Będą inwestować w Starogardzie

Władze miasta zapoznały się z planami inwestycyjnymi firmy SMS FOOD Industries Poland – producentem kurzych łapek i karmy dla zwierząt. 23 maja br. w cyklu „Spotkania z przedsiębiorcami” prezydent miasta odwiedził prezesa spółki Emina Abaya.

– Cała nasza produkcja trafia na eksport, głównie do krajów Azji – poinformował władze miasta Emin Abay. – Surowce sprowadzamy z największych polskich ubojni. Oprócz kurzych łapek produkujemy też karmę dla psów. Na razie są to produkty chłodnicze, które sprzedajemy w kraju ze względu na krótki termin ważności. Pracujemy także nad karmą „pokojową”. Ten nowy produkt chcemy również eksportować.

Abay Mehmed Emin prezes firmy SMS FOOD Industries Poland Sp. z o.o.

Firma SMS FOOD Industries Poland istnieje na starogardzkim rynku od 2010 roku. Prezydent Janusz Stankowiak zapytał właściciela, co spowodowało, że wybrał właśnie Starogard na miejsce działalności.

– Przyjechałem do Polski w 2007 roku – powiedział prezes. – Zacząłem od produkcji kebabu w Koteżach pod Starogardem. W 2009 roku pojawiła się możliwość zagospodarowania terenu przy ul. Zielonej, na którym się znajdujemy. Miałem pomysł na biznes i po prostu wykorzystałem okazję.

Obecnie firma zatrudnia ok. 250 pracowników.

– Nie będę ukrywał, że mamy problemy z zatrudnieniem. W tej chwili potrzebujemy blisko 100 ludzi do pracy – kontynuował prezes. – Zdajemy sobie sprawę, że praca w naszej firmie nie należy do łatwych, chociażby ze względu na towarzyszący jej specyficzny zapach.

Dlatego Zarząd Spółki postanowił zainwestować w budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego. Do 2020 roku na terenie po przeciwnej stronie zakładu przy ul Zielonej ma powstać hala przetwórstwa spożywczego o powierzchni 11 tys. metrów kwadratowych. Prezes pokazał gościom projekt przyszłej inwestycji.

Projekt rozbudowy firmy SMS FOOD Industries Poland

– Będzie to nowoczesny obiekt z zachowaniem wszystkich standardów. Zastosujemy specjalne uszczelnienia, filtry i chłodnie – wyjaśnił. – Zależy nam również na tym, aby wyeliminować przykry zapach i zapewnić ludziom lepsze warunki pracy. Po zakończeniu inwestycji będziemy potrzebować blisko 450 nowych pracowników. Chcemy tam przenieść główną produkcję. W starej siedzibie, którą chcemy przebudować i zmodernizować, pozostanie tylko produkcja karmy dla zwierząt.

Prezydenci przyznali, że firma ma bardzo ambitne plany rozwoju. SMS FOOD Industries Poland nie ma w zasadzie konkurencji na rynku polskim, ale i tak stara się rozszerzyć działalność eksportową o surowce do krajów europejskich. Przy okazji właściciele pochwalili się maszynami, na których pracują. Zostały one wyprodukowane specjalnie dla firmy według własnych pomysłów.

Na zakończenie goście – prezydent Janusz Stankowiak, wiceprezydent Przemysław Biesek- Talewski i prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców Grzegorz Borzeszkowski, zwiedzili zakład.