Bezpieczni na drodze

Dzieci idące po zmroku ulicą bez odblasków są widoczne z 30 metrów, odblaski zwiększają ich widoczność do 150 metrów. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców Starogardu 11 października prezydent miasta podarował pierwszakom ze Szkoły Podstawowej nr 6 światełka i opaski odblaskowe.

We wrześniu br. Straż Miejska przeprowadziła w starogardzkich szkołach podstawowych serię zajęć na temat kształtowania poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych w drodze do szkoły. Organizatorem akcji „Bezpieczna droga do szkoły” była Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Strażnicy omówili z dziećmi zachowanie w sytuacjach niebezpiecznych i jak powiedzieć obcej osobie „NIE”. Podczas pogadanek szczególną uwagę zwracali na noszenie odblasków, kogo można poprosić o pomoc i jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Utrwalili też w pamięci dzieci numery telefonów alarmowych. Nagrodami za udział w zajęciach były plany lekcji i kolorowanki edukacyjne.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak podarował pierwszoklasistom SP nr 6 światełka i opaski odblaskowe, które zwiększają ich bezpieczeństwo na drodze do szkoły.

W piątek, 11 października wspólnie z prezydentem miasta Januszem Stankowiakiem odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej Nr 6. Pierwszoklasiści bezbłędnie opowiadali na pytania pań ze Straży Miejskiej i Policji. Wiedziały, że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi, ani brać od nich żadnych rzeczy, głaskać obce zwierzęta, przy przejściu przez ulicę trzeba się rozejrzeć w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo, którą stroną pobocza należy chodzić oraz do kogo zwrócić się o pomoc w razie potrzeby. Przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas jazdy i w czasie burzy.

Na pytanie prezydenta, czy na co dzień noszą odblaski, dzieci pokazały tornistry opatrzone w światełka odblaskowe. Pochwaliły się, że podobne mają też na kurtkach. Doskonale rozumiały, że noszenie odblasków zwiększa ich widoczność na drodze i nigdy nie jest ich za wiele. Dlatego bardzo się ucieszyły, gdy na koniec spotkania prezydent rozdał im dodatkowe światełka i opaski odblaskowe, które zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl