Biblioteka przyjazna dla niewidomych i niedowidzących

Audiobooki, spotkania autorskie, prelekcje, pogadanki i wspólne głośne czytanie to propozycje Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starogardzie dla osób niewidomych i niedowidzących. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą korzystać z ponad dwustu książek do słuchania. Zbiory obejmują klasykę, lektury, fantastykę, biografie, pozycje popularnonaukowe, bajki i inne gatunki literackie.

We wtorek, 16 stycznia br. dwudziestu czterech członków Starogardzkiego Koła Polskiego Związku Niewidomych spotkało się w Bibliotece. Jej pracownicy przygotowali dla nich specjalną ofertę czytelniczą, zapraszając do częstszego odwiedzania Biblioteki. Osoby z dysfunkcją wzroku dowiedziały się, że mogą korzystać  z ponad dwustu audiobooków w głównej siedzibie przy ul. Paderewskiego i ponad dwustu w filiach. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zbiory bowiem obejmują klasykę, lektury, fantastykę, biografie, pozycje popularnonaukowe, bajki i inne gatunki literackie.

Organizatorzy spotkania zadbali o przyjemną klubową atmosferę. Zachęcali członków Koła do udziału w spotkaniach autorskich, prelekcjach, pogadankach, odczytach i innych wydarzeniach, które na bieżąco organizuje Biblioteka. Dowiedzieli się też, że mogą przyłączyć się do Klubu Zdrowia i uczestniczyć w jego spotkaniach w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Dzieciom Biblioteka zaproponowała inną ciekawą formą przyjaźni z lekturą, mianowicie uczestnictwo w cyklicznych spotkaniach pn. „Wspólne Czytanie”.

– Cieszy nas to, że Biblioteka jest dostępna dla osób z różnymi niesprawnościami, w tym ruchowymi – powiedziała Maria Szumacher – przewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. – Wejście główne jest na poziomie chodnika (bez schodów), wypożyczalnia na parterze, a do czytelni można wjechać windą. 

Spotkanie Starogardzkiego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starogardzie Gdańskim . /fot. Maria Szumacher/

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl