Bezpieczna droga do szkoły ze Strażą Miejską

22 sierpnia po raz kolejny ruszyła akcja pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Prowadzi ją Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Koordynatorem jest Straż Miejska w Kartuzach.

W kampanii uczestniczy 15 straży Gminnych i Miejskich z województwa pomorskiego.

Pierwszy etap

Akcja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy potrwa do 31 sierpnia. W tym czasie strażnicy będą zwracać szczególną uwagę na okolice przy szkołach.
– Będziemy zwracać uwagę na czytelność znaków drogowych, stan sygnalizacji świetlnych w obrębie skrzyżowań, stan chodników, stan konarów drzew ze zwróceniem uwagi na uschnięte gałęzie. Wszelkie ujawnione nieprawidłowości na bieżąco będą przekazywane do właściwych instytucji – podkreśla prefekt Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim Krystyna Kwidzińska-Kulas.
Drugi etap „Bezpiecznej drogi do szkoły” odbywać się będzie w dniach 1–16 września. W tym okresie będzie można spotkać strażników miejskich w okolicach placówek oświatowych. Funkcjonariusze będą zabezpieczać, asekurować i uważać na przechodzące przez jezdnię dzieci oraz promować bezpieczne zachowania i edukować w zakresie bezpieczeństwa na drodze.

Spotkania w szkołach

Bardzo ważnym elementem akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły” będą spotkania strażników miejskich z uczniami w szkołach. Seria zajęć będzie skierowana na kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych w drodze do i ze szkoły. Strażnicy przypomną również o noszeniu odblasków i uświadomią najmłodszym, że ich używanie jest niezwykle istotne.

– Ponadto przekażemy do szkół programy profilaktyczne, gdzie jednym z omawianych tematów będzie prelekcja dotycząca charakteru pracy strażnika miejskiego a realizacja zadań straży miejskiej – dodaje Krystyna Kwidzińska Kulas.

Wrześniowe kontrole nie kończą działań Straży Miejskich. Funkcjonariusze przez cały rok szkolny będą sprawdzać otoczenie szkół a uczniom klas pierwszych zostaną przekazane materiały dydaktyczne.