Biedronki śpiewają już 10 lat

Chór Dziecięcy ,,Biedronki” działający przy parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim 25 października obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza św, po której odbył się urodzinowy koncert.

Na zakończenie liturgii Krzysztof Kamysz, w imieniu Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka, wręczył osobom zaangażowanym w prowadzenie chóru listy gratulacyjne. Otrzymali je m.in. ks. proboszcz Janusz Lipski, opiekun chóru ks. Piotr Pruski, dyrygent chóru Julia Kamysz.

„Biedronki” to najprawdopodobniej największy chór dziecięcy w Polsce, a może nawet w Europie bądź na całym świecie. Tworzy go około 300 dzieci z Polski północnej. Chór cały czas się rozwija, powiększa.

„Biedronki” to nie tylko szkoła śpiewu. To sposób na życie wesołe i radosne, to sposób na zwiedzanie świata. „Biedronki” są „doskonałym przykładem na to, jak można wychowywać przez sztukę, uwrażliwiać na muzykę i piękno od najmłodszych lat, pozwalać dzieciom aktywnie wyrażać swoje emocje”.

21 września 2010 r. podczas uroczystości związanych z nadaniem imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkole Podstawowej w Osieku, Ryszard Rynkowski – znany wokalista, kompozytor i pianista powiedział: „Wspaniały Chór Biedronki”.

Jubileusz 10-lecia Biedronek uświetnił koncert.

Chór działa w kilku oddziałach, w różnych miejscowościach. Poszczególne grupy funkcjonują niezależnie, ale w każdej chwili gotowe są do wspólnych występów. „Biedronki” działają w miastach i na wsiach, przy parafiach i w szkołach. Wspólnie spędzają wakacje i ferie zimowe, bawią się na dyskotekach. Taki chór może działać praktycznie w każdej miejscowości (wszystkich chętnych do założenia kolejnego oddziału prosimy o kontakt).

Od 1991 r. chór występował w różnych miejscowościach w Polsce i Europie, i nadal aktywnie koncertuje w szkołach, kościołach, domach kultury, na festynach itd. Do tej pory wydał pięć płyt kompaktowych. Najważniejszym wydarzeniem w dotychczasowej historii chóru było spotkanie z Janem Pawłem II podczas Audiencji Generalnej na Placu Świętego Piotra w Watykanie, 20 czerwca 2001 r. Podczas audiencji chór dał 45-minutowy koncert, wykonując piosenki w różnych językach.

„Biedronki” brały udział w kilku programach telewizyjnych oraz w licznych audycjach radiowych.

1 lutego 2019 r. ks. Andrzej Danielski – opiekun, kierownik duchowy i bez wątpienia najbardziej zaangażowana w życie Biedronek osoba na świecie, otrzymał Order Uśmiechu –najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez dzieci.

Fot. Radio Głos

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl