Baseny letnie na Piekiełkach najlepszą inwestycją turystyczną na Pomorzu

Marszałek województwa pomorskiego nagrodził osoby i podmioty za zasługi dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim za 2022 r. Wyróżnienia wręczył 4 października br. podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki oraz jubileuszu 20-lecia PROT w Europejskim Centrum Solidarności. Nagrodę główną w kategorii zielone „inwestycje w turystyce” otrzymał kompleks basenów letnich w Starogardzie Gdańskim. Statuetkę i dyplom odebrał Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Starogardzki kompleks letnich basenów na Piekiełkach – jedna z atrakcji miasta, otrzymał nagrodę główną Grand Prix w kategorii Inwestycja w turystyce na Pomorzu 2022 roku. Nagrodę przyznał Miastu Zarząd Województwa Pomorskiego. Kapituła, oceniająca zgłoszone inwestycje, doceniła przede wszystkim liczne atrakcje na terenie Piekiełek, ich pomysłowość i funkcjonalność. Pozytywną rekomendację dla tej inwestycji wystawiła m.in. Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, z którą Starogard Gdański od wielu lat współpracuje.

Grand Prix dla starogardzkich basenów

Nagrodę odebrał Prezydent Miasta Janusz Stankowiak podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki w Europejskim Centrum Solidarności. Statuetkę i dyplom wręczył mu Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

— Być może Starogard Gdański nie kojarzy się z miastem turystycznym. Niemniej jednak jako stolica Kociewia stanowi swego rodzaju atrakcję dla turystów — zaznaczył Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Dodał, że zgodnie ze strategią rozwoju miasta, wszelkie działania związane z rewitalizacją czy modernizacją obszarów wspólnych, podejmuje z myślą o mieszkańcach, aby jak najlepiej im służyły. – Nie zapominamy jednak  o osobach odwiedzających Starogard – dodał Prezydent.

— Dawniej teren Piekiełek służył mieszkańcom jako miejsce rekreacji. Niestety przez wiele lat leżał odłogiem. Postanowiliśmy wrócić do tej tradycji i przywrócić go do życia dla dobra mieszkańców. Nie było to zadanie łatwe, gdyż część znajdujących się tam terenów objęta jest ochroną Natura 2000. Udało się jednak spełnić wszystkie wymagania bioróżnorodności. Postawiliśmy na naturalność, funkcjonalność i prostotę.  Dzisiaj w Starogardzie mamy wspaniały kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który w tym roku odwiedziło ponad 11 tys. ludzi. Cieszę się, że to co tam zrobiliśmy podoba się nie tylko nam starogardzianom. To wielki zaszczyt dla nas, dla miasta i jego mieszkańców, że Starogard wyróżnił się na mapie pomorskich inwestycji turystycznych, zwłaszcza w tak ważnym momencie obchodów jubileuszu 20-lecia istnienia Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej — powiedział Janusz Stankowiak.

Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki, przyznawane są w kategoriach: wydarzenie roku, innowacja w turystyce, oferta turystyczna, osobowość roku i inwestycja w turystyce. Mają na celu promowanie oraz wspieranie najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw przyczyniających się do podnoszenia atrakcyjności turystycznej regionu.

Piekiełki pełne atrakcji

W skład kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim wchodzą trzy baseny odkryte o różnej wielkości i głębokości, park wodny dla dzieci, miejsce do wypoczynku z leżakami, sauna, wybieg dla psów, parking dla kamperów, naturalny plac zabaw i boisko do gier plażowych, Inwestycja powstawała w latach 2021-2023.

Kompleks letnich basenów z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną stanowi ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu w mieście. Nie każdego stać na wakacyjny wyjazd nad morze czy nawet pobliskie jezioro. W upalne dni baseny przynoszą mieszkańcom Starogardu i okolic ochłodę i możliwość zrelaksowania się wśród zieleni.

Na terenie kompleksu znajduje się miejsce do plażowania. Można schować się przed słońcem pod specjalnie ustawionymi na trawie żaglami i skorzystać z leżaków. Dla najmłodszych dostępny jest park wodny z kolorowymi fontannami oraz dwie zjeżdżalnie. Do zabawy zachęca też naturalny plac zabaw pełen niespodzianek i przyjaznych urządzeń.
Ci, którzy wolą bardziej aktywny wypoczynek, w przerwie od pływania, mogą pograć w siatkówkę plażową. Bardziej zaangażowani mogą potrenować na wielofunkcyjnym boisku do uprawiania sportów letnich.

Na terenie kompleksu znajduje się również wybieg dla psów. Zaś dla turystów, którzy podróżują kamperami, przewidziano parking na 5 aut z dostępem do mediów. Jest to najlepiej wyposażony parking dla kamperów na Pomorzu. Miłośnicy caravaningu mogą się zatrzymać i skorzystać z pełnego serwisu, który to miejsce oferuje. Przy okazji mogą się zrelaksować  na terenie basenów lub zwiedzić miejskie zabytki. Kompleks umiejscowiony jest w sąsiedztwie ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej, z której rozciąga się widok na dolinę rzeki Wierzyca. Niedaleko kompleksu znajduje się Park Miejski oraz Rynek z XIV Farą.

fot. Magdalena Dalecka