Bezpieczeństwo dzieci to priorytet

O zasadach dotyczących zabezpieczenia dzieci przed wszelkimi formami krzywdzenia, zaniedbania, wykorzystania czy przemocy rozmawiali dziś pracownicy starogardzkich szkół i przedszkoli. Wszystko za sprawą szkolenia, którego organizatorem była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Centrum Pomocy Dzieciom. Zostało ono dofinansowane z funduszy Miasta.

Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. Przyjęcie standardów daje gwarancję, że dana instytucja dba o to, aby nie narażać ich na ryzyko krzywdzenia i wprowadza procedury, które pozwalają odpowiednio szybko zareagować w przypadku obaw o dobro dziecka.

Szkolenie poprowadziły Katarzyna Katana, z zawodu radca prawny, która w warszawskiej Fundacji Dajemy Dzieciom siłę wspomaga dział standardów ochrony dzieci oraz Agata Sotomska – koordynatorka programu, z wieloletnim doświadczeniem pracy ze szkołami w zakresie edukacji kulturalnej.

Od lewej: Katarzyna Katana i Agata Sotomska z warszawskiej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Nowy rok, nowe przepisy

– Od lutego przyszłego roku wchodzą w życie przepisy, które nakładają na wszystkie podmioty, instytucje i organizacje w których czasowo przebywają dzieci, wdrożenie standardów ich ochrony. To zbiór czterech podstawowych zasad. Ma on na celu ochronę dzieci przed krzywdzeniem a także zaplanowanie bezpiecznych relacji w kontakcie między opiekunem a dzieckiem. Co ważne, dotyczy to całego personelu, który pracuje w danej instytucji. Wszyscy pracownicy powinni umieć zidentyfikować symptomy krzywdzenia dzieci oraz wiedzieć w jaki sposób podjąć interwencję. To duży krok w ochronie dzieci we wszystkich miejscach, w których przebywają poza domem – wyjaśnia Aurelia Jankowska, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim.

Od lewej: Anna Kochanowska, pełnomocnik Prezydenta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz Aurelia Jankowska koordynator Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim.

W spotkaniu uczestniczyła również Anna Kochanowska, pełnomocnik Prezydenta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień.
-W imieniu pana prezydenta chciałam podziękować za to, że tutaj jesteście i chcecie, aby standardy ochrony najmłodszych były w waszych placówkach właściwie realizowane. Za sprawą Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę mamy dziś taką możliwość – dodała pełnomocnik.