Bez barier

Od 1992 r. z inicjatywy ONZ obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To dobry moment na podsumowanie tegorocznych działań na ich rzecz.

W Starogardzie Gdańskim z roku na rok przybywa wydarzeń dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. W 2021 r. Gmina Miejska wsparła je kwotą 26 628 zł. Wśród imprez, na które organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymały dofinansowanie znalazły się m.in. Dzień Dziecka, Jubileusz 70-lecia Koła Powiatowego oraz spotkanie opłatkowe organizowane przez Polski Związek Niewidomych, Koło Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Dzięki wsparciu Miasta Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Oddział Pomorski, Koło w Starogardzie Gdańskim mogło zorganizować spotkanie integracyjne w Karczmie „Pod Wygodą”; Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „AMAZONKA”: wyjazd rehabilitacyjny do Jarosławca, czy spotkanie wigilijne, a starogardzki oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów: XVI Powiatową Spartakiadę Emerytów i Osób Niepełnosprawnych, a także XXIV Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej „Spotkajmy się 2021”.

 

Polski Związek Niewidomych, Oddział Pomorski na działanie „Cicho, ale aktywnie” otrzymał 9 100 zł. Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „AMAZONKA” na akcję „Zróbmy coś dla naszego zdrowia” – 8 380 zł, a Stowarzyszenie Sportowo Rehabilitacyjne START-ON na działanie „Bez barier 1, 2, 3” kwotę 2 448 zł.

W naszym mieście osoby z niepełnosprawnościami mają ogromny wybór zajęć prowadzonych przez Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański. Zawsze mogą liczyć także na wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Organizowanych jest dla niech wiele wydarzeń. 8 września 2021 r. po raz pierwszy odbyły się zawody rekreacyjno-sportowe „Wózkowo-sportowo” dla osób na wózkach inwalidzkich. Ich organizatorem był wspomniany wcześniej ŚDS oraz Stowarzyszenie Sportowo Rehabilitacyjne START-ON.

Problemy niepełnosprawnych leżą na sercu Prezydentowi Miasta Starogard Gdański Januszowi Stankowiakowi, dlatego powołał Społeczną Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. Jej obecna kadencja potrwa do 2023 r. Rada liczy 13 członków, a jej przewodniczącym jest Łucjan Czerniejewski.

Z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami prezydent Starogardu złożył im życzenia:

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Zależy nam, by czuły się one pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

Na stan naszego zdrowia nie zawsze mamy wpływ, ale otaczająca nas przestrzeń publiczna i jej dostępność dla każdego zależy od nas. W Starogardzie Gdańskim robimy wszystko, by niepełnosprawność nikogo nie ograniczała. Dotyczy to zarówno barier architektonicznych, jak i tych w naszych głowach.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych życzę Państwu wytrwałości, powodzenia w pokonywaniu codziennych trudności, a także w dążeniu do samorealizacji i spełniania marzeń. Wszystkiego najlepszego!

Prezydent Miasta Starogard Gdański
Janusz Stankowiak