Bezpieczniej i wygodniej na Nowowiejskiej. Nowe rondo, lepsza droga i ścieżka rowerowa gotowe

Miasto zmodernizowało kolejną ulicę w Starogardzie Gdańskim. Ponad kilometrowy odcinek Drogi Nowowiejskiej ma nową nawierzchnię i oświetlenie. 14 listopada prezydent Janusz Stankowiak dokonał oficjalnego odbioru technicznego inwestycji. Przebudowa drogi kosztowała prawie 600 tys. zł.

Trzy miesiące trwała modernizacja ulicy Droga Nowowiejska na ponad kilometrowym odcinku od ul. Piaskowej do skrzyżowania z ul. Górną. W ramach inwestycji na jezdni ułożono nową nawierzchnię ścieralną. Na całej długości wbudowano nowe krawężniki i uzupełniono ścieżkę rowerową o brakujący odcinek od ulicy Balewskiego do skrzyżowania z ulicą Piaskową. We współpracy z ENERGĄ Oświetlenie Sp. Z o. o. wymieniono też słupy oświetleniowe, a na chodnikach betonowe płyty częściowo zastąpiono kostką.
Budowa trwała od końca lipca do początku listopada. Inwestycja kosztowała miasto 583 tys. zł, a jej wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A. ze Starogardu Gdańskiego.

Droga Nowowiejska
Droga Nowowiejska

Miejską inwestycje połączono z trwającą u zbiegu ulic Jagiełły i Drogi Nowowiejskiej budową stacji benzynowej i restauracji Mc Donald’s. Prywatny inwestor Nalepa Kapital Trust Sp z o.o. w ramach swojej inwestycji przebudował fragment ulicy Droga Nowowiejska od skrzyżowania z drogą krajową nr 22 do skrzyżowania z ulicą Piaskową. W miejscu samego skrzyżowania pojawiło się nowe rondo, które połączyło oba wyremontowane odcinki. Spółka z Poznania wybudowała też nowy chodnik ze ścieżką rowerową od krajówki do ul. Piaskowej o długości ponad 250 metrów. Tym samym rowerzyści uzyskali bezpośrednie połączenie z gminą wiejską poprzez nową ścieżkę wzdłuż całej ulicy Droga Nowowiejska od skrzyżowania z ulicą Jagiełły do ulicy Balewskiego – łącznie ok. 500 metrów.

Nowe rondo na skrzyzżwaniu Drogi Nowowiejskiej i ul. Piaskowej.
Nowe rondo na skrzyzżwaniu Drogi Nowowiejskiej i ul. Piaskowej.

– To kolejna ważna inwestycja w mieście – powiedział wiceprezydent Przemysław Biesek Talewski. – Droga Nowowiejska nabrała całkiem nowego wyglądu. Liczymy, że nowa nawierzchnia bitumiczna, oświetlenie i wygodne bezkolizyjne rondo zapewnią mieszkańcom pełen komfort jazdy i bezpieczeństwo ruchu.

Prezydent miasat Janusz Stankowiak, wiceprezydent , Przemysław Biesek-Talewski, radni Anna Gdaniec i Daniel olszewski oraz Grzegorz Rozmus prezes firmy wykonawczej PBD
Prezydent miasat Janusz Stankowiak, wiceprezydent , Przemysław Biesek-Talewski, radni Anna Gdaniec i Daniel olszewski oraz Grzegorz Rozmus prezes firmy wykonawczej PBD

14 listopada prezydent Janusz Stankowiak dokonał odbioru technicznego inwestycji. Razem z zastępcą do spraw techniczno – inwestycyjnych Przemysławem Bieskiem –Talewskim w obecności wykonawcy Grzegorza Rozmusa prezesa PBD, Inspektora Nadzoru Grzegorza Leszmana oraz inicjatorów przedsięwzięcia – radnych Rady Miasta z tamtej okolicy Daniela Olszewskiego i Anny Gdaniec sprawdzili stan oddanej inwestycji.

prezydent Janusz Stankowiak dokonuje odbioru technicznego przebudowy Drogi Nowowiejskiej.
prezydent Janusz Stankowiak dokonuje odbioru technicznego przebudowy Drogi Nowowiejskiej.

W niedalekiej przyszłości miasto zamierza doświetlić kolejny odcinek Drogi Nowowiejskiej na odcinku od przystanku autobusowego przy ul. Górnej do wjazdu na ul. Nierzwickiego. W ramach tego zadania ustawionych zostanie 6 nowych słupów oświetleniowych i doświetlone zostanie przejście dla pieszych na wysokości ul. Górnej. Miasto zaplanowało na to wydać ok. 40 tys. złotych. Zadanie powinno zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl