Bieg Szpęgawski z Decathlon coraz bliżej – na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody i piękne medale

Dużymi krokami zbliża się jubileuszowy 35.Bieg Szpęgawski. Ten jeden z najstarszych biegów ulicznych na Pomorzu, z historią w tle, dedykowany jest wszystkim biegaczom amatorom na każdym poziomie, wyczynowcom, dzieciom i młodzieży. W niedzielę, 8 kwietnia zawodnicy wystartują po raz pierwszy w nowej jego odsłonie. Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował wiele sportowych atrakcji, niespodzianek oraz znakomite nagrody.

Organizator – Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim wprowadził do tegorocznej edycji Biegu Kociewskiego wiele nowości i usprawnień, które mogą zaskoczyć i zainteresować zarówno kibiców jak i samych uczestników. Najważniejszą zmianą jest pojawienie się sponsora tytularnego, którym została znana marka i producent sprzętu sportowego Decahtlon – oddział Gdańsk przy ul. Kartuskiej. Imprezę wsparły też fundacja PZU i firma Ziaja. Oznacza to, że biegowa wiosna na Kociewiu, która rozpocznie się w Starogardzie Gdańskim, zapowiada się w tym roku niezwykle emocjonująco!

Bieg Szpęgawski jest zaliczany do największych imprez biegowych w powiecie starogardzkim. Na liście startowej jest już blisko póła tysiąca biegaczy, a szansę startu ma nawet tysiąc!

Bieg dla najmłodszych ze strefą zabaw

Cała impreza rozpocznie się przed południem. Do rywalizacji najpierw przystąpią dzieci i młodzież. Bezpłatne biegi dla najmłodszych odbędą się na stadionie im. Kazimierza Deyny. Na uczestników na mecie będą czekały miłe upominki. Najszybsze „szóstki” otrzymają wspaniałe nagrody. Po biegach wszyscy najmłodsi będą mieli okazję kontynuować zabawę w specjalnie przygotowanej dla nich strefie zabaw.

35. Bieg Szpęgawski – bieg główny z rekordową pulą nagród

Punktualnie o 12:00 na starcie pojawią się biegacze, którzy rywalizować będą na trasie ze Szpęgawska do Starogardu Gdańskiego. Bieg rozpocznie się tradycyjnie z drogi wojewódzkiej nr 22, na wysokości wjazdu do lasu – miejsca pamięci zbrodni nazistowskiej.

Biegacze do pokonania będą mieli dystans ponad 5 kilometrów. Na mecie będą na nich czekać nie tylko oklaskujący ich kibice, ale przede wszystkim piękne okolicznościowe medale z kolorową wstawką. Najszybsi zawodnicy otrzymają nagrody finansowe i talony na sprzęt Decathlon. Wszyscy uczestnicy poszczególnych kategorii otrzymają nagrody rzeczowe oraz kosmetyki firmy Ziaja.

Ponadto nagrody rzeczowe powędrują do najstarszego i najmłodszego uczestnika Biegu. Na koniec odbędzie się losowanie dodatkowych również bardzo atrakcyjnych nagród – stąd warto pozostać do zakończenia imprezy, nawet jeśli nie wywalczyło się premiowanego nagrodą miejsca.

Nagrody pieniężne w klasyfikacji generalnej dla pierwszej szóstki kobiet i mężczyzn:

Organizatorzy spodziewają się w tym roku blisko 600 uczestników na starcie. Aktualnie na liście startowej jest ponad 410 nazwisk w tym kilku czołowych zawodników z Polskiej elity: Nowakowska, Kujawski, Kowalski, Niemczyk, biegacze z Ukrainy i Kenii. 

Rekord frekwencji z roku 2015 wynosi 512 finiszerów, więc wszystko wskazuje na to, że nowy rekord „wisi” w powietrzu. Po raz kolejny zapowiada się wyścig na najwyższym poziomie. Po raz pierwszy natomiast dzięki wsparciu sponsorów oficjalnie możemy mówić o pierwszych Mistrzostwach Starogardu Gdańskiego w biegu ulicznym. Dla wyczynowców będą one doskonałą okazją, by zaliczyć mocne „przetarcie” przed kwietniowymi półmaratonami, maratonami, a także ulicznymi dziesiątkami. Dla debiutantów biegowych imprez masowych będzie to idealne rozpoczęcie tegorocznej przygody ze sportem.

– W tym roku mamy nie tylko rekordową pulę nagród, ale pragniemy, aby cała oprawa jubileuszowego biegu była wyjątkowa. Mamy nadzieję, że ten bieg wyznaczy nowe standardy dla wszystkich organizowanych przez nas imprez biegowych i z roku na rok do Starogardu przyjedzie coraz większa liczba zawodników z różnych zakątków Polski i świata. Wydarzenia biegowe są dobrym narzędziem walorów krajobrazowy i gospodarczych miasta, jak również pokazują efektywną współpracę różnych jednostek miejskich. Bardzo się cieszymy, że udało się nawiązać współpracę sponsorską z renomowanymi firmami. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja udowodni, że warto inwestować w takie działania w naszym mieście. Serdecznie zapraszam mieszkańców na Bieg Szpęgawski, nie tylko w charakterze uczestnika biegu, ale również do kibicowania swoim znajomym i rodzinom. Pamiętajmy przede wszystkim, że bieg jest wyrazem pamięci o ludziach wymordowanych przez Niemców w latach 1939 – 1945 w lesie Szpęgawskim. To bieg z niezwykłą i tragiczną historią w tle.  Warto dodać, że bezpłatny start mają wszyscy mastersi w wieku 65 lat i starsi, których również serdecznie zapraszamy na start – powiedziała Marzena Klein, Dyrektor OSiR.

Panel zgłoszeniowy będzie aktywny do 3 kwietnia, pod adresem:  https://elektronicznezapisy.pl/event/2470/strona.html

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl