Bezpieczeństwo w sieci

Nowe technologie, świat cyfrowy, wirtualna rzeczywistość… Codziennie słyszymy o nowościach w informatyce, z którą każdy z nas ma coraz większy kontakt. Internet, portale społecznościowe stały się powszechne i dla wielu niezbędne lub wręcz konieczne do funkcjonowania. Ten świat jest coraz bardziej obecny w naszym życiu i nie uciekniemy od niego. Dlatego ważnym jest, aby umiejętnie się w nim poruszać i bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii. Wraz z dobrodziejstwem jakie niesie rozwój cyfrowych technologii i cyberprzestrzeń, słyszymy o ciemnych jego stronach, czyli o cyberprzestępczości.

W starogardzkim Ośrodku Pomocy Społecznej tą tematyką zainteresowała się szczególnie pani Ilona Walendziak – pracownik socjalny. Poświęciła jej swoją pracę dyplomową podczas specjalizacji z pracy socjalnej. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem teraz dzieli się z innymi – mówi Urszula Ossowska dyrektor Ośrodka. Wspólnie z drugim pracownikiem socjalnym MOPS-u, panią Beatą Mazur, przygotowała projekt socjalny „Dbam o bezpieczeństwo w sieci.”

– Środa 8 sierpnia była dla nas szczególna – opowiada pani Ilona Walendziak. – Do Środowiskowego Domu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy Al. Jana Pawła II 5 przybyli wyjątkowi goście: dzieci oraz ich rodzice lub opiekunowie prawni, aby uczestniczyć w działaniach projektu socjalnego „Dbam o bezpieczeństwo w sieci” – zwiększenie poziomu wiedzy rodziców, opiekunów prawnych oraz dzieci w wieku od 7 do 13 lat na temat zagrożeń i zasad bezpieczeństwa w sieci internetowej – dodaje pani Ilona.

Przed internetowymi pułapkami oraz cyberprzemocą przestrzegali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim: komisarz pan Mariusz Bucikiewicz i młodszy aspirant pani Małgorzata Szweda.

– Bardzo obrazowo i zrozumiale opowiadał pan komisarz o tym, co grozi nam kiedy ujawniamy swoje dane osobowe w sieci lub zawieramy „sieciowe” znajomości i bezkrytycznie wierzymy w to, co nam ci „znajomi” piszą – mówi uczestniczący w zajęciach pan Piotr. – Uświadomiłem sobie jak może być wykorzystane przeciwko mnie to, co napiszę lub na jaką stronę wejdę, przez kogoś nieuczciwego, przez internetowego przestępcę – kontynuuje uczestnik zajęć.

Treści przekazywane przez funkcjonariuszy starogardzkiej Komendy Policji pracownicy socjalni wzbogacili o materiały edukacyjne programu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Sieci@ki pl. Poznaj bezpieczny Internet!

– Podczas wizyt w domach naszych podopiecznych widzimy, jakim problemem jest umiejętne korzystanie z Internetu, ilość i jakość gier komputerowych oraz czas spędzany przez dzieci przed ekranem – mówi pani Ilona Walendziak. – Zwracamy rodzicom uwagę, aby pilnowali, sprawdzali, na jakie strony wchodzą dzieci i ile czasu siedzą przed komputerem. Rodzice, z którymi dzisiaj pracujemy w ramach projektu, otrzymali „umowy internetowe”, które proponujemy im zawrzeć z dziećmi, a które mamy z programu Siecia@ki – dodaje pani Ilona.

Zajęcia z dziećmi zaktywizowały Sieci@kowe zabawy, w tym „Sieci@kowe zasady bezpieczeństwa” i „Profil Ajpi” – tworzenie własnego bezpiecznego profilu w serwisie społecznościowym. – Wzorowo zadanie wykonał nasz mały uczestnik Oskar, który już wie jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci – zaznacza pani Beata Mazur.

W wydarzeniu aktywnie i z zaciekawieniem uczestniczyli odbiorcy zajęć środowiskowych domów samopomocy, związani z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim od lat, którzy także korzystają z Internetu.

– Był to pierwszy dzień profilaktyki i edukacji z zakresu cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci internetowej zorganizowany przez nasz Ośrodek. Był to także Nasz Dzień z Rodziną, Dzień Akceptacji i Szacunku – podsumowuje pani Ilona Walendziak.