Będzie piękniej i przyjaźniej. ECOZET rozpoczyna przebudowę parku

Odmieniony wizualnie i bardziej przyjazny mieszkańcom park powstanie w Starogardzie do końca sierpnia 2018 roku. Podobnie jak ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż Wierzycy. Zaprojektuje i wybuduje je firma ECOZET z Kaliska Kościerskiego. 7 marca prezydent miasta podpisał z jej prezesem Mirosławem Zblewskim umowę na realizację inwestycji. Prace ruszą jeszcze w marcu.

W przetargu na projekt i wykonanie inwestycji pn. „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru” w Starogardzie Gdańskim, uczestniczyło 5 firm: ze Starego Sącza, Warszawy, Charzykowych, Starogardu Gdańskiego oraz Kaliska Kościerskiego. Wygrała firma ECOZET z Kaliska Kościerskiego, która uzyskała największą liczbę punktów, oferując najniższa cenę, 73 miesiące gwarancji oraz 36 na utrzymanie zieleni po zakończeniu inwestycji. Zadanie wykona za ok. 10,5 mln zł. 70℅ tej sumy pokryje Unia Europejska. Miasto otrzymało bowiem na tę inwestycje ponad 7 mln zł dofinansowania.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak i prezes firmy ECOZET Mirosław Zblewski podpisują umowę na przebudowę parku miejskiego. Obok zastępca prezydenta ds techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek -Talewski

Piękniej, wygodniej i przyjaźniej

– Cieszę się, że kolejne zadanie rozpocznie się niebawem w mieście – powiedział podczas spotkania prezydent Janusz Stankowiak. – To bardzo ważna dla miasta i jego mieszkańców inwestycja. Nie tylko poprawi wizerunek parku, ale sprawi, że stanie się on jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do rodzinnych spacerów, towarzyskich spotkań oraz wypoczynku – dodał prezydent. – Podobnie jak ścieżka pieszo – rowerowa będzie służył rekreacji. To ma być miejsce, które będzie cieszyć i z którym starogardzianie będą chcieli się utożsamiać. Chcę, aby ludziom w mieście żyło się dobrze, a czas spędzony pośród zieleni zawsze pozytywnie wpływa na samopoczucie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku wszyscy będziemy dumni z odnowionego parku pełnego kolorowych kwiatów oraz miejsc do zabawy i relaksu, i że dołożycie Państwo wszelkich starań, aby to zadanie było jedną z Waszych najlepszych referencji na przyszłość.

Firma ECOZET w ciągu najbliższych kilkunastu dni przedstawi szczegółowy harmonogram prac, które rozpoczną się od umocnienia linii brzegowej Wierzycy. Miasto zagwarantowało sobie w umowie stały wgląd w dokumentację projektową, ostateczne zatwierdzenie projektu, jak również nadzór nad późniejszym wykonaniem.

Więcej przestrzeni do spacerów i wypoczynku

Według koncepcji zagospodarowania terenu, na podstawie której prawdopodobnie do końca sierpnia tego roku powstanie projekt, park miejski zostanie przebudowany i uporządkowany.

Koncepcja zagospodarowania zieleni w parku

Przede wszystkim umocniona zostanie linia brzegowa rzeki Wierzycy, wzdłuż której pobiegnie  nowa rekreacyjna ścieżka pieszo rowerowa. Droga poprowadzi z zachodniej części miasta od ulicy Jagiełły do parku, a od wschodu z parku do jeziora Kochanki. Tam też powstanie pomost dla wędkarzy i platforma widokowa oraz miejsce na ognisko z drewnianymi ławeczkami do siedzenia. Nowa ścieżka edukacyjno-rekreacyjna opatrzona zostanie tablicami informacyjnymi na temat istniejącej tam roślinności, ptaków i zwierząt.

Park zmieni się nie do poznania

Centralna aleja na osi kościoła Św. Mateusza stanowić będzie ciąg kwietników sezonowych, w których dominować będą rośliny wieloletnie i jednoroczne kwitnące w danym okresie, wymieniane po przekwitnięciu.

Wracając do koncepcji parku, przez sam jego środek poprowadzi nowa promenada spacerowa, od której odchodzić będą liczne alejki. Staną przy nich wygodne ławeczki, pergole, kosze na śmieci, stojaki na rowery i lampy, zaprojektowane w jednym stylu, co nada parkowi swoistego charakteru i doda uroku. Park ozdobią nowe drzewa, krzewy i kolorowe klomby kwiatów. Pojawią się trawniki, które będzie można wykorzystać jako place gier, miejsca pikników, zabaw z psami czy odpoczynku. Zieleń będzie można podziwiać z odnowionego tarasu widokowego vis a vis Fary, również po zmierzchu dzięki oświetleniu od dołu reflektorami grupek drzew. Nowoczesne oświetlenie i monitoring sprawią, że będzie to miejsce bezpieczne do spacerowania i wypoczynku bez względu na porę roku czy dnia.

Wierzyczanka

Przebudowie ulegnie też oczko wodne, fontanna, a nasza Wierzyczanka zostanie przeniesiona w bardziej wyeksponowane miejsce, aby „witać” przybywających do parku gości. Pojawią się tężnie, a dla najmłodszych zaplanowano nowoczesne, kolorowe ogródki jordanowskie z bezpieczną poliuretanową nawierzchnią. Dla zmotoryzowanych od północnej strony parku wybudowany zostanie parking na 100 pojazdów z możliwością organizowania w tym miejscu imprez plenerowych, np. koncertów.

Wszystko po to, aby w Starogardzie powstała komfortowa, wygodna i funkcjonalna przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna dla wszystkich mieszkańców miasta i okolicy, a także odwiedzających region turystów.

 

Zapisz