Baseny na Piekiełkach otwarte. Można się kąpać w Starogardzie Gdańskim

Dziesięć, dziewięć, …. trzy, dwa, jeden – odliczał prezydent miasta Janusz Stankowiak do pierwszego skoku do wody czterech ratowników, który oficjalnie otworzył kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny na Piekiełkach. Od 15 lipca w Starogardzie Gdańskim można kąpać się w trzech odkrytych basenach o różnej wielkości i głębokości. Jest wodny plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki plażowej i wybieg dla psów. Jest też pierwszy na Pomorzu profesjonalny parking dla kamperów. Kompleks powstał w niespełna 5 miesięcy. Kosztował ponad 7 mln zł.

– Pomysł na budowę basenów w Starogardzie Gdańskim pojawił się w 2018 roku, kiedy budowaliśmy ścieżkę edukacyjną w Dolinie rzeki Wierzycy na Piekiełkach. Żal było nie wykorzystać tak pięknie położonego terenu w centrum miasta. Działka, która praktycznie przez cały dzień jest nasłoneczniona, wprost idealnie nadawała się na miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Dzisiaj, kiedy patrzę na realizację tego pomysłu jestem pod wrażeniem, przekonany, że ten kompleks będzie stanowił ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu w mieście dla tych mieszkańców, którzy nie wyjeżdżają na wakacje, ale również dla osób z zewnątrz, które przyjadą do Starogardu w odwiedziny zwłaszcza w letnie upalne dni – powiedział prezydent Janusz Stankowiak

Otwarte baseny na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim

Od 15 lipca mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i okolic mogą kąpać się w trzech basenach o różnej wielkości i głębokości. Największy ma ok. półtora metra głębokości, pozostałe – jeden i pół metra. Dodatkowo dla dzieci dostępny jest wodny plac zabaw z płytkim brodzikiem i wodnymi atrakcjami, jedną małą zjeżdżalnią wodną dla najmłodszych i jedną dla dzieci w wieku szkolnym. Jest miejsce do plażowania i gry w siatkówkę plażową. Przed słońcem można schronić się pod specjalnie ustawionymi na trawie żaglami. Można też skorzystać z leżaków. Na terenie znajduje się się wybieg dla psów. Trzy tory dostosowane są do wielkości psa. Dla turystów, którzy podróżują kampreami, przewidziano parking z dostępem do mediów. Miejsc jest na 5 aut.

Parking dla pięciu kamperów z dostępem do wszystkich mediów

– To pierwsze takie miejsce na Pomorzu i chyba piąte w Polsce, gdzie miłośnicy caravaningu mogą się zatrzymać i skorzystać z pełnego serwisu, czyli mogą wymienić tzw. szarą wodę i wyrzucić kasetę z toalety oraz podładować akumulatory. Taki serwis bardzo zachęca do korzystania z tego typu miejsc. Jestem przekonany, że ten kompleks na Piekiełkach przyciągnie turystów z całej Europy – powiedział Sebastian Klauz – naczelny redaktor magazynu Polski Caravaning.

Symbolicznym skokiem ratowników, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo kpiących się, otwarto letnie baseny w Starogardzie Gdańskim

Baseny zostały otwarte 15 lipca br. symbolicznym skokiem do wody. Wykonało go czterech ratowników, którzy na co dzień będą dbali o bezpieczeństwo kapiących się. Sygnał do skoku dał im prezydent miasta Janusz Stankowiak, który podkreślił, że to dopiero początek realizacji procesu zagospodarowania Piekiełek.

– W przyszłym roku tuż za płotem powstanie naturalny labirynt z żywopłotu. Wybudujemy też wielki naturalny plac zabaw dla dzieci z drewnianymi wiatami, pomostami i wieżyczkami. Wszystko po to, abyście drodzy mieszkańcy mogli w tym miejscu wypoczywać, relaksować się i atrakcyjnie spędzać czas – powiedział Janusz Stankowiak

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak przekazał mieszkańcom nowy obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy

W otwarciu basenów uczestniczyło wielu gości m.in. poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Byli też wykonawcy, projektanci, lokalni samorządowcy, radni, a nawet pojawił się jeden z najlepszych youtuberów caravaningu na świecie — Alan Heath z Anglii. Wielu gości  wypowiedziało się w relacji na żywo, którą na kanałach You Tube i facebook poprowadziła Monika Kiełpin z Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Grzegorz Kochański z Radia Starogard.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński zaznaczył, że jeśli chodzi o rządowe wsparcie to Starogard może liczyć na pomoc przy realizacji kolejnego etapu tej fantastycznej inwestycji. Pogratulował władzom miasta pomysłu i jego realizacji, a mieszkańcom  – obiektu, z dobrodziejstwa którego mogą od dzisiaj korzystać codziennie.

Od lewej: prezydent miasta Janusz Stankowiak, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i poseł na sejm RP Kazimierz Smoliński podczas otwarcia kompleksu basenów letnich na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim

– Takie inwestycje przynoszą satysfakcję, również nam jako samorządowi wojewódzkiemu, bo udzielając dofinansowania Miastu, mamy swój „wkład” w realizację tego zadania – powiedział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Podkreślił, że cieszy go, że mieszkańcy już w tym roku mogą korzystać z tych basenów.

Prezydent podziękował posłowi i wojewodzie za wsparcie inwestycji, za docenienie projektu i udzielenie Miastu dofinansowania. Zanim jednak oficjalnie otworzył obiekt, baseny poświęcił ksiądz dziekan Józef Pick.

Otwarciu towarzyszyło wiele atrakcji. Była muzyka, konkursy, pokaz letnich drinków, tańce, i gimnastyka. Jednak to woda w basenach sprawiła najwięcej przyjemności w ten upalny dzień.

 Błażej ze Starogardu Gdańskiego

– Czekałem na te baseny. Upały w mieście są bardzo dokuczliwe, a tutaj naprawdę można się ochłodzić. Woda jest przyjemna, ciepła, relaksującą. Koszt biletu niewielki zwłaszcza, że można się kąpać cały dzień. Obiekt robi wrażenie, a zwłaszcza wybieg dla psów – fantastyczny i na pewno będę tu przychodził – powiedział Błażej mieszkaniec Starogardu Gdańskiego.

Baseny wybudowała firma ROKA Budownictwo ze Starogardu Gdańskiego. Zaprojektowała je spółka Agraria, działająca pod marką Agrapool Consulting. Koszt ich budowy wyniósł ok. 7,3 mln zł. Miasto z własnego budżetu sfinansowało ok. 73% kosztów, bowiem projekt docenił rząd, udzielając inwestycji dofinansowania w kwocie 2 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Baseny są czynne od poniedziałku do niedzieli od godz. 11:00 do 19:00. Wstęp na baseny jest odpłatny zgodnie z cennikiem, który dostępny jest na stronie zarządcy obiektu https://osir.com.pl/baseny/

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl