fakt, że w Starogardzie imprezy biegowe cieszą się dużą popularnością.
Organizator biegu – Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim zadbał o ciepły posiłek dla uczestników. Każdy mógł też rozgrzać się gorącą herbatą lub kawą. Atrakcją biegu był CZOŁG RENAULT FT – 17, który przywiozła do Starogardu Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej razem z grupą  rekonstrukcyjną Stowarzyszenia Historycznego „Garnizon Toruń”. Przy tej okazji można było też zobaczyć pokaz broni i umundurowania Wojska Polskiego.

CZOŁG RENAULT FT, POKAZ Broni i UMUNDUROWANIA WP w wykonaniu Stowarzyszenia Historycznego „Garnizon Toruń”

Patronat nad Biegiem „Wilczym Tropem” 2017 w Starogardzie Gdańskim objęli poseł na Sejm RP Jan Kilian, prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Z historii biegu…

Pierwszy Bieg „Tropem Wilczym” odbył się w 2013 roku. Zorganizowała go grupa pasjonatów w lesie nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, na starcie stanęło już 1500 uczestników. Od 2015 roku wydarzenie ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisało się w kalendarz imprez biegowych. W tym roku na starcie stanęło blisko 16 tys. zawodników w całej Polsce. Wydarzenie patriotyczno–sportowe, które ma celu popularyzację wiedzy i treści historycznych na temat Żołnierzy walczących z komunizmem, odbyło się 26 lutego 2017 r i objęło 240 polskich miast.